Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Zmarł Andrzej Teodor Proba

Zmarł Andrzej Teodor Proba Data publikacji: 6 lutego 2018Współzałożyciel Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, represjonowany przez władze komunistyczne za działalność związkową i opozycyjną, wolontariusz na rzecz upamiętnienia pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej – Andrzej Teodor Proba zmarł 17 stycznia na emigracji w Niemczech.

Andrzej Teodor Proba urodził się w Bytomiu. W Łagiewnikach uczęszczał do Szkoły Podstawowej, jak również do Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Hucie Zygmunt. W 1972 roku wstąpił do służby w Milicji Obywatelskiej, gdzie pracował jako przewodnik psa tropiącego, a następnie jako dzielnicowy Komisariatu II Milicji Obywatelskiej w Chorzowie.

W maju 1981 roku włączył się czynnie w organizację struktur związku zawodowego milicjantów w Katowicach. Był członkiem założycielem Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, jak również aktywnie włączył się w walkę opozycyjną, uczestnicząc w różnych akcjach opozycji antykomunistycznej. Za swoją działalność był represjonowany przez władze komunistyczne, a w trakcie stanu wojennego w 1981 roku Andrzej Proba został internowany. Przebywał w areszcie Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Katowicach, potem w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Szeroka, a na końcu w Uhercach Mineralnych.

Zwolniony w lipcu 1982 roku Andrzej Proba nadal był represjonowany. Przez rok poszukiwał bezskutecznie pracy z uwagi na tzw. „wilczy bilet”. Nie mając środków do życia i mieszkania, którego go pozbawiono, podjął działania zmierzające do wyjazdu z Polski. Władze komunistyczne wydały mu paszport, ale ważny tylko przez jeden miesiąc, bez prawa powrotu do ojczyzny.

Do Republiki Federalnej Niemiec Andrzej Proba wyjechał wraz z rodziną w czerwcu 1983 roku. Tam podjął pracę w fabryce części samochodowych. Mimo stałego zamieszkania w Niemczech nie utracił kontaktu z Polską i po przemianach demokratycznych często przyjeżdżał do ojczyzny i nawiązywał kontakty z organizacjami patriotycznymi.

Andrzej Proba był współzałożycielem Stowarzyszenia Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i ich Rodzin „GODNOŚĆ”, aktywnie uczestnicząc w pracach tego Stowarzyszenia. Przez wiele lat brał również aktywny udział jako współorganizator ogólnopolskich obchodów przed Grobem Policjanta Polskiego w Katowicach, upamiętniających Ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

Za swoją działalność związkową oraz wolontariat na rzecz upamiętnienia pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski 1918 oraz Medalem „Invictus Gloria”.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: ZW NSZZP woj. Śląskiego

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.