Nadchodzące wydarzenia
terminarz dnia 18.09.2021
Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski
Ponad 5,2 mln zł przeznaczonych na realizację budżetu partycypacyjnego, czeka na projekty bytomian. Startuje Bytomski Budżet Obywatelski. Nabór wniosków potrwa od 4 maja do 25 czerwca, a głosowanie zaplanowane zostało na jesień. W sprawnym przygotowaniu wniosku i przejściu krok po kroku przez procedurę #BO_Bytom pomoże nam w tym roku nowe wirtualne narzędzie: bo.bytom.pl.
Wystawa prac pt. „Losujemy, malujemy, budujemy”. Odsłona II
W czasie wakacji zaproponowano dzieciom zabawę „Losujemy, malujemy, budujemy”. Tematem zabawy były lato i wakacje. Zainteresowani losowali w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży karteczki z hasłami, które w domu należało zilustrować za pomocą dowolnej techniki artystycznej. Prace można było przynieść do wypożyczalni lub przesłać jej zdjęcie na adres mailowy Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.
Wszystkie nadesłane oraz dostarczone do wypożyczalni prace można będzie podziwiać w wirtualnej galerii, dostępnej na stronie internetowej biblioteki. Prace dostarczone do Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży ponadto można będzie oglądać na wystawie w Galerii Rotunda .
Wystawa prac pt. „Industrialne inspiracje”. Wystawa prac plastycznych sekcji plastycznej UTW Bytom
Miejska Biblioteka Publiczna oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bytomiu zapraszają na wystawę malarstwa „Industrialne inspiracje”. Wystawa prezentuje prace sekcji plastycznej UTW Bytom pod opieką pani Marty Hawlickiej.
Obrazy zaprezentowane na wystawie inspirowane są zabytkami techniki oraz pejzażem śląskiej architektury które nawiązują do INDUSTRIADY 2021 ŚWIĘTA SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI. Wystawa dostępna w godzinach otwarcia biblioteki.
12. PKO Bytomski Półmaraton
18 września w Bytomiu odbędzie się 12. PKO Bytomski Półmaraton. Uczestnicy pobiegną w półmaratonie oraz w biegu na 10,5 km oraz 5 km.
Organizatorzy: Towarzystwo Tenisa Stołowego Polonia Bytom, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu
Patronat honorowy: Prezydent Bytomia - Mariusz Wołosz Parafia Świętego Krzyża w Bytomiu-Miechowicach
Współorganizatorzy: Centrum Handlowe Atrium Plejada, Castorama Bytom, Decathlon Bytom, Carrefour Bytom
12. PKO Bytomski Półmaraton
18 września w Bytomiu odbędzie się 12. PKO Bytomski Półmaraton. Uczestnicy pobiegną w półmaratonie oraz w biegu na 10,5 km oraz 5 km.
Organizatorzy: Towarzystwo Tenisa Stołowego Polonia Bytom, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu
Patronat honorowy: Prezydent Bytomia - Mariusz Wołosz Parafia Świętego Krzyża w Bytomiu-Miechowicach
Współorganizatorzy: Centrum Handlowe Atrium Plejada, Castorama Bytom, Decathlon Bytom, Carrefour Bytom
Rajd Kolarski "Międzypokoleniowa sztafeta turystyczna"
Zapraszamy już w najbliższą sobotę, 18 września na Rajd Kolarski "Międzypokoleniowa sztafeta turystyczna".
Początek rajdu zaplanowano o godz. 10:00 w Bytomiu na pl. Jana III Sobieskiego, a jego trasa będzie wiodła przez Rozbark, Żabie Doły, Łagiewniki, Park im. Mickiewicza, gdzie zaplanowano metę około 13:30. Rajd organizowany jest z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego.
Uczestnictwo w rajdzie jest bezpłatne.
La Rondine

kierownictwo muzyczne: Yaroslav Shemet
reżyseria: Bruno Berger-Gorski
scenografia: Helge Ullmann
kostiumy: Françoise Raybaud
choreografia: Andris Plucis
reżyseria świateł: Dariusz Albrycht
projekcje: Jae-Pyung Park
kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik
asystent dyrygenta: Jan Stańczyk
asystent reżysera: Bernadeta Maćkowiak, Anna Przedpełska
korepetytor wokalny: Jacek Laszczkowski
korepetytor solistów: Larisa Czaban, Tatiana Shvets
Koprodukcja z Meininger Staatstheater / Kulturstiftung Meiningen-Eisenach
Wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Wykonania odbywają się za zgodą Wydawnictwa Universal Edition A.G.
