Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
06 sierpinia 2020, Slawa, Jakub, Stefan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Lato w mieście 2020

W tegoroczne wakacje wchodzimy zmęczeni epidemią,  spragnieni słońca i często z pokrzyżowanymi planami urlopowymi. Z pomocą przychodzi letni kalendarz imprez przygotowany z myślą o tych, którzy wakacje spędzą w Bytomiu.

Miejska Biblioteka Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna jest samorządową instytucją kultury, działającą na rzecz społeczności lokalnej poprzez gromadzenie, opracowywanie, przetwarzanie i udostępnianie źródeł oraz zasobów wiedzy. Ma na celu rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, upowszechnienie wiedzy oraz wspomaganie rozwoju edukacji i kultury.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Zaśpiewali dla Julki

Zaśpiewali dla Julki Data publikacji: 5 stycznia 2020To był wyjątkowy koncert dla wyjątkowej osoby. Dzisiaj, 5 stycznia w kościele pw. Świętej Trójcy artyści zaśpiewali dla kilkumiesięcznej Julki Szczerby, cierpiącej na hemimelię strzałkową. Cały dochód z koncertu przeznaczono na leczenie małej Julki.

Charytatywny Koncert Świąteczno-Noworoczny odbył się już po raz szósty, a jego organizatorzy: Marcin Gad i Stowarzyszenie My Bytomianie tym razem zaprosili do udziału między innymi: Górniczą Orkiestrę Dętą „Bytom” im. Józefa Słodczyka, solistów Opery Śląskiej oraz Chór Francesco i Małgorzatę Nowak z synem Danielem. Artyści wykonali nie tylko najpiękniejsze kolędy i pastorałki, ale bytomianie mogli również usłyszeć najpiękniejsze polskie i zagraniczne utwory nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia.

Warto podkreślić, że wszystkie zebrane podczas koncertu środki zostaną przekazane na leczenie Julii Szczerby, która cierpi na hemimelię strzałkową - bardzo rzadką chorobę spowodowaną brakiem kości strzałkowej. Jej brak powoduje deformację stopy, nieprawidłowe ułożenie, niejednokrotnie wykrzywienie kości piszczelowej oraz skrócenie kończyny.

W Polsce tylko w dwóch ośrodkach próbuje się pomagać dzieciom z tym schorzeniem - w Poznaniu i Otwocku. W przypadku wrodzonego braku kości piszczelowej i strzałkowej możliwa jest tylko amputacja i dalsze protezowanie kończyny. Dlatego rodzice dziewczynki marzą o dostaniu się do Paley Institute w USA.

To tam zespół doświadczonych ekspertów na czele z dr Drorem Paley’em zajmuje się leczeniem najbardziej złożonych schorzeń ortopedycznych u dzieci. Koszty takiej operacji przewyższają jednak możliwości rodziców małej Julki, a szalenie ważne jest, aby została ona wykonana jak najszybciej, najlepiej między 18. a 24. miesiącem życia dziecka.

Więcej na: pomocdlajulki.pl

Patronat nad VI Charytatywnym Koncertem Świąteczno-Noworocznym objął prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.