Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lutego 2019, Arnold, Konrad, Marceli

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomianie oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, miejskie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz sesja popularnonaukowa poświęcona ich walce o wolną i suwerenną Polskę. Tak bytomianie oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym.

Rozpoczęła się rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

Jakie tajemnice skrywa w sobie pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach? Rozpoczęły się prace archeologiczne i remontowe związane z rewitalizacją pałacu, w którym swoje dzieciństwo spędziła Ewa von Tiele-Winckler, znana jako Matka Ewa.

Modelarskie cuda w Bytomiu

Ta impreza to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów modelarstwa, ale także wszystkich tych, którzy na co dzień nie mają styczności z tego rodzaju hobby. Przez dwa dni 2 i 3 marca w Bytomiu już po raz XV odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Modelarski.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Znamy tegorocznych laureatów Medalu Miasta Bytomia

Znamy tegorocznych laureatów Medalu Miasta Bytomia Data publikacji: 11 listopada 2017Zenon Królik, Aleksander Teliga, ks. Bogdan Peć, Fundacja Brama Cukermana, Stowarzyszenie „Pro Fortalicium” oraz Tygodnik „Życie Bytomskie” to tegoroczni laureaci Medalu Miasta Bytomia. Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się w piątek /10 listopada/ w Bytomskim Centrum Kultury.

Medale Miasta Bytomia przyznawane są od 1998 roku za szczególne zasługi dla miasta w dziedzinach: gospodarczej, naukowej, kulturalnej, społecznej i sportowej. O przyznanie nagrody wnioskują stowarzyszenia i organizacje społeczne, kluby sportowe, placówki oświatowe i edukacyjne, związki zawodowe oraz komisje Rady Miejskiej. W skład Kapituły Medalu Miasta Bytomia wchodzą radni, wcześniejsi laureaci oraz osoby mianowane przez Prezydenta Miasta.

Medal Miasta Bytom to jedna z najważniejszych form uhonorowania zasług dla naszego miasta. Wyróżnienie to otrzymują te osoby, których osiągnięcia przedkładają się na rozwój, wizerunek i promocję Bytomia
– mówił podczas piątkowej uroczystości Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

W tym rok wśród nominowanych do nagrody byli: Henryk Fudali, Adrian Kowalski, ks. Bogdan Peć, Bogdan Kurowski, Aleksander Teliga, Aleksandra Kozimala-Kliś, Regina Gowarzewska-Griessgraber, Jan Skalski, Fundacja Brama Cukermana, Krzysztof Gadacz, Tygodnik „Życie Bytomskie”, Chór Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wrzosy Jesieni”, Bytomski Klub Pojazdów Zabytkowych, Spółdzielnia Pracy Twórczej  Polskich Artystów Plastyków „Plastyka”, Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” oraz Zenon Królik.

Spośród wszystkich zgłoszonych kandydatur Kapitału Medalu Miasta Bytomia w składzie: Krzysztof Gajowiak, Marcin Hałaś, Mariusz Janas, Piotr Klimza, Andrzej Kostek, Piotr Obrączka, Iwona Pakosz, Jerzy Pieniążek, Aleksander Sieroń, Elżbieta Sochacka, Anna Panas oraz Antoni Wojciechowski, podjęła decyzję o przyznaniu Medalu Miasta Bytomia w 2017 roku sześciu laureatom.

W tym roku laureatami Medalu Miasta Bytomia zostali:

W dziedzinie społecznej - Zenon Królik
- funkcjonariusz straży pożarnej, starszy brygadier w stanie spoczynku, magister, inżynier, od 1978 roku do 2017 pracował na różnych szczeblach dowodzenia  Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, w tym przez 18 lat pełnił funkcję Komendanta Miejskiego. Człowiek z autorytetem, który swoją osobowością, determinacją, kompetencjami potrafił mobilizować strażaków i osoby z nim współpracujące do działania na najwyższym poziomie. Przyczynił się do podwyższenia stanu bezpieczeństwa pożarowego obiektów oraz terenów silnie zdegradowanych funkcjonowaniem przemysłu ciężkiego, a pozyskiwał sprzęt i środki finansowe na rozwój inwestycji strażnicy. Od kilkunastu lat pełni funkcję członka Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Katowicach i wspiera Ochotnicze Straże Pożarne działające w Bytomiu. Organizował  Mistrzostwa woj.  śląskiego  strażaków w pływaniu, a także wspierał ogólnopolskie kampanie i akcje edukacyjne „Nie dla czadu”, „Nie wypalaj traw”, bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży na obiektach rekreacyjnych i akwenach. W trakcie 39 lat służby w Bytomiu  kierował szeregiem akcji ratujących życie i zdrowie ludzkie podczas gaszenia pożarów, katastrof, wypadków. Propaguje ideę profilaktyki i prospołecznej roli pożarnictwa, której celem jest rozwijanie  świadomości mieszkańców  oraz zarządców nieruchomości  w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i upowszechniania wiedzy na ten temat.

W dziedzinie kulturalnej – Aleksander Teliga /nieobecny podczas gali ze względu na przygotowywanie prapremiery spektaklu „Legenda Bałtyku” w Operze w Poznaniu/ - należy do europejskiej czołówki basów i najwybitniejszych polskich artystów operowych, który rozpoczął karierę w naszym kraju w roku 1989 od  sceny Opery Śląskiej w Bytomiu. Lista teatrów w Polsce i zagranicą, na których odnosił  i odnosi sukcesy jest imponująca: Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie, Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Royal Theatre Dublin, Teatro Nacional de Sao Carlos, Opera Praska, Staatsoper Berlin, Opera National de Lyon, Teatro Comunale di Bologna, Teatr Bolszoj w Moskwie, Opera Lwowska, La Scala w Mediolanie. Dwukrotny laureat  „Złotej Maski“  - Nagrody Artystycznej Marszałka Województwa Śląskiego za role de Silvy  w „Ernanim” Verdiego oraz  Mefista w „Fauście” Gounoda  w spektaklach Opery Śląskiej. Zrealizował  liczne tournee zagraniczne m.in. w Szwecji, Szwajcarii, Holandii, Japonii, USA i Kanadzie. Twórca pierwszej w Polsce Prywatnej Akademii – Szkoły Operowej oraz  Europejskiego Festiwalu Muzycznego „Gloria” w Supraślu . Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym  Medalu Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Dokonał wielu nagrań CD, DVD oraz dla radia i telewizji. Mieszka w Bytomiu, twórca znakomitych ról i kreacji wokalnych oraz aktorskich  na scenie Opery Śląskiej – m.in. w spektaklach Nabucco, Eugeniusz Oniegin, Carmen, Aida, Tosca.  Człowiek wielkiego talentu i serca, jeden z najznamienitszych  solistów w historii tego teatru.

W dziedzinie kulturalnej - Fundacja Brama Cukermana
- założona w 2009 r. w Będzinie z inicjatywy Karoliny i Piotra Jakoweńko. Impulsem do  powstania inicjatywy była potrzeba uratowania żydowskiego domu modlitwy znajdującego się w tzw. Bramie Cukermana, w którym zachowały się zabytkowe polichromie. Celem działania fundacji jest  ochrona zabytków kultury żydowskiej oraz upamiętnianie wielowiekowej obecności Żydów w regionie, edukacja lokalnej społeczności oraz działania na rzecz tolerancji i porozumienia między kulturami, a także badania nad historią i życiem społeczności żydowskiej. Brama Cukermana prowadzi działalność publiczną i społecznie użyteczną. Na uznanie zasługuje  opublikowanie raportu o stanie cmentarzy żydowskich w województwie śląskim oraz  zajęcia warsztatowe z młodzieżą w ramach projektu edukacyjnego „CHEDER. Przestrzeń edukacji społecznej”, którego celem było zainteresowanie uczniów wielokulturową historią miasta, w którym mieszkają oraz rozbudzenie w nich postaw tolerancji i akceptacji dla różnorodności kulturowej. Szczególnym sukcesem działania fundacji są projekty: Opowieści Nieobecnych – rodzaj słuchowiska i przewodnika o historii miast wielokulturowych, w tym Bytomiu, obiektach i ludziach, których w większości dziś nie ma  oraz  Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury – największa baza wiedzy o architekturze Bytomia powstałej przed 1945 rokiem.

W dziedzinie kulturalnej - Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” - Stowarzyszenie działa od 20 lat, a zarejestrowane jest w Bytomiu od 2001 roku. W swoich kręgach zrzesza osoby zainteresowane historią fortyfikacji i wojskowości, prowadzi działalność naukową, oświatową, popularyzatorską, kulturalną oraz turystyczną. Jako jedyne w regionie zajmuje się badaniem oraz renowacją  zabytkowych budowli i dzieł architektury militarnej, a także popularyzacją tematyki fortyfikacji w lokalnych społecznościach. „Pro Fortalicium” podejmuje się próby badań i inwentaryzacji obiektów militarnych na terenie województwa śląskiego oraz lokalizacji obiektów zapomnianych, umiejscowionych całkowicie pod ziemią. Dzięki prowadzonym pracom  wzrósł stan wiedzy na temat założeń obronnych na Śląsku. W sposób szczególny wyróżnić należy prace renowacyjne schronów i przystosowanie ich do funkcji izb muzealnych, których powstało już 18 w naszym regionie,w tym jedna w Bytomiu W kolejnych 12 prowadzone są remonty, w tym w 2 schronach typu LSR w Bytomiu. Stowarzyszenie podejmuje liczne działania edukacyjne, umożliwia zwiedzanie obiektów militarnych, organizuje lekcje i warsztaty wraz z biurem pamięci IPN w Katowicach,  współpracuje z członkami grup rekonstrukcji historycznej, wydaje cyklicznie „Śląski Rocznik Forteczny”.

W dziedzinie społecznej - Tygodnik „Życie Bytomskie”
- pierwsze powojenne bytomskie czasopismo. Istnieje na rynku ponad 60 lat  - od 23 grudnia 1956 roku. Przez sześć dekad „Życie Bytomskie” wiele razy zmieniało szatę graficzną, wygląd winiety, cenę, zasięg, nakład oraz sposób ukazywania się. Dziś ukazuje się w nakładzie 9 tys. egzemplarzy, redaktorzy przygotowali  do tej pory ok. 3150 wydań i zamieścili dziesiątki tysięcy tekstów oraz  zdjęć. Swoim zasięgiem gazeta obejmuje Bytom i Radzionków, dostępna jest w miastach ościennych, w tym także za granicą.  Ma charakter społeczno-kulturalny. Tygodnik „Życie Bytomskie” posiada 11 stałych działów,  a  redaguje go  zespół w składzie: Witold Branicki, Marcin Hałaś, Jacek Sonczowski i redaktor naczelny Tomasz Nowak. Na 24 stronach od lat mieszkańcy otrzymują  informacje o bieżących wydarzeniach z życia miasta i jego dzielnic, dowiadują się o przedsięwzięciach kulturalnych, sportowych, społecznych oraz o tym co dzieje się w świecie urzędu w Bytomiu i Radzionkowie. Wydawcą tygodnika jest Bytomska Spółdzielnia Pracy Dziennikarzy.

W dziedzinie społecznej - ks. Bogdan Peć /nagroda została wręczona podczas Gali Honorowych Dawców Nadziei w Operze Śląskiej/ - mgr teologii, Misjonarz Świętej Rodziny, Dyrektor Katolickiego Ośrodka „Dom Nadziei” w Bytomiu, jedynego na Górnym Śląsku stacjonarnego  i całodobowego ośrodka terapeutycznego dla dzieci i młodzieży, działającego od 22 lat. Certyfikowany specjalista terapii uzależnień; psychoterapeuta, fundriser, człowiek o wielkim sercu,  laureat Nagrody „Ostoja Pokoju” im. Matki Ewy. Charyzma  i osobowość ks. Bogdana Pecia sprawiają, że potrafi zjednoczyć  i przekonać do  działania, pomagania innym i zaangażowania w wartościowe cele wielu ludzi dobrej woli  z różnych środowisk. W 1998 r. został fundatorem Fundacji „Dom Nadziei”, której celem jest aktywne rozwiązywanie problemu uzależnień wśród osób uzależnionych oraz ich najbliższych, poprzez prowadzenie stacjonarnej i ambulatoryjnej pomocy oraz podejmowanie działań profilaktycznych i edukacyjnych w społeczności lokalnej. Człowiek nietuzinkowy, działający z pasją, zaangażowaniem, nadzieją na lepsze jutro. W pełni, z ogromną otwartością poświęca się pracy na rzecz innych, na rzecz drugiego człowieka, z poszanowaniem jego godności i wolności. Angażuje się w przedsięwzięcia charytatywne. Jest koordynatorem wielu kampanii fundraisingowych i wydarzeń z nimi związanych m.in.: Cegiełka zamiast kwiatka, Choinka pachnąca Nadzieją, Przełam się Nadzieją, Bal Domu Nadziej, Gala Honorowych Dawców Nadziei.

Wręczenie Medali Miasta Bytomia odbyło się tuż przed Koncertem Muzyki Polskiej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Bytomiu, który towarzyszył obchodom Narodowego Święta Niepodległości.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.