Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2020, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Śląsk pamięta o Wojciechu Korfantym

Wydarzenia, jakie rozgrywały się na Śląsku sto lat temu miały ogromny wpływ na przyszłość naszego regionu w odrodzonej Polsce. Nierozerwalną postacią związaną z tymi wydarzeniami był Wojciech Korfanty, który 20 lutego 1920 roku został mianowany Polskim Komisarzem Plebiscytowym – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Wzgórze św. Małgorzaty

Data publikacji: 9 grudnia 20131197134339.jpgTu, w zakolu rzeki Bytomki, znajdował się pierwotny gród kasztelański, według tradycji założony przez Bolesława Chrobrego przy trakcie z Wrocławia do Krakowa. W XII wieku stanął w nim murowany romański kościółek świętej Małgorzaty, ufundowany przez księcia Bolesława Kędzierzawego. Gród stracił znaczenie po ulokowaniu w 1254 roku na drugim brzegi rzeki nowego miasta. Dzisiejszy neogotycki kościółek otoczony cmentarzem pochodzi z roku 1881.

Jest on prawdopodobnie już czwartą z kolei - zawsze pod wezwaniem świętej Małgorzaty - świątynią w tym miejscu (po wspomnianej wyżej świątyni romańskiej stały tu co najmniej dwa kościoły drewniane). Wzgórzem włada od 1940 roku zasłużony dla Bytomia zakon werbistów, którzy mają tu swój dom zakonny.

Autor: Tomasz Sanecki

Zobacz również:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.