Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozpoczęła się rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

Jakie tajemnice skrywa w sobie pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach? Rozpoczęły się prace archeologiczne i remontowe związane z rewitalizacją pałacu, w którym swoje dzieciństwo spędziła Ewa von Tiele-Winckler, znana jako Matka Ewa.

Modelarskie cuda w Bytomiu

Ta impreza to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów modelarstwa, ale także wszystkich tych, którzy na co dzień nie mają styczności z tego rodzaju hobby. Przez dwa dni 2 i 3 marca w Bytomiu już po raz XV odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Modelarski.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Zegar EC Szombierki ożył po ośmiu latach

Zegar EC Szombierki ożył po ośmiu latach Data publikacji: 1 grudnia 2018Tłumy bytomian odwiedziły dzisiaj, 1 grudnia Elektrociepłownie Szombierki, gdzie z okazji 98. urodzin obiektu ponownie uruchomiono nieczynny zegar oraz podświetlono jedną z tarcz zegara znajdującego się na wieży.

Dla miłośników jednego z najpiękniejszych i największych na Śląsku posindustrialnych obiektów było to nie lada wydarzenie. Uruchomienie nieczynnego zegara, a także podświetlenie jednej z tarcz zegarowej wieży nie było jedyną atrakcją sobotniego popołudnia. Z okazji 98. urodzin EC Szombierki organizator dzisiejszej imprezy udostępnił również zwiedzającym wnętrze zegarowej wieży, gdzie z bliska można było zobaczyć nie tylko mechanizm zegarowy, ale ogromną przestrzeń, jaka znajduje się w wieży, będącą jedną z charakterystycznych wizytówek EC Szombierki w Bytomiu. Warto dodać, że ostatni raz wskazówki zegara poruszały się z okazji okrągłych rocznic, między innymi 90. urodzin elektrociepłowni.

Przypomnijmy, że Elektrociepłownia Szombierki została oddana do użytku w 1920 roku. Pierwotnie w budynku miała być fabryka prochu, jednak później zdecydowano, że w gmachu powstanie elektrociepłownia. Przez wiele lat EC Szombierki dostarczały prąd oraz ciepło do pobliskich kopalni i osiedli. Z czasem jednak produkcja malała aż całkowicie wygasła. Po elektrociepłowni pozostał budynek, którego trzy kominy górują nad miastem.

W tym roku elektrociepłownia obchodziła swoje 98. urodziny i z tej okazji Klub Przyjaciół EC Szombierki zorganizował akcję, która z pewnością zapadnie w pamięć wszystkim, którzy w sobotę odwiedzili postindustrialny gmach.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki/Archiwum UM Bytom - Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.