• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Bytomski Serwis Informacyjny/Projekt, który dodaje skrzydeł

Projekt, który dodaje skrzydeł

22 Lipca 2021

Odczarować kompleksy, uwierzyć w siebie i swoje marzenia. To cele, które wyznaczyli sobie młodzi bytomianie w ramach programu Ambasadorzy nieMożliwego będącego jednym z elementów Programu Aktywności Lokalnej realizowanego przez 4Edu Sp. z o.o. w partnerstwie z gminą Bytom i Fundacją Pomocy Dzieciom „Ulica”. Dziś /22 lipca/ w Beceku podsumowano pierwszy etap realizacji projektu.

Przypomnijmy, że na realizowany w Bytomiu program Ambasadorów nieMożliwego, złożył się cykl zajęć adresowanych do młodych uczestników, które koordynuje Adrian Kowalski, pionier streetworkingu w Polsce.

- Nasze działanie mają charakter profilaktyczny, terapeutyczny  i motywacyjny i zachęcają młodych uczestników do  odkrywania swojej tożsamości, szukania odpowiedzi na pytanie: kim jestem? Trzeba podkreślić, że realizacja Ambasadorów nieMożliwego przypadła na czas pandemii, dlatego tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy dać młodym przestrzeń do rozwoju. To wyjątkowy program na współczesny czas - mówi Adrian Kowalski, prezes Fundacji Pomocy Dzieciom „Ulica”.

W  podsumowaniu projektu, któremu towarzyszył pokaz teatralny młodych uczestników, udział wziął także Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

- Energia, którą fundacja przyniosła ze sobą do Bytomia jest fascynująca. Cieszymy się, że projekt realizowany jest w naszym mieście, bo dzięki takim działaniom Bytom zmienia się na lepsze, staje się miastem przyjaznym, pełnym pasji. Wiemy, jak ważne jest tworzenie przestrzeni dla młodych, bo to od ich zaangażowania, kreatywności zależy przyszłość naszego miasta. Inwestycja w młodych jest najważniejszą inwestycja w tym mieście - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

 Ambasadorzy nieMożliwego

W ramach programu Ambasadorzy nieMożliwego będącego jednym z elementów Programu Aktywności Lokalnej, uczestnicy uczyli się m.in. jak pracować i współpracować w grupie, jak czerpać siłę z porażek, jak odkrywać swoje słabe i mocne strony. Projekt obejmuje wsparciem 280 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

- Projekt ten pomaga nam być twórczymi w codzienności, pomaga budować relacje i więzi oraz  dostrzegać w małych rzeczach rzeczy ważne. Kreatywność jest jedną z wartości, którą chcieliśmy przekazać młodym uczestnikom - mówi Ilona Jagoda, dyrektor kreatywna Fundacji Ulica, pod której okiem powstała teatralna etiuda w wykonaniu młodych artystów.

Becek - miejsce kreatywne

Miejscem twórczych poszukiwań od samego początku był Becek, który po długim pandemicznym okresie okresie,  dzięki młodym uczestnikom, wypełnił się życiem. W projet zaangazowała się także Szkoła Podstwowa nr 46.

- Cieszymy się, że mogliśmy gościć u siebie wszystkich uczestników zajęć.  Ambasadorzy niemożliwego to projekt, który dodał skrzydeł  nie tylko młodym uczestnikom, ale też nam - pracownikom Beceku. Po długim okresie zamknięcia, kiedy nie mogliśmy realizować działań kulturalnych, kiedy nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z naszymi odbiorcami , powili się młodzi, a  wraz z nim gwar, radość i  kreatywność i dobra energia. Czekamy na więcej - mówiła Katarzyna Lazar, kierowniczka Działu Wniosków i Zamówień Publicznych Bytomskiego Centrum Kultury.

Projekt będzie kontynuowany po wakacjach.

Podsumowanie letniej odsłony projektu

do góry