Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2019, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz złożyć wniosek o dowód osobisty - przeczytaj!

Od 4 marca dowody osobiste zostaną wzbogacone w warstwę elektroniczną. Dzięki temu, nowe dowody będą mogły posłużyć nam jako podpis elektroniczny przy załatwianiu spraw urzędowych. Wdrożenie wiąże się niestety z utrudnieniami.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Z miłości do Rozbarku, na ofiarę kościoła

Data publikacji: 10 lipca 2018Ponad 30 społecznych twórców brało udział w pracach nad książką "Nasz Śląsk. Bytom Rozbark". Przewodził im Piotr Mankiewicz, człowiek, przed którym Wzgórze Rumaków nie ma żadnych tajemnic. Książkę można otrzymać, pod warunkiem, że wpłaci się ofiarę na remont kościoła św. Jacka.

Myli się ten, kto sądzi, że książka opowiada tylko o rozbarskim stroju (choć i jemu poświęcono w niej kilka stron). To wspomnienia ludzi, którzy tę dzielnicę tworzyli, pełne tajemnic historie i szukanie prawdy w legendach, jak chociażby tej o świętym Jacku, któremu rozsypały się koraliki różańca w miejscu, gdzie dziś stoi neoromańska świątynia. Święty Jacek prawdopodobnie nigdy nie postawił tu swojej nogi, zaś koraliki, nie większe niż paznokieć, wyglądające jak miniatury koła młyńskiego, to tak naprawdę kawałki skamielin liliowców" - czytamy w książce.

książka Rozbark 3.jpg

Ci, którzy po nią sięgną, dowiedzą się, jak ocalić od zapomnienia świat stałych wartości, obrzędów i zwyczajów. Jak kultywować tradycje, zaczynając już od najmłodszych w przedszkolach, tak by efektem tego były, na przykład, znane w całym kraju procesje Bożego Ciała czy święcenie wielkanocnych pokarmów, których uczestnicy występują w strojach rozbarskich.

Na pomysł wydawnictwa wpadł Piotr Mankiewicz, rozbarczanin, założyciel Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Jak mówi, spędził w tej dzielnicy ponad 70 lat. Tu się urodził, wychował, jest świadkiem zmian. Archiwizuje wszystko, co o Rozbarku napisano, niedawno zebrał to w jedną całość. W opowieści o Wzgórzu Rumaków znajdują się teksty i zdjęcia m.in. śląskich dziennikarzy: Tomasza Nowaka, Magdaleny Mikrut-Majeranek, Pawła Szałankiewicza, Marcina Zasady czy Mieczysława Szemalikowskiego. Wiele zdjęć pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Katowicach, Biblioteki Śląskiej i Muzeum Górnośląskiego. Niemniej sporą kolekcję stanowią zdjęcia współczesne. Kogoż na tych zdjęciach nie ma? - pisze Piotr Mankiewicz. Jak pięknie wyglądają: kobiety i młode dziewczęta, które potrafią po dziś dzień nosić krochmalone czepce albo galandy i wiązać purpurki. Jak leżą na głowach dzisiejszych młodzieńców niegdysiejsze kapelusze - słynne kanie, a na ramionach zarzucone brucliki i wciągnięte w eleganckie, wysokie buty spodnie jelenioki.

ksiażka Rozbark 2.jpg

Książkę można nabyć w kościele św. Jacka. Nie ma ceny detalicznej, ale trzeba wpłacić ofiarę na remont kościoła. To neoromańska wizytówka Rozbarku, jeden z najpiękniejszych kościołów w Bytomiu. Potrzeby są ogromne, mimo, że parafia pozyskała na projekty pieniądze z Unii Europejskiej w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji, to na wsparcie odnowy świątyni przyda się każda złotówka.

książka Rozbark 1.jpg

Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: arch. Piotra Mankiewicza

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.