Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 sierpinia 2020, Klara, Lech, Julian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uwaga mieszkańcy! 14 sierpnia Urząd Miejski oraz USC będą nieczynne

W związku z zarządzeniem prezydenta Bytomia o ustanowieniu dnia wolnego za święta przypadające w sobotę dla pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu, informujemy, że w piątek, 14 sierpnia Urząd Miejski oraz Urząd Stanu Cywilnego w Bytomiu będą nieczynne.

Poznaliśmy koncepcję Zielonej Strefy przy Katowickiej 29

Cieszę się, że mieszkańcy po raz kolejny aktywnie wzięli udział w konsultacjach dotyczących Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej. Dzięki dwóm spotkaniom mogliśmy nie tylko poznać oczekiwania mieszkańców, ale też wspólnie wypracować projekt - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Bytomskie Mieszkania wymienią ponad 500 okien w lokalach gminnych

Dzięki pozyskaniu przez nasze miasto dofinansowania z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będziemy mogli zrealizować ważną inwestycję dla bytomian, którzy mieszkają w zasobach zarządzanych przez Bytomskie Mieszkania – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Rok 2019 dobrym rokiem inwestycji i poprawy finansów Bytomia - jest raport o stanie miasta

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz udostępnił dziś mieszkańcom i przekazał oficjalnie do Rady Miejskiej raport o stanie miasta za rok 2019. Z liczącego prawie 150 stron dokumentu dowiemy się, jak funkcjonowało miasto w 2019 r. Dyskusja na temat raportu odbędzie się podczas sesji Rady Miejskiej dnia 24 sierpnia.

Umowa na przebudowę ul. Narutowicza podpisana

Firma Berger Bau Polska Sp. z o.o. za ponad 1 mln zł przebuduje jedną z głównych ulic w Stroszku – ul. Narutowicza łączącą ul. Wojciechowskiego i Strzelców Bytomskich. 28 lipca została podpisana umowa, a prace drogowe powinny ruszyć w połowie sierpnia po zatwierdzeniu tymczasowej organizacji ruchu.

Zasady przyjmowania klientów do rejestracji pojazdów

W związku z zamknięciem wejścia głównego do budynku Urzędu Miejskiego, osoby załatwiające sprawy w Wydziale Komunikacji obowiązuje boczne wejście od ul. Parkowej (po prawej stronie od wejścia głównego – obok windy zewnętrznej).

Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z Unii Europejskiej

Sytuacja naszego miasta po raz kolejny została dostrzeżona przez UE. W ramach konkursu Wyzwanie Inteligentnych Miast Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z miast UE, którzy pomogą nam w opracowaniu projektów w obszarach, w jakich nasze miasto musi się rozwijać w przyszłości – mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Bytom pierwszym miastem w Metropolii, gdzie za parkowanie zapłacisz kartą

Aż 30 proc. płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Bytomianie coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 2020 r. w 74 bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą

Zmiany w organizacji ruchu na terenie miasta

Zmiany w organizacji ruchu na terenie miasta Data publikacji: 31 lipca 2020Zmiany limitu prędkości, oznakowania drogowego, montaż progów zwalniających, a także wyznaczenie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Miejski Zarząd Dróg i Mostów wprowadził w ostatnim czasie  zmiany w organizacji ruchu na terenie naszego miasta.

Przypomnijmy, że na początku lipca MZDiM podniósł limit prędkości z 50 km/h do 70 km/h  na ul. Strzelców Bytomskich w rejonie wzniesienia między ul. Odrzańska a Węglową, do wiaduktu kolejowego PKP w Stroszku. Mieszkańcy apelowali również od dawna, aby upłynnić ruch na ul. Strzelców Bytomskich w rejonie mostu kolejowego. Dlatego Miejski Zarząd Dróg i Mostów przeprowadził symulacje, po których zdecydowano się wprowadzić tzw. jazdę na suwak, a więc naprzemiennego włączania się do ruchu, w miejscach, gdzie tworzą się zatory. Tak zorganizowany ruch ma upłynnić jazdę.

Kolejne wprowadzone zmiany to możliwość zawracania z obu wlotów ul. Strzelców Bytomskich na skrzyżowaniu z ul. Węglową poprzez wymianę w sygnalizatorach soczewek kierunkowych „w lewo” na soczewki kierunkowe „w lewo – zawrót”, co ułatwi ruch do i z ogródków działkowych i hoteli zlokalizowanych w tym rejonie. Ponadto w rejonie al. Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz na jej łącznicach wprowadzono zakaz ruchu dla rowerów i pojazdów zaprzęgowych oraz odcinkowego oznakowania ostrzegawczego A-18b „dzikie zwierzęta”. W ramach tego samego projektu uporządkowane zostało oznakowanie poziome i pionowe ciągu pieszo rowerowego po południowej stronie ul. Strzelców Bytomskich w rejonie łącznic z al. Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Zmiany w organizacji ruchu zaszły również w związku z przekwalifikowaniem ul. Hakuby z drogi wewnętrznej na drogę publiczną. W ramach projektu wykonano podporządkowanie wlotu  ul. Hakuby do ul. Dąbrowa Miejska jako bezwzględny stop z uwagi na występujące warunki widoczności. Wprowadzono łamaną linię zatrzymania stop P-12 wraz z oznakowaniem P-16 (napis STOP). Przy wjeździe na ul. Przy Kopalni oraz na pozostałych bocznych wlotach dróg wewnętrznych wprowadzono oznakowanie D-52/53 (strefa ruchu).

Wśród kolejnych zmian, jakie zaszły w naszym mieście są ponadto:

      - uspokojenie ruchu na ul. Holeczków oraz zmiany w oznakowaniu skrzyżowania ul. Holeczków z ul. Lazarówka - w ramach projektu poprawiono bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez fizyczne wymuszenie redukcji prędkości przejazdu pojazdów przez odcinek ul. Holeczków pomiędzy ul. Lazarówka, a ul. Polną. Zaprojektowano i wprowadzono w terenie zestaw trzech progów zwalniających na odcinku ok. 150m oraz wprowadzono ostrzegawcze oznakowanie pionowe progów zwalniających wraz z ograniczeniem prędkości do 20 km/h dla obydwu kierunków ruchu. Wprowadzono równorzędne wloty skrzyżowania ul. Lazarówka z ul. Holeczków przy użyciu znaków ostrzegawczych A-5, a także oznakowania poziomego w postaci linii warunkowego zatrzymania P-14.

Z uwagi na ograniczoną widoczność na południowym wlocie ul. Holeczków wprowadzono lustro drogowe znacząca poprawiające bezpieczeństwo na skrzyżowaniu.

      - uspokojenie ruchu kołowego na ul. Pochyłej w Bytomiu, poprzez wprowadzenie dwóch progów zwalniających i ograniczenia na całej ulicy prędkości do 20 m/h” Na wniosek mieszkańców, na ul. Pochyłej zlokalizowanej pomiędzy ulicami Rokitnicką oraz Suchogórską wprowadzono zestaw dwóch progów zwalniających oraz oznakowaliśmy je pionowymi znakami ostrzegawczymi. Ponadto na całej długości ulicy zmniejszyliśmy limit prędkości z 30km/h na 20 km/h mając równocześnie nadzieje, że spowoduje to znaczącą poprawę bezpieczeństwa na tej ulicy.

      - wyznaczenie miejsca zastrzeżonego dla osoby niepełnosprawnej przy ul. Witczaka 72 i uporządkowanie oznakowania stanowisk postojowych, a także wyznaczenie trójkąta widoczności na wlocie ul. Alojzjanów do ul. Witczaka.
     
       - wprowadzono słupki blokujące w rejonie połączenia dwóch odcinków ul. Hlonda (droga wewnętrzna) oraz wzdłuż chodnika przy ul. Frenzla pomiędzy bramą wejściową do ogródków działkowych, a przejściem dla pieszych.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum MZDiM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.