Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 kwietnia 2019, Aleks, Grzegorz, Aleksander

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Wzgórze róż/ Wzgórze rusz, czyli nowy sezon w Teatrze Rozbark

Wzgórze róż/ Wzgórze rusz, czyli nowy sezon w Teatrze Rozbark Data publikacji: 12 września 2018Róża zdobiąca ludowy strój rozbarski będzie symbolem, pod którym upłynie piąty, jubileuszowy sezon artystyczny w Teatrze Rozbark. Nie zabraknie nawiązań do śląskich tradycji tej dzielnicy oraz wielu ciekawych wydarzeń, które z pewnością zainteresują publiczność.
 
Historia naszego teatru nierozerwalnie związana jest z Rozbarkiem, dlatego też świętując 5-lecie istnienia, chcemy uwypuklić żywy fragment przeszłości tego miejsca, odświeżyć wiedzę bytomian o lokalnej historii oraz rozbudować więzi między publicznością a teatrem – mówił Adrian Lipiński, dyrektor Teatru Rozbark.
 
 W marcu 2019 r. bytomski teatr zdmuchnie pięć świeczek z urodzinowego tortu. Choć dla scen kulturalnych to niewiele, powstała na poprzemysłowych terenach po byłej KWK Rozbark placówka wrosła już w krajobraz Bytomia. Teatr przy ul. Kilara stał się nie tylko polem działań artystów i amatorów tańców klasycznych i nowoczesnych, ale też przestrzenią do realizacji innych form aktywności. Bo na zajęcia przychodzą tu wszyscy, którym w duszy gra: rodzice z małymi dziećmi, bytomscy uczniowie i seniorzy.
 
Nie inaczej będzie w tym sezonie, bo rozłożony na cały rok program piątych urodzin teatru obfituje w wiele ciekawych wydarzeń edukacyjnych, społecznych i artystycznych  z pogranicza różnych dziedzin sztuki. Zaplanowano trzy premiery spektakli tańca i ruchu z trzema choreografami i trzema niezależnymi zespołami artystycznymi pod okiem Jakuba Lewandowskiego, Macieja Kuźmińskiego i Roberta Przybyła.
 
Kontynuujemy też nasze działania w Polskiej Sieci Tańca, platformie wymiany przedstawień skupiającej najważniejsze ośrodki taneczne w Polsce. Wkrótce wzbogaci się ona o nowych partnerów, dzięki czemu nasza publiczność będzie miała okazję zobaczyć nowe spektakle – mówiła Anna Wróblowska, pełnomocnik ds. programowych.
 
Pierwszym wydarzeniem artystycznym sezonu będzie sobotni /15 września/ spektakl „Lorem Ipsum” Vagabond Physicall Collective, któremu towarzyszyć będzie wykład poświęcony historii Rozbarku oraz prezentacja stroju rozbarskiego.
 
Nowością w tym sezonie będą wprowadzenia do spektakli, które pozwolą widzom poszerzyć perspektywę odbioru danej sztuki, dowiedzieć się więcej o inspiracjach twórców. Nie zabraknie też spotkań z choreografami i tancerzami.
 
Naszą nową propozycją są też spotkania ze śląskimi artystami. I to właśnie Śląsk będzie punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak ukształtowało ich miejsce, w którym żyli, jaki wpływ ma Śląsk na ich twórczość -  mówi Adrian Lipiński.
 
Powody do zadowolenia mogą mieć też rodzice, którzy dotychczas stawali przed dylematem: dziecko czy teatr? Dzięki współpracy bytomskiego teatru ze śląskimi uczelniami pedagogicznymi, rodzice mogą przyjść na przedstawienie z pociechą. W czasie, gdy dorośli będą obcować ze sztuką, dzieci bezpiecznie spędzą czas na zabawie i nauce pod okiem fachowców.
 
Od początku swojej działalności Teatr Rozbark angażuje się w realizację szeregu projektów społecznych. To właśnie tu od 2014 r. działa Integra zrzeszająca pełno i niepełnosprawnych tancerzy oraz prowadzone są inicjatywy skierowane do młodzieży z trudnych środowisk. Efekt ich pracy zobaczymy na scenie w grudniu.

Więcej informacji o najbliższych wydarzeniach można znaleźć na: www.teatrrozbark.pl


Autor: AK
Zdjęcia: Aleksander Joachimiak

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.