Opera w 3 aktach
Czas trwania:2 godz. 20 min. - 2 przerwy
OBSADA
MAGDA Iwona Sobotka, Katarzyna Mackiewicz, Gabriela Gołaszewska
LISETTE Ewelina Szybilska, Aleksandra Orłowska, Marta Huptas
RUGGERO Andrzej Lampert, Łukasz Załęski
PRUNIER Albert Memeti, Tomasz Tracz
RAMBALDO Adam Woźniak, Zbigniew Wunsch
YVETTE Roksana Majchrowska, Paulina Horajska
BIANCA Joanna Kściuczyk–Jędrusik, Kinga Czyż
SUZY Anna Borucka, Kinga Czyż
PERICHAUD Bogdan Kurowski, Zbigniew Wunsch
GOBIN, UN GIOVANE Michał Bagniewski, Piotr Rachocki
CREBILLON Juliusz Krzysteczko, Adam Janik
GEORGETE Kinga Czyż, Magdalena Okońska
GABRIELLE Leokadia Duży, Aleksandra Makowska
LOLETTE Małgorzata Wierzbicka, Roksana Majchrowska
ADOLFO e PITTORI Zbigniew Biliński, Janusz Bolewski, Dariusz Nurzyński, Piotr Strzodka
RABONNIER Wojciech Paczyński, Grigory Shostak
UN MAGGIORDOMO Adam Janik, Witold Dewor
VOCE DI SOPRANINO Ewelina Szybilska, Aleksandra Orłowska, Marta Huptas
Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta
Spektakl jest koprodukcją z Meininger Staatstheater / Kulturstiftung Meiningen-Eisenach zrealizowaną w Niemczech w 2019 roku. Przedstawienie reżyserował Bruno Berger-Gorski i on także czuwał nad całokształtem bytomskiego widowiska. Jego myślą przewodnią jest oddanie znaczenia prawdziwej miłości, które tak silnie jest eksplorowane przez Pucciniego w dwóch ostatnich dziełach („Turandot” i „La Rondine”). Berger-Gorski nie analizuje tylko treści „Jaskółki”, skupia się także na historii utworu i biografią kompozytora: „Puccini zmieniał tę operę trzy razy, jednak nie udało mu się znaleźć odpowiedniego opisu MIŁOŚCI. Zgaduję, że z podobną rozterką mógł mierzyć się w życiu prywatnym. (…) „La Rondine” jest zatem refleksją nad życiem jednego z najważniejszych kompozytorów początku XX wieku szukającego odpowiedzi na pytanie o istotę miłości. Odpowiedzi tej udziela sama muzyka na końcu tego wspaniałego arcydzieła”.
Libretto: Giuseppe Adami na podstawie Alfreda Marii Willnera i Heinza Reicherta
AKT I
W salonie Magdy de Civry poeta Prunier ogłasza nową modę paryską: miłość romantyczną! Przyjaciółki Magdy witają to zgodnym chichotem, Prunier zaś wyznaje, że bohaterka jego nowej piosenki, Doretta ulega owej słabości, odrzucając królewskie złoto (Chi il bel sogno di Doretta). Magda podsuwa mu pomysł drugiej zwrotki, gdzie Doretta spotyka prawdziwą miłość w ramionach biednego studenta. Piosenka się podoba, choć sentymentalizm Magdy budzi pobłażliwą drwinę. Bankier Rombaldo, „protektor” Magdy, wręcza jej naszyjnik z pereł, ona zaś przyjmuje prezent, lecz poglądów nie zmienia. Choć przyjaciółki gratulują jej tak korzystnego stosunku, ona myśli raczej o pewnych przelotnym spotkaniu w nocnym klubie Bulier (Può darsi!). Pokojówka Lisette przynosi Rambaldowi wizytówkę młodzieńca, który domaga się z nim spotkania: to Ruggero Lastoue, syn starego przyjaciela. Podczas gdy Rambaldo wiedzie z nim rozmowę, Prunier czyta Magdzie z ręki niepewną przyszłość: albo jaskółczy lot do kraju marzeń, albo los tragiczny. Rambaldo pyta Pruniera, gdzie Ruggero mógłby spędzić pierwszy wieczór w Paryżu, po krótkiej sprzeczce całe towarzystwo poleca właśnie klub Bullier (Amore è là). Po wyjściu gości Magda spostrzegła na stole listę proponowanych młodzieńcowi lokali i postanawia wrócić do niezapomnianego klubu. Idzie się przebrać, z czego Prunier korzysta, by wyznać namiętność Lisetcie (T’amo!); wychodzą razem, za nimi sunie zaś w nocny mrok Magda, przebrana za gryzetkę.
