Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 sierpinia 2020, Klara, Lech, Julian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uwaga mieszkańcy! 14 sierpnia Urząd Miejski oraz USC będą nieczynne

W związku z zarządzeniem prezydenta Bytomia o ustanowieniu dnia wolnego za święta przypadające w sobotę dla pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu, informujemy, że w piątek, 14 sierpnia Urząd Miejski oraz Urząd Stanu Cywilnego w Bytomiu będą nieczynne.

Poznaliśmy koncepcję Zielonej Strefy przy Katowickiej 29

Cieszę się, że mieszkańcy po raz kolejny aktywnie wzięli udział w konsultacjach dotyczących Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej. Dzięki dwóm spotkaniom mogliśmy nie tylko poznać oczekiwania mieszkańców, ale też wspólnie wypracować projekt - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Bytomskie Mieszkania wymienią ponad 500 okien w lokalach gminnych

Dzięki pozyskaniu przez nasze miasto dofinansowania z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będziemy mogli zrealizować ważną inwestycję dla bytomian, którzy mieszkają w zasobach zarządzanych przez Bytomskie Mieszkania – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Rok 2019 dobrym rokiem inwestycji i poprawy finansów Bytomia - jest raport o stanie miasta

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz udostępnił dziś mieszkańcom i przekazał oficjalnie do Rady Miejskiej raport o stanie miasta za rok 2019. Z liczącego prawie 150 stron dokumentu dowiemy się, jak funkcjonowało miasto w 2019 r. Dyskusja na temat raportu odbędzie się podczas sesji Rady Miejskiej dnia 24 sierpnia.

Umowa na przebudowę ul. Narutowicza podpisana

Firma Berger Bau Polska Sp. z o.o. za ponad 1 mln zł przebuduje jedną z głównych ulic w Stroszku – ul. Narutowicza łączącą ul. Wojciechowskiego i Strzelców Bytomskich. 28 lipca została podpisana umowa, a prace drogowe powinny ruszyć w połowie sierpnia po zatwierdzeniu tymczasowej organizacji ruchu.

Zasady przyjmowania klientów do rejestracji pojazdów

W związku z zamknięciem wejścia głównego do budynku Urzędu Miejskiego, osoby załatwiające sprawy w Wydziale Komunikacji obowiązuje boczne wejście od ul. Parkowej (po prawej stronie od wejścia głównego – obok windy zewnętrznej).

Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z Unii Europejskiej

Sytuacja naszego miasta po raz kolejny została dostrzeżona przez UE. W ramach konkursu Wyzwanie Inteligentnych Miast Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z miast UE, którzy pomogą nam w opracowaniu projektów w obszarach, w jakich nasze miasto musi się rozwijać w przyszłości – mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Bytom pierwszym miastem w Metropolii, gdzie za parkowanie zapłacisz kartą

Aż 30 proc. płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Bytomianie coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 2020 r. w 74 bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą

Wyloguj się i rób to, co kochasz

Wyloguj się i rób to, co kochasz Data publikacji: 7 września 2016Po ubiegłorocznej akcji Dopalacze kradną życie, Bytom zwraca się w kierunku uzależnień behawioralnych, do których zaliczane jest nałogowe korzystanie z internetu czy gier komputerowych. W bytomskich szkołach ruszyła kampania społeczna poświęcona temu problemowi.

To rzeczywistość, z którą musimy się zmierzyć, bo problem z uzależnieniem od technologii ma już co trzeci gimnazjalista.  Początek roku szkolnego to dobry czas, by tematem zainteresować nie tylko uczniów, ich rodziców, ale wszystkich, którzy dostrzegają zagrożenia w nałogowym byciu online  – mówiła Aneta Latacz, wiceprezydent Bytomia, podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano założenia kampanii społecznej „Wyloguj się i rób to, co kochasz”.

Przeprowadzone w poprzednim roku szkolnym badana ankietowe w bytomskich szkołach nie pozostawiają złudzeń: 94 % ludzi codziennie korzysta z internetu. Gdzie więc przebiega bezpieczna granica korzystania z dobrodziejstw cywilizacji? Według Światowej Organizacji Zdrowia to 10 godzin tygodniowo, czyli ok. 2 godziny w ciągu dnia.
 
Terapia uzależnień od sieci to przede wszystkim nauka kontroli. Muszą się z nią zmierzyć zarówno młodzi siecioholicy, ale przede wszystkim ich rodzice, którzy często wobec tego problemu pozostają bezradni. Na ogół nie mają świadomości, jakie spustoszenie w życiu dziecka powoduje nieograniczony dostęp do sieci, a gdy problem wymaga już interwencji specjalisty, nie wiedzą gdzie szukać pomocy.

Do wrześniowej akcji społecznej włączyły się Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Fundacja Dom Nadziei oraz Środowiskowy Dom Samopomocy Integracja. W ramach prowadzonej do 23 września akcji, w bytomskich szkołach odbędzie się cykl spotkań, na które zaproszeni zostaną rodzice.

Do tematu uzależnień behawioralnych przygotowywaliśmy się już wcześniej m.in. szkoląc naszą kadrę pedagogiczną. 25 pedagogów i psychologów już w kwietniu wzięło udział w warsztatach „Fonoholizm jako nowy wymiar zagrożeń wśród dzieci i młodzieży
” – mówi Aldona Kopczyńska, Naczelnik Wydziału Edukacji UM.

Podczas spotkań z rodzicami na wywiadówkach psycholodzy i pedagodzy będą próbowali wyjaśnić na czym polega cyberuzależnienie, jakie mogą być jego przyczyny i skutki oraz jak przebiega leczenie.

W Polsce nie ma wyspecjalizowanych ośrodków leczenia tego rodzaju uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Ponieważ uzależnienia i współuzależnienia, nieważne czy od substancji chemicznej, czy siecioholizmu, są do siebie bardzo podobne, pomoc można znaleźć w każdym ośrodku leczenia uzależnień oferujących terapię indywidualną i grupową. O zagrożeniach związanych z niekontrolowanym korzystaniem z internetu, będzie też mowa na zajęciach profilaktycznych skierowanych do bytomskich uczniów – mówi Aldona Kopczyńska.

W ramach kampanii Wyloguj się i rób to, co kochasz  przygotowano 15 tysięcy ulotek oraz 13 tysięcy bransoletek z motto