Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2020, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

XVI Parada Pojazdów Zabytkowych

XVI Parada Pojazdów Zabytkowych Data publikacji: 9 września 2019Fiat 126 p Colo Cabrio 14 września będzie gwiazdą tegorocznej, 16. edycji Parady Pojazdów Zabytkowych. Co roku bierze w niej udział ponad 100 właścicieli aut z kraju i zagranicy. W najbliższą sobotę na bytomskim Rynku pojawią się samochody  pamiętające jeszcze czasy Ala Capone.

Marki pojazdów, które prezentują się na takich zlotach można wymieniać bardzo długo. To m. in.: Cadillac, Rolls Royse, Mercedes, Ford, BMW, Triumph, Syrena, Fiat (125p, 126p). Swoje okazy zaprezentują też właściciele zabytkowych motocykli i rowerów.

Tradycją bytomskiego zlotu jest prezentacja polskich marek. W tym roku będzie to Colo. Samochód ten był produkowany od 1997 roku. Powstał z myślą o młodym kierowcy posługującym się prawem jazdy kategorii B1 lub kartą motorowerową. Sprzedawany był w częściach do samodzielnego montażu lub jako gotowy produkt. Do jego wykonania zastosowano 14-calowe felgi aluminiowe, chromowaną końcówkę wydechu, sportową kierownicę, fotele kubełkowe, białe klosze przednich kierunkowskazów. Samochód można było doposażyć w brezentowy dach.  Od 2009 r. nie ma możliwości zakupu nowych pojazdów (opis modelu za Wikipedią).

Na paradę do Bytomia zapowiedzieli się właściciele starych pojazdów m.in. z Zabrza, Katowic, Siemianowic, Tarnowskich Gór, Opola, Krakowa czy Wrocławia. Impreza na Rynku rozpocznie się o 10.30 i potrwa do 13.30. Samochody powalczą o tytuł najładniejszego i nagrodę prezydenta Bytomia.

Będzie też akcent związany z modą. Uczennice IV klasy Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących, zdobywające tytuł technika przemysłu mody, zaprezentują stworzoną przez siebie kolekcję ubrań inspirowaną markami samochodów. Pokaz organizuje Bytomski Ośrodek Edukacji, gdzie uczniowie szkół zawodowych z Bytomia mają zajęcia praktyczne.

O 14.00 pojazdy wyruszą do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, gdzie odbędą się m.in. pokazy ratownictwa i sprzętu ratowników górniczych oraz konkurs o puchar prezesa CSRG.

plakat_PPZ.jpg

Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.