Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Zobacz, jak zmieniły się Żabie Doły

Data publikacji: 2 października 2018EFRR_POZIOM_kolor-1.jpg

zab.jpgRewitalizacja Żabich Dołów dobiega końca! Inwestycja zrealizowana w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji, która pochłonęła prawie 3 mln zł., miała na celu m.in. uporządkowanie ruchu turystycznego. Na tych, którzy mieli już okazję tam zajrzeć efekty prac robią duże wrażenie. Dlatego planując jesienny spacer warto wziąć aparat i odkrywać nowe, ładniejsze oblicze tego niezwykłego miejsca.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Żabie Doły to bez wątpienia jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w naszym regionie. Dla miłośników industrialnej turystyki, którzy rozpoczęli eksplorowanie Górnego Śląska od wypadu „na Żabie Doły” to prawdziwy szok i zaskoczenie, bo tamtejszy spokojny, zielony krajobraz zupełnie nie przystaje do wyobrażenia o „czarnym” Bytomiu. To właśnie tu na własne oczy przekonać się można o sile przyrody.

Na uporządkowanie ruchu turystycznego w Żabich Dołach złożyły się prace chroniące bioróżnorodność tego miejsca, jak i takie, które ułatwią obserwacje miłośnikom przyrody. A podglądać w Żabich Dołach jest co, bo obszar zaliczany jest do grupy terenów ornitologicznie cennych. Występuje tu około 129 gatunków ptaków, w tym 76 gatunków lęgowych. W ramach prac wykonano ścieżki edukacyjne o łącznej powierzchni około 9450,00 m2.

By nie zaburzać naturalnego krajobrazu betonową kostką, ich nawierzchnię zrobiono ze specjalnej substancji mineralno-żywicznej. Z pewnością poprawi to komfort spacerowiczów z wózkami dziecięcymi. W Żabich Dołach postawiono także sześć czatowni do obserwacji ptaków oraz tyle samo pomostów edukacyjnych.

Powstały też schody terenowe, które pomogą spacerowiczom w dostępie do ścieżek powstałych na nieczynnych nasypach kolejowych. Dzięki nowym obiektom, możemy być bliżej natury, pokazywać ją najmłodszym.

To doskonałe miejsce na lekcję przyrody, ale też historii Bytomia, która przecież od wieków związana jest z przemysłem. Do edukacji przyrodniczej z pewnością przysłużą się też nowe wiaty edukacyjne i oznakowane ścieżki – mówi prezydent Damian Bartyla.

Wzrok przykuwają również estetyczne drewniane barierki przy wiaduktach oraz schody terenowe. Ciekawostką są też nowe sadzawki do rozrodu płazów, a także budki lęgowe dla małych ptaków i nietoperzy oraz pływające wysepki do gniazdowania ptaków wodnych. W ramach robót zieleniarskich, uporządkowano drzewostan przy ul. Krzyżowej.

Znikły stamtąd chore drzewa, a w ich miejsce nasadzone zostały nowe. Ładniej prezentują się również przyczółki wiaduktów kolejowych, w których uzupełniono tynki i nadano nieco barw kolorowym graffiti. Zamontowano też elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci. Już wkrótce dla Żabich Dołów stworzony zostanie portal internetowy i aplikacja na smartfony, która wspierać będzie grę terenową.

Wykonanie prac na terenie Żabich Dołów było możliwe dzięki dofinansowaniu w wysokości 1 990 448,05 zł ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.
 

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.