AKT II
W klubie Bullier trwa zabawa. Dziewczęta zalecają się do Ruggera, siedzącego samotnie przy stoliku, ich wysiłki spełzają jednak na niczym. Przybywa Magda, którą natychmiast otaczają studenci. By się ich pozbyć, siada przy stoliku Ruggera, on zaś jej nie poznaje (Scusatemi, scusate). Miłość od pierwszego wejrzenia nie daje na siebie czekać; Magda i Ruggero poczynają tańczyć, po czym zanikają w ogródku. Prunier i Lisette także wybrali Bullier na miejsce swej nocnej eskapady; poeta udziela pokojówce lekcji dobrego wychowania, co Lisette znosi z pokorą (Ti pręgo, dignità!). Magda i Ruggero powracają, całując się namiętnie, co ściąga uwagę Pruniera i Lisette. Taktowny Prunier próbuje bezskutecznie wmówić Lisetcie, że choć młodzieniec to istotnie Ruggero, dama bynajmniej nie jest Magdą. Ruggero wznosi toast na cześć swej ukochanej (Bevo al.tuo fresco sorriso), podjęty przez całe zgromadzenie. Nagle u szczytu schodów staje Rambaldo. Prunier niezwłocznie powierza Ruggera pokojówce, która zaciąga go do ogródka. Rambaldo rozkazuje Magdzie, by poszła za nim, ona jednak odpowiada, że się zakochała i zrywa fatalny związek z bankierem. Rambaldo wychodzi. Magda zaś pada w ramionach Ruggera, zdumiona własną zuchwałością.
AKT III
Magda i Ruggero wiodą idyllę na Lazurowym Wybrzeżu (Senti? – E siam figgiti). Ruggero zwrócił się do rodziny o wsparcie finansowe i zgodę na małżeństwo (Dimmi che vuoi seguirmi), czym głęboko poruszył Magdę, ta nie wyjawiła mu bowiem nadal swej wątpliwej przeszłości. Pojawiają się Prunier i Lisette; próba przerobienia pokojówki na śpiewaczkę spaliła na panewce, a jej debiut w Operze w Nicei skończył się katastrofą, Lisette powraca więc do swego dawnego zajęcia u Magdy. Prunier przyniósł Magdzie tajemniczy list – jego autorem jest rzecz jasna Rambaldo, gotów wszystko przebaczyć, byle tylko Magda doń wróciła. Oszalały ze szczęścia Ruggero przynosi list od matki, która zgadza się na wszystko, to jednak zbyt wiele dla dawnej damy z półświatka. Magda wszystko wyjawia kochankowi: nie jest kobieta, której mu trzeba. Nie zważając na łzy Ruggera, pakuje się i wjeżdża, zabierając ze sobą Lisette.
Skrót libretta w oparciu o Tysiąc i jedna opera Piotra Kamińskiego
Obsada
Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta
MAGDA
Katarzyna Mackiewicz
LISETTE
Ewelina Szybilska
RUGGERO
Andrzej Lampert
PRUNIER
Albert Memeti
RAMBALDO
Adam Woźniak
YVETTE
Roksana Majchrowska
BIANCA
Kinga Czyż
SUZY
Anna Borucka
PERICHAUD
Bogdan Kurowski
GOBIN, UN GIOVANE
Michał Bagniewski
CREBILLON
Adam Janik
GEORGETE
Magdalena Okońska
GABRIELLE
Leokadia Duży
LOLETTE
Małgorzata Wierzbicka
ADOLFO e PITTORI
Zbigniew Biliński
Janusz Bolewski
Dariusz Nurzyński
Piotr Strzodka
RABONNIER
Wojciech Paczyński
UN MAGGIORDOMO
Witold Dewor
VOCE DI SOPRANINO
Ewelina Szybilska
Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta
MAGDA
Iwona Sobotka
LISETTE
Marta Huptas
RUGGERO
Łukasz Załęski
PRUNIER
Tomasz Tracz
RAMBALDO
Adam Woźniak
YVETTE
Roksana Majchrowska
BIANCA
Kinga Czyż
SUZY
Anna Borucka
PERICHAUD
Bogdan Kurowski
GOBIN, UN GIOVANE
Piotr Rachocki
CREBILLON
Juliusz Krzysteczko
GEORGETE
Magdalena Okońska
GABRIELLE
Aleksandra Szafir-Makowska
LOLETTE
Małgorzata Wierzbicka
ADOLFO e PITTORI
Zbigniew Biliński
Janusz Bolewski
Dariusz Nurzyński
Piotr Strzodka
RABONNIER
Wojciech Paczyński
UN MAGGIORDOMO
Adam Janik
VOCE DI SOPRANINO
Marta Huptas
Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta
MAGDA
Iwona Sobotka
LISETTE
Ewelina Szybilska
RUGGERO
Łukasz Załęski
PRUNIER
Albert Memeti
RAMBALDO
Zbigniew Wunsch
YVETTE
Roksana Majchrowska
BIANCA
Joanna Kściuczyk-Jędrusik
SUZY
Anna Borucka
PERICHAUD
Bogdan Kurowski
GOBIN, UN GIOVANE
Michał Bagniewski
CREBILLON
Adam Janik
GEORGETE
Kinga Czyż
GABRIELLE
Leokadia Duży
LOLETTE
Małgorzata Wierzbicka
ADOLFO e PITTORI
Zbigniew Biliński
Janusz Bolewski
Dariusz Nurzyński
Piotr Strzodka
RABONNIER
Wojciech Paczyński
UN MAGGIORDOMO
Witold Dewor
VOCE DI SOPRANINO
Ewelina Szybilska
BCKino - Najmro. Kocha, kradnie, szanuje

17-23.09.2021, godz. 19.30; 24-30.09.2021, godz. 17.30 – „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” – komedia akcji Polska, 2021; reż.: Mateusz Rakowicz; obsada: Dawid Ogrodnik, Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Olga Bołądź; (Mówi Serwis – Kinoplex-Silesia). Film inspirowany prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska.
Odwiedź podziemne schrony na Placu Akademickim

Generał Stanisław Sosabowski oraz Augustyn i Roman Träger to żołnierze, których wspaniałe dokonaniach z czasów II wojny światowej niewątpliwie zasługują na upamiętnienie. Dzięki członkom Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” w dwóch bytomskich podziemnych schronach powstały izby muzealne poświęcone polskim bohaterom. Będzie je można odwiedzić już w najbliższą sobotę, 18 września od 12:00 do 15:00.
Podziemne schrony przeciwlotnicze typu LSD (niem. Luft-Schutz-Deckunsgraben), czyli tzw. szczeliny przeciwlotnicze znajdują się na Placu Akademickim. Schrony wybudowane prawdopodobnie w latach 1942-1943 przeznaczone były dla ludności cywilnej, a każdy z nich - mimo że nie są identyczne - mogły pomieścić około 150 osób.
Obecnie schrony są pod opieką Stowarzyszenia "Pro Fortalicium". Dzięki tym działaniom w obiektach powstały wystawy poświęcone gen. Stanisławowi Sosabowskiemu oraz Augustynowi i Romanowi Trägerom.
Dlaczego właśnie te postacie zostały uhonorowane przez członków Pro Fortalicium? Generał Stanisław Sosabowski był jednym z najważniejszych polskich dowódców II wojny światowej, w tym twórcą 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która w 1944 roku walczyła pod Arnhem.
Warto dodać, że Sosabowski służył na Górnym Śląsku w 75 pułku piechoty w Chorzowie w latach 1927 - 1928, gdzie był dowódcą I batalionu 75 pp w Rybniku. Należy przypomnieć, że 75 pp był następcą 1 Pułku Strzelców Bytomskich, w którym służyło setki mieszkańców Bytomia i powiatu bytomskiego, walczących między innymi w wojnie polsko - bolszewickiej czy III powstaniu śląskim.
W drugim ze schronów na Placu Akademickim upamiętnione zostały dwie bardzo ważne postacie związane z Bytomiem - Augustyn i Roman Träger. Augustyn Träger /mieszkający w Bytomiu/ oraz urodzony również w naszym mieście jego syn Roman szczególnie zasłużyli się podczas II wojny światowej.
To dzięki ich bohaterstwu alianci dowiedzieli się o bazie na wyspie Uznam /niemieckie Peenemünde/, gdzie nazistowscy naukowcy prowadzili badania nad tajną bronią - pociskami V1 i V2. Dzięki przekazaniu do Londynu planów tajnej niemieckiej bazy na Peenemünde Brytyjczycy mogli dokonać bombardowania, tym samym nie dopuszczając do szybszej produkcji niemieckich pocisków V1 i rakiet V2.
W ten sposób być może obydwaj zmienili bieg II wojny światowej, o czym wielu mieszkańców Bytomia nie wie. Właśnie dlatego warto przypomnieć o dokonaniach tych dwóch bohaterów, którzy związani byli z naszym miastem.