Nadchodzące wydarzenia
terminarz dnia 31.07.2021
Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski
Ponad 5,2 mln zł przeznaczonych na realizację budżetu partycypacyjnego, czeka na projekty bytomian. Startuje Bytomski Budżet Obywatelski. Nabór wniosków potrwa od 4 maja do 25 czerwca, a głosowanie zaplanowane zostało na jesień. W sprawnym przygotowaniu wniosku i przejściu krok po kroku przez procedurę #BO_Bytom pomoże nam w tym roku nowe wirtualne narzędzie: bo.bytom.pl.
Losujemy, malujemy, budujemy - Lato i wakacje w Miejskiej
Zabawa skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, inspirowana literaturą beletrystyczną i popularnonaukową. Tematem jest Lato i wakacje.
Aby wziąć udział w zabawie należy:
- Przyjść do Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży
- Wylosować karteczkę z tematem pracy.
- Wykonać w domu pracę plastyczną ilustrującą wylosowane hasło (technika dowolna: kredki, farby, budowla z klocków lego, itp.).
- Zrobić zdjęcie swojej pracy i przesłać je na adres: lub przynieść pracę do Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.
Zwieńczeniem zabawy będzie wirtualna wystawa przygotowana na stronie biblioteki oraz wystawa prac w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.
Losujemy, malujemy, budujemy - Lato i wakacje w Miejskiej
Zabawa skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, inspirowana literaturą beletrystyczną i popularnonaukową. Tematem jest Lato i wakacje.
Aby wziąć udział w zabawie należy:
- Przyjść do Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży
- Wylosować karteczkę z tematem pracy.
- Wykonać w domu pracę plastyczną ilustrującą wylosowane hasło (technika dowolna: kredki, farby, budowla z klocków lego, itp.).
- Zrobić zdjęcie swojej pracy i przesłać je na adres: lub przynieść pracę do Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.
Zwieńczeniem zabawy będzie wirtualna wystawa przygotowana na stronie biblioteki oraz wystawa prac w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.
Wystawa - Żwirko i Wigura. Bohaterowie przestworzy
To temat najnowszej wystawy w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego. Ekspozycja zainicjowana przez Górnośląski Odział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach, poświęcona jest pamięci podniebnych mistrzów, zwycięzców wielu zawodów lotniczych.
Warto przypomnieć, że 28 sierpnia 1932 roku pilot Franciszek Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura zwyciężyli w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie. Kilkanaście dni później - 11 września - zginęli w katastrofie, odbywając lot do Czechosłowacji. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział najważniejsi w tym czasie ludzie w kraju: Marszałek Józef Piłsudski oraz prezydent Ignacy Mościcki, oddając hołd bohaterom przestworzy.

Żwirko i Wigura. Bohaterowie przestworzy
Żwirko i Wigura. Bohaterowie przestworzy
Wystawa użyczona została przez Dom Polski Żwirki i Wigury w Cierlicku, jej autorami są Jan Przywara i Marian Steffen. Ekspozycja powstała przy współpracy Dowództwa Sił Powietrznych RP. Prezentacje dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Wystawa dostępna jest w galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, w godzinach otwarcia biblioteki. Będzie można ją oglądać do końca wakacji.
Bytom nieoczywisty: Jedną nogą przez bytomskie łąki, lasy pola
31 lipca po przygodę wyruszą ci, którzy mają dość zgiełku miasta. Spacer „Jedną nogą przez bytomskie łąki, lasy pola” to podróż do zielonej ostoi przyrody, które tętni życiem na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór. Pod koronami potężnych, niebotycznych buków o każdej porze roku można się tu zachwycić pięknem natury, a rzadkie w Europie murawy galmanowe porastające znajdującą się tuż obok hałdę popłuczkową są świadectwem potęgi przyrody.
O ciekawych gatunkach flory i fauny rezerwatu bukowego Segiet i jego sąsiedztwa, gorączce srebra sprzed kilkuset lat i podziemnym królestwie nietoperzy opowie Julia Góra, przyrodniczka z wykształcenia i zamiłowania, związana ze Śląskim Ogrodem Botanicznym. Zapisy na ten spacer rozpoczną się 26 lipca pod numerem telefonu: 32 386 36 69
Kolejne atrakcje w ProFort Centrum. Będzie coś dla fanów Gwiezdnych Wojen i PRL-u

Przeciwlotniczy podziemny schron w Bytomiu-Miechowicach to jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym mieście, który odwiedzają mieszkańcy naszego miasta i regionu. Już w sobotę, 31 lipca na miłośników militariów zorganizowany zostanie kolejny Dzień Otwarty Schronu, w trakcie którego oprócz zwiedzania schronu będzie można… spotkać bohaterów „Gwiezdnych Wojen”, a to wszystko w ramach zabawy „Zakon Sith”, jak również przenieść się w czasy PRL-u. Zapraszamy do ProFort Centrum przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach od 12.00 do 18.00.
Wystawy historyczne, bohaterowie Gwiezdnych Wojen i powrót do PRL-u
Za każdym razem, kiedy obiekt w Miechowicach jest otwarty, pojawiają się w nim miłośnicy i pasjonaci historii oraz militariów, których przyciągają licznie zebrane tam materiały z okresu II wojny światowej oraz inscenizacja nalotu bombowego wzmocniona działaniem lamp stroboskopowych. W miechowickim schronie istnieje Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach. Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Wśród wystaw będzie aż jedenaście nowych ekspozycji. Autorami wystaw są m.in. Maciej Bartków, Roland Skubała, Andrzej Habraszka, Sebastian Markiel, Piotr Orzeł, Adam Pawełczyk oraz Andrzej Sitarz.
- Podziemny schron w Miechowicach od chwili jego otwarcia cieszy się ogromną popularnością. Chcąc zachęcić mieszkańców Bytomia i nie tylko do odwiedzenia obiektu, organizujemy także ciekawe wydarzenia, a jednym z nich będzie w najbliższa sobotę, 31 lipca możliwość zobaczenia bohaterów Gwiezdnych Wojen - mówi Ireneusz Okoń, członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium i opiekun schronu. Warto dodać, że w sobotę organizujemy także „Podróż w czasie - czasy PRL-u”, w trakcie którego będzie można zobaczyć samochody z tamtych lat, umundurowanie oraz liczne pamiątki z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej - dodaje Ireneusz Okoń.
Jakie atrakcję czekają zwiedzających?
Schron w Miechowicach dla pasjonatów historii i militariów to jedna z największych atrakcji w regionie. Dzięki wsparciu władz miasta najpierw zakupiono sprzęt audiowizualny, który przekazano w użyczenie Stowarzyszeniu Pro Fortalicium, a następnie powstało nagranie prezentujące walki o Miechowice w języku niemieckim i angielskim. Dzięki wsparciu miasta, które zakupiło nowy sprzęt audiowizualny, nagranie towarzyszące zwiedzającym podziemny schron jest odtwarzane w systemie dolby surround. Na potrzeby lepszego nagłośnienia i oświetlenia zakupiono między innymi: nowe głośniki, komputer sterujący systemem dolby surround, ramki multimedialne, mikrofony oraz oświetlenie ledowe. Warto dodać, że dzięki nowemu sprzętowi nagranie, którego celem jest przedstawienie historii walk o Miechowice, jeszcze bardziej oddaje to, co działo się w tej miejscowości ponad 70. lat temu.
W sobotnie, 31 lipca popołudnie oprócz zwiedzania schronu, spotkania z bohaterami „Gwiezdnych Woje”, będzie można zobaczyć wystawę samochodów, komiksów i przedmiotów dnia codziennego z okresu PRL-u. Nie zabraknie także sprzętu milicyjnego i wojskowego z tamtego okresu oraz spotkań z rekonstruktorami.
Wstęp na imprezę wolny.
Zapraszamy od godziny 12.00.
Mój przyjaciel robal - warsztaty dla dzieci w ramach Muzeum pod chmurką
Mój przyjaciel robal - warsztaty dla dzieci w ramach Muzeum pod chmurką. Zbiórka przy kasie głównej Muzeum, pl. J. III Sobieskiego 2. Obowiązują zapisy. Koszt zajęć: 10 zł.
BCKino - DNA

30.07-05.08 – godz.19.30 - „DNA” - dramat Francja, Polska 2020, reż. Maïwenn; obsada: Fanny Ardant, Louis Garrel, czas trwania: 90 minut. (Best Film - Kinoplex). Neige regularnie odwiedza ukochanego dziadka w domu spokojnej starości. To on ją wychowywał i chronił przed toksyczną rodziną, w której od lat szaleje emocjonalna burza. Kiedy Emir umiera, wszystkie międzypokoleniowe nierozwiązane konflikty wracają z nową mocą i zmuszają Neige do zgłębienia swej tożsamości.
BCKINO SAMOCHODOWE - Borg McEnroe. Między odwagą a szaleństwem

Zapraszamy na BCKino samochodowe, które odbędzie się na parkingu centrum handlowego Atrium Plejada (Aleja Jana Nowaka-Jeziorańskiego 25, Bytom). 31 lipca wyświetlimy film "Borg McEnroe. Między odwagą a szaleństwem". Historia turnieju życia najwybitniejszych tenisistów wszechczasów. Wimbledon 1980. Cały świat wstrzymuje oddech, rozpoczyna się finałowy mecz. Björn Borg, najlepszy tenisista na świecie, będzie bronił po raz piąty tytułu mistrza. Chłodny, opanowany i skuteczny. Nikt jednak nie wie o dramacie rozgrywającym się poza kortem: niespełna 24-letni tenisista jest fizycznym i psychicznym wrakiem, wyniszczonym przez mordercze treningi, które rujnują także jego życie prywatne. Przeciwnik Borga to 20-letni John McEnroe, porywczy i wybuchowy, zdeterminowany, by zająć miejsce swojego dotychczasowego idola. Szwecja/ Dania/ Finlandia, 2017, reżyser: Janus Metz Pedersen.
MIEJSCE: PARKING CH ATRIUM PLEJADA ( wjazd od strony Sklepu Decathlon, od godz. 20.00). LICZBA MIEJSC OGRANICZONA.
BILETY: 10 ZŁ/OD SAMOCHODU
WSPÓŁORGANIZACJA: