Odnowione i dobrze wyposażone pracownie w bytomskich szkołach
16 Stycznia 2022Prawie 4 mln zł kosztował remont i wyposażenie pracowni w ośmiu bytomskich szkołach ponadpodstawowych, które brały udział w projekcie Lepsze umiejętności - większe szanse na rynku pracy.
- Poprawa infrastruktury kształcenia zawodowego i promocja szkolnictwa ukierunkowanego na edukację fachowców w konkretnych branżach, to jeden z naszych priorytetów. Udoskonalając bazę dydaktyczną do nauki zawodu, zwiększamy atrakcyjność placówek i umożliwiamy młodym naukę z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, oprogramowania - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.
Specjaliści potrzebni od ręki
Szkoły kształcące w zawodzie cieszą się zainteresowaniem wśród absolwentów podstawówek, a młodzi coraz częściej tak kierują swoją dalszą ścieżką kształcenia, by jak najlepiej przygotować się do tego, w czym są najlepsi.
W ramach projektu nie tylko zakupiono odpowiedni sprzęt i doposażono pracownie, ale też wyremontowano pomieszczenia.
I tak w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych przeprowadzono prace remontowe i instalacyjne w czterech pracowniach: diagnostyki samochodowej, rysunku technicznego, elektroniki i elektrotechniki oraz technologii mechanicznej. Zakupione zostało też wyposażenie do pracowni niezbędne do nauki w zawodzie technik mechanik i technik pojazdów samochodowych.
W Państwowych Szkół Budownictwa - Zespole Szkół powstały trzy pracownie, w których odbywają się zajęcia nauki zawodu: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich wymieniono zużytą infrastrukturę w pracowniach, gdzie swoją wiedzę szlifują technicy żywienia i usług gastronomicznych, kucharze i kelnerzy.
Nowości czekają na uczniów Zespołu Szkół Technicznych, gdzie uruchomiona została pracownia odnawialnych źródeł energii oraz pracownia mechatroniki. One także są wyposażone w zestawy urządzeń niezbędnych do prowadzenia zajęć dla techników mechatroników i techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Nowoczesną pracownię z profesjonalnym wyposażeniem mają do dyspozycji również technicy przemysłu mody uczęszczający do Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących. W ramach projektu trafiły tam m.in. nowe maszyny do szycia, hafciarka, 10 stębnówek, 3 overlocki (każdy do innych zabiegów). Dodatkowo przeprowadzono w pracowni wymianę instalacji elektrycznej.
Remontu doczekała sie pracownia obróbki obrazu i technik eksploatacji portów i terminali w Technikum nr 4. Doposażono pracownie energoelektroniki, fototechniki, elektronicznej, miernictwa elektrycznego i elektronicznego, pracowni informatycznych oraz studio fotograficzne. Nowoczesne urządzenia ułatwiają naukę w zawodach: technik elektryk, technik telekomunikacji, fototechnik, technik cyfrowych procesów graficznych, technik eksploatacji portów i terminali, technik awionik.
Projekt pozwolił na utworzenie nowej pracowni w Zespole Szkół Usługowo-Rzemieślniczych, gdzie uczą się sprzedawcy. W ramach projektu pracownia wzbogaciła się o nowy sprzęt elektroniczny (m. in. komputery, skanery, dukarki, projektor, a także wyposażenie niezbędne do nauki zawodu sprzedawcy, takich jak kasa fiskalna z oprogramowaniem, czytnik kodów kresowych czy waga.
Z kolei dla uczniów kształcących się w zawodach cukiernika i kucharza, uruchomiono pracownię gastronomiczną w Branżowej Szkole I stopnia nr 8. Trafiły tam m.in. kuchenki gazowe, szafa chłodnicza i inne sprzęty niezbędne do praktycznej nauki zawodu.
Projekt "Lepsze umiejętności - większe szanse na rynku pracy. Poprawa infrastruktury kształcenia zawodowego w Bytomiu" realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) Oś priorytetowa XII. Infrastruktura edukacyjna Działanie: 12.2. Infrastruktura kształcenia zawodowego Poddziałanie: 12.2.1. Infrastruktura kształcenia zawodowego - ZIT.