• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Nadchodzące wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

terminarz dnia 14.03.2021

Ekspozycja „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce”

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2021-02-04 - 2021-04-11
Muzeum Górnośląskie / 2021-02-04

Wystawa „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu »Rogate Serce«” zrealizowana została głównie w oparciu o zbiory Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Kolekcja prac Stacha z Warty oraz Szczepowców liczy ponad 100 obiektów i jest bezsprzecznie jednym z największych zespołów dzieł wspomnianych artystów, jakie znajdują się w państwowych zbiorach muzealnych w Polsce. W jej ramy wchodzą zarówno prace rzeźbiarskie, malarstwo, grafika, rysunki, jak i projekty znaczków oraz medalu, plakaty, a także artefakty związane z artystami. Wystawę dopełniają dzieła udostępnione przez Muzeum Narodowe w Warszawie (z kolekcji Marka Maciołowskiego) w postaci prac rzeźbiarskich Stanisława Szukalskiego, Muzeum Okręgowe w Toruniu, które użyczyło zbiór monet oraz medali, Muzeum Śląskie w Katowicach, będące depozytariuszem obiektu z kolekcji prywatnej, Galerię Dyląg w Krakowie, a także kolekcjonerów prywatnych, dzięki którym na wystawie znalazły się nie tylko interesujące dzieła Szukalskiego i Szczepowców, ale także związane z nimi artefakty.

Wystawa „Kopalnia Węgla Kamiennego „Hohenzollern” (Szombierki) w fotografii Maxa Steckela

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2021-03-02 - 2021-03-31
Miejska Biblioteka Publiczna / 2021-03-02

Unikatowe fotografie ukazujące pracę górników w ówczesnej kopalni „Hohenzollern” („Szombierki”) będziemy mogli zobaczyć na wystawie „Kopalnia Węgla Kamiennego „Hohenzollern” (Szombierki) w fotografii Maxa Steckela w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się nie tylko historią naszego miasta, ale również dziejami górnictwa w ziemi bytomskiej do Galerii „Rotunda” MBP przy pl. Jana III Sobieskiego od 2 marca.

Wystawa przedstawia dokonania niemieckiego fotografa, który w 1891 roku przyjechał na Górny Śląsk i tutaj założył z bratem swoje atelier. Najbardziej znane prace Maxa Steckela pokazują górnośląski przemysł, przede wszystkim górnictwo. W 1898 roku wydał album „Vom Oberschlesischen Steinkohlen-Bergbau” z pracami nagrodzonymi na wystawie w Magdeburgu (łącznie jego zdjęcia nagradzano 26 razy na wystawach w Niemczech, Polsce i Czechosłowacji).

Album „Vom Oberschlesischen Steinkohlen-Bergbau” (O górnośląskim górnictwie węgla kamiennego) wydany został w wydawnictwie R. Gieblera mieszczącym się w Królewskiej Hucie /dzisiejszy Chorzów/. Zawarto w nim 40 fotografii ukazujących pracę górników w ówczesnej kopalni „Hohenzollern” („Szombierki”) oraz pomnik Friedricha Wilhelma von Redena. Album stał się dodatkiem do nauki zawodu w szkołach górniczych. Na zdjęciach po raz pierwszy zostali przedstawieni górnicy pracujący przy różnych etapach wydobycia węgla.

Wystawę w Galerii „Rotunda” Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można oglądać do 31 marca br.

Callas. Master Class

Gramy po raz: 8
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2021-03-14
Godzina: 18:00
Dodatkowe informacje: Istnieje możliwość zakupu dwóch miejsc obok siebie. W tym celu należy dokonać rezerwacji telefonicznej lub mailowej w Biurze Obsługi Widza lub Kasie biletowej i dokonać płatności w kasie biletowej. Liczba takich miejsc jest ograniczona.
Terrence McNally
Premiera: 05.09.2020

przekład:
Elżbieta Woźniak

reżyseria: 
Robert Talarczyk

kostiumy: 
Gosia Baczyńska

scenografia: 
Dagmara Walkowicz-Goleśny

reżyseria świateł:
Piotr Roszczenko

projekcje:
Mateusz Znaniecki

asystent reżysera:
Małgorzata Długowska-Błach
Anna Przedpełska

kierownictwo produkcji:
Małgorzata Długowska-Błach

 

OBSADA:

 

Maria Callas
Joanna KŚCIUCZYK-JĘDRUSIK

Sophie de Palma
Gabriela GOŁASZEWSKA, Ewelina SZYBILSKA

Sharon Graham
Anna WIŚNIEWSKA-SCHOPPA, Anna BORUCKA

Tony Candolino
Maciej KOMANDERA, Adam SOBIERAJSKI

Manny Weinstock
Piotr KOPIŃSKI

Pracownik techniczny
Witold DEWOR, Janusz BOLEWSKI

Terrence McNally

Callas. Master Class

przekład: Elżbieta Woźniak

Wiodącym wątkiem sztuki są lekcje muzyki, których diwa udzielała pod koniec swojej kariery (1971-1972) w słynnej nowojorskiej Juilliard School. Na scenie pojawiają się uczniowie-śpiewacy. Będą musieli skonfrontować swój talent z oceną kapryśnej primadonny. Z czasem na pierwszy plan wysuwa się miłość Callas do muzyki, wspomnienia z jej bogatej kariery przeplatane z wątkami prywatnymi. Jesteśmy świadkami życiowych wyborów artystki, jej całkowitego poświęcenia dla sztuki i konsekwencji trudnych decyzji.

 

Callas. Master Class to wyjątkowy spektakl teatralno-muzyczny. Kameralny, oniryczny, wzruszający i opowiadający poruszającą historię operowej bogini, której życie osobiste było dalekie od ideału. To nieoczywiste widowisko doskonale wpisuje się w trudny, pandemiczny sezon artystyczny. Przypomina o wielkiej postaci świata operowego, ale w sposób niecodzienny. 
Magdalena Mikrut-Majeranek, Dziennik Teatralny

„Kściuczyk-Jędrusik ma tę iskrę bożą , o którą na swoich mistrzowskich kursach upomina swych uczniów sama Callas: umie zawładnąć sceną. (...) Oryginalne typy, u każdego innego reżysera mogłyby zafunkcjonować jako groteskowe twory, u Talarczyka są pokazane w sposób, który czyni z nich postacie, barwne i charakterystyczne. Takie, które da się lubić. Reżyser ma po prostu smykałkę do prowadzenia aktorów." Alexandra Kozowicz, Gazeta Wyborcza

„Kreacja Joanny Kściuczyk-Jędrusik to aktorskie tour de force śpiewaczki, która wygląda jak Callas (wielkie brawa dla Gosi Baczyńskiej za kostiumy), po prostu jest Callas. Ale jest tą Callas we własnym wydaniu, bardziej stonowaną, zawieszającą głos, inną i to jej siła i zasługa. Jest też Kściuczyk-Jędrusik wiarygodną pedagog dla swoich uczniów, z których najlepiej pod względem aktorskim wypadła Gabriela Gołaszewska (Sophie De Palma) i szorstką, choć w gruncie rzeczy dającą się lubić partnerką dla swego pociesznego akompaniatora Manny’ego, w którego świetnie wcielił się Piotr Kopiński."
Mateusz Borkowski, Ruch Muzyczny

„Kto chciałby podejrzeć lekcje mistrzowskie śpiewu operowego, prowadzone przez Marię Callas, światowej sławy posiadaczkę sopranu dramatycznego, powinien udać się na spektakl Callas. Master Class. Świeżo po premierze stwierdzamy: warto." Olga Bury, Dziennik Teatralny

Obsada

Obsada na spektakl na dzień 14.03.2021 r. godz. 18:00

 

MARIA CALLAS

Joanna Kściuczyk-Jędrusik

 

SOPHIE DE PALMA

Gabriela Gołaszewska

 

SHARON GRAHAM

Anna Borucka

 

TONY CANDOLINO

Maciej Komandera

 

MANNY WEINSTOCK

Piotr Kopiński

 

PRACOWNIK TECHNICZNY

Janusz Bolewski



do góry