• język migowy
  • BIP

A nocą w muzeum…

14 Maja 2022

Okazją do zajrzenia w ciekawe bytomskie zakamarki była Noc Muzeów. Tegoroczna edycja obfitowała w nowe atrakcje, bo w tym roku po raz pierwszy swoje podwoje - oprócz Muzeum Górnośląskiego - otworzyły pałac, schron oraz kościoły w Miechowicach.

Ciekawą propozycję dla miłośników nocnego zwiedzania przygotowało Muzeum Górnośląskie. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia była “Noc wspólnoty”.

W bogatym programie imprez nie zabrakło warsztatów dla najmłodszych i dorosłych, kiermaszu ukraińskiego, a także minirecitalu pianisty Bohdana Krywopusta. Na miłośników historii Bytomia czekał pokaz filmu “Georg Brüning - wybitny Europejczyk” oraz prezentacja starych zdjęć naszego miasta.

Jak co roku na zwiedzających czekały oprowadzania kuratorskie po muzealnych wystawach, opowieści o życiu w familoku, warsztaty z budowania domków dla owadów, zajęcia związane ze społecznością starożytnego Rzymu.

Noc Muzeów była także okazją do zobaczenia najnowszych wystaw w CSW Kronika - "Zwierzęta urodzone w zoo nie wariują" Elizy Proszczuk oraz "Te buty są nie do chodzenia" Alicji Pakosz.

Atrakcje w Miechowicach

Za nami pierwsza edycja Nocy Muzeów organizowanej przez instytucje i stowarzyszenia działające w Miechowicach. Zainteresowanych nie brakowało zarówno w schronie przy ul. Kasztanowej, gdzie miłośnicy militariów mieli okazję zwiedzić tamtejszą podziemną ekspozycję, jak i w miechowickim Pałacu, gdzie na chętnych czekały warsztaty projektowania grafiki pałacowej.

Zwiedzanie schronu w Miechowicach (1) Zwiedzanie schronu w Miechowicach (1)
5

Zwiedzanie schronu w Miechowicach

W kościele Świętego Krzyża tłumy chętnych zwiedzały krypty Domesów i Tiele-Wincklerów. Podobnie było w Parafii Ewangelicko- Augsburskiej, która zaprosiła zwiedzających w swoje gościnne progi.  

Jednym z wyjątkowych miejsc, które mogli zobaczyć dziś uczestnicy Nocy Muzeów był leżący w kompleksie budynków należących do parafii Muzeum Domek Matki Ewy. Wybudowany w 1902 roku niewielki drewniany dom schowany wśród zieleni to wyjątkowe w swoim rodzaju ogniwo łączące teraźniejszość z przeszłością.

Jest namacalnym świadectwem dzieła najsłynniejszej chyba Górnoślązaczki, dziedziczki rodu von Tiele-Winckler, która zrezygnowała z życia w dostatku, poświęcając się biednym i opuszczonym. Przekraczając próg drewnianego domu, zwiedzający zobaczyli jak żyła diakonisa.

Wieczór w Pałacu zwieńczyło odsłonięcie portretu Valeski von Tiele - Winckler namalowanego przez Natalię Kusal, a po publiczność wysłuchała koncertu „Odgłosy wiosny w Noc Muzeów” w wykonaniu Maes Trio (Marzena Mikuła-Drabek, Jacek Gros, Dariusz Kasperek). Koncert poprowadził Jacek Woleński.

Koncert Maes Trio w Pałacu w Miechowicach Koncert Maes Trio w Pałacu w Miechowicach
12

Odsłonięcie portretu Valeski von Tiele Winckler

 

do góry