• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Bytomski Serwis Informacyjny/Bytom stolicą polskiego dżudo. Trwa X Memoriał im. (..)

Bytom stolicą polskiego dżudo. Trwa X Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego

3 Listopada 2024

W Bytomiu trwa jedna z największych imprez dżudo w kraju – X jubileuszowy Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego, w którym rywalizują dżudocy i dżudoczki z całego kraju. Do naszego miasta przyjechały najlepsze kluby dżudo w Polsce, których reprezentanci walczą o zwycięstwo i cenne punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Juniorów i Juniorek.

Bytom stolicą polskiego dżudo. X Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego

Od soboty Hala na Skarpie w Bytomiu-Szombierkach gości najlepszych polskich dżudoków i dżudoczki. W sobotę 2 listopada w naszym mieście odbywały się Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek U20, zaś dzisiaj, w niedzielę 3 listopada trwa rywalizacja na matach w ramach jubileuszowego X Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego, który jest jednocześnie Otwartym Pucharem Polski Juniorów i Juniorek.

- Hala na Skarpie w Szombierkach po raz kolejny stała się areną zmagań najlepszych w Polsce juniorów i juniorek, którzy walczą dzisiaj w jubileuszowym X Memoriale im. Józefa Wiśniewskiego – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. - Jubileuszowy memoriał im. Józefa Wiśniewskiego odbywa się w przypadający w tym roku jubileusz 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi. To doskonała okazja, aby uczcić świetnego działacza i trenera, który miał ogromny autorytet oraz wpływ na rozwój tej dyscypliny nie tylko w naszym mieście, ale w całym kraju – podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Warto dodać, że podczas sobotnich, 2 listopada Mistrzostw Polski U20, Czarni Bytom wygrali klasyfikację klubową zdobywając 5 medali, w tym: dwa złote krążki – Mikołaja Kaczorka i Magdaleny Rozenbaum, srebro Pawła Świtały oraz dwa brązowe medale, które wywalczyli: Magdalena Schenk i Nicol Widłak.

Bytom stolicą polskiego dżudo

Bytom ma wieloletnie tradycje związane z dżudo. Nasi reprezentanci od wielu lat osiągają sukcesy na największych imprezach rangi światowej, a zawdzięczamy to twórcy bytomskiego dżudo Józefowi Wiśniewskiemu.

Rozgrywane w Hali na Skarpie imprezy to nie tylko szansa dla młodych adeptów dżudo na zdobycie cennych punktów do klasyfikacji generalnej. Z kolei Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego to wydarzenie mające na celu upamiętnienie twórcy bytomskiego dżudo Józefa Wiśniewskiego. Do naszego miasta co roku na imprezy rangi krajowej przyjeżdżają setki młodych dżudoków i dżudoczek, co potwierdza, że ta olimpijska dyscyplina sportu jest nadal bardzo popularna w naszym kraju. W tegorocznej edycji zawodów bierze udział prawie 420 dżudoków i dżudoczek z około 100 klubów z całej Polski.

Warto dodać, że zarówno zawodnicy, jak i zawodniczki walczą w kilku kategoriach wagowych. Juniorki młodsze rywalizują dzisiaj w ośmiu kategoriach wagowych od 40 do 70 kg, zaś juniorzy młodsi w dziewięciu kategoriach wagowych od 46 do ponad 90 kg.

Niedzielne zawody rozpoczęły się o 9:45 uroczystym złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową upamiętniającą Józefa Wiśniewskiego, która od 2014 roku nosi imię Józefa Wiśniewskiego.

Pamięci Józefa Wiśniewskiego - twórcy bytomskiego judo

Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego w przeszłości nosił nazwę „Liberty Cup” i był imprezą cieszącą się dużym powodzeniem i dobrą renomą. Po śmierci Józefa Wiśniewskiego, wybitnego działacza sportowego w roku 2014 turniej ten przekształcił się w memoriał Jego imienia.

Dla wielu młodych adeptów judo bytomski turniej jest ostatnią tegoroczną imprezą rangi Otwartego Pucharu Polski, a więc również ostatnią szansą na zdobycie punktów i poprawę swojego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Otwarty Puchar Polski to impreza upamiętniająca jednego z najwybitniejszych trenerów i działaczy dżudo w Polsce - Józefa Wiśniewskiego. To właśnie Wiśniewski jest ojcem bytomskiego dżudo, w którym największe sukcesy święcił Waldemar Legień - złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku i w Barcelonie w 1992 roku. Nawet po zakończeniu kariery trenerskiej, Józef Wiśniewski pozostał wierny dżudo oraz Czarnym Bytom. W 1994 roku został Prezesem Polskiego Związku Judo, przyczyniając się do dalszego rozwoju tej dyscypliny w Polsce.

Józef Wiśniewski zmarł 14 stycznia 2014 roku. W dowód jego zasług dla bytomskiego sportu, bytomscy radni podjęli decyzję o nadaniu Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach imienia Józefa Wiśniewskiego.

Organizatorami turnieju są: klub GKS Czarni Bytom oraz Polski Związek Judo, zaś partnerami wydarzenia: Urząd Miejski w Bytomiu, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Turniej jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Podobne wiadomości:

do góry