• język migowy
  • BIP
Strona główna/Czas wolny/Bytomski Serwis Informacyjny/3 Punkty dla zdrowia psychicznego

3 Punkty dla zdrowia psychicznego

15 Listopada 2021

Trzy lokalizacje, sztab specjalistów. Od jutra /wtorek, 16 listopada/ rusza w Bytomiu Projekt 3 Punkty, w ramach którego bytomianie będą mogli korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego oferowanego przez  trzy działające w mieście placówki.

Pandemia ma wpływ na naszą psychikę. Świadczą o tym nie tylko policyjne statystyki przedstawiające dane na temat prób samobójczych, ale też te o nasilających się uzależnieniach, czy przemocy domowej. Problem ten dostrzegły bytomskie służby społeczne, które zdecydowały się zewrzeć szeregi i wyjść naprzeciw problemom bytomian, którzy borykają się z kryzysem.

- Nie każdy wie, że w naszym mieście działa sieć placówek, w których świadczona jest bezpłatna  pomoc psychologiczna osobom w rożnym wieku - począwszy od dzieci po seniorów. Realizując ten ważny dla bytomian projekt wykorzystujemy potencjał naszych ośrodków wsparcia - mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

Pierwsza pomoc psychologiczna

W ramach projektu uruchomiono trzy punkty konsultacyjne, z których mogą skorzystać dorośli mieszkańcy Bytomia. - Pomoc psychologiczna jest udzielana w formie indywidualnej rozmowy. To pierwszy krok, podczas którego specjaliści starają się dotrzeć do źródła problemu i zaproponować najlepszą formę wsparcia. Usługi punktów konsultacyjnych są bezpłatne - mówi Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

Kryzys psychiczny dotyka w różnym wieku

Ponieważ obniżenie odporności psychicznej czy kryzys psychiczny dotyka osób w różnym wieku, zadbano o to, by wśród fachowców nie zabrakło tych, którzy pracują na co dzień z młodymi, jak i tych, którzy służą wparciem najstarszym klientom.

Młodzi dorośli w wieku od 19 do 26 lat mogą szukać pomocy w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Wrocławskiej 120 (były „Medyk”). Punkt konsultacyjny będzie działać tam w każdy wtorek od 16.00 do 18.00.

Z kolei w punkcie konsultacyjnym w kawiarence prowadzonej Centrum Usług Społecznych  przy ul. Józefczaka 14, czekają specjaliści, którzy służą wsparciem wszystkim mieszkańców -om, lecz szczególnie tym z zaburzeniami psychicznymi w wieku 60 +. Punkt będzie działać w każdą środę od 16.00 do 18.00.

Osoby w wieku od 27 do 60 lat mogą skorzystać ze wsparcia w Dziennym Domu Pomocy nr 1 przy ul. Piłsudskiego 69/9 w każdy czwartek od 16.00 do 18.00.

W ramach projektu nawiązano współpracę z dr. Wojciechem Sołtysem, kierownikiem Oddziału Psychiatrii  w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4. - Każdy przypadek jest inny i zdarza się, że rozmowa z psychologiem to za mało. Dzięki tej współpracy, możemy liczyć na pomoc szpitala - mówi Jarosław Więcław.

Partnerami projektu, a zarazem koordynatorami funkcjonowania poszczególnych punktów są: Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Bytomskie Centrum Wsparcia.

do góry