Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 listopada 2019, Renata, Witold, Konrad

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Prezydent Mariusz Wołosz zaprasza mieszkańców na spotkania

Znane są terminy kolejnych spotkań prezydenta Mariusza Wołosza z mieszkańcami Bytomia. W najbliższym czasie o problemach swoich dzielnic będą mogli porozmawiać mieszkańcy: Osiedla Ziętka, Śródmieścia, Stolarzowic, Karbia i Rozbarku.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Nie bój się. Zbadaj się i miej pewność

Nie bój się. Zbadaj się i miej pewność Data publikacji: 8 listopada 2019Już ponad 600 bytomianek przebadało się w tym roku w mammbobusie LUX MED, który cyklicznie przyjeżdża do Bytomia. Znów stanie on na Rynku 4 grudnia. Oczekiwane są panie w wieku od 50 do 69 lat, zwłaszcza te z rocznika '66 - '69.

W związku z ochroną danych osobowych, paniom, które niedawno skończyły 50 lat, nie możemy wysłać imiennego zaproszenia, bo nie mamy ich w bazie danych - mówi Anna Niemirska z firmy LUX MED, organizatora badań. Niestety, statystyki, które prowadzimy, potwierdzają, że bez imiennych zaproszeń, liczba badających się kobiet tuż po 50-tce jest niewielka.

Przypomnijmy, program wczesnego wykrywania raka piersi finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Mogą wziąć w nim udział ubezpieczone kobiety w wieku od 50. do 69. roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie skorzystały z mammografii. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, niemniej warto wcześniej zarejestrować się telefonicznie pod numerem tel.: 58 66 62 444 lub on-line na stronie: www.mammo.pl . Panie, które nie zarejestrowały się wcześniej też będą przyjęte, ale te, które umówią się na konkretną godzinę, nie będą musiały czekać.

Mammografia trwa kilka minut. Jej wynik dostarczany jest pocztą. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian pacjentki kierowane są do lekarza. Z usług mammobusu mogą skorzystać też kobiety, które nie są objęte programem profilaktyki, jednak to badanie jest odpłatne. Trzeba mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do mammografii.

Nie obawiaj się mammografii

To najbardziej skuteczna metoda wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejsze badanie przesiewowe u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat. Pozwala wykryć zmianę wielkości już 3 mm, czyli ziarnka pieprzu. Badania mammograficzne przeprowadza wyspecjalizowany w skryningu (badaniach przesiewowych) personel medyczny.

Zdjęcia oceniane są zawsze niezależnie przez dwóch, a nawet trzech lekarzy radiologów, którzy specjalizują się w mammografii. Rzetelność oceny gwarantuje porównanie z obrazami z poprzednich badań. Wynik przesyłany jest drogą pocztową w ciągu 15 dni od daty wykonania badania.

Jak wygląda wynik mammografii w badaniach przesiewowych:
  • jeśli w piersi nie ma podejrzanych zmian – wynik jest krótką informacją o braku takich zmian i zaproszeniem na następne badania mammograficzne za 2 lata lub za 12 miesięcy
  • jeśli badanie budzi wątpliwości lekarzy – wynik jest informacją o konieczności dalszej diagnostyki, zawiera opis zmiany wraz ze skierowaniem na badania uzupełniające i listę ośrodków, w których można je wykonać.

Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: LUX MED

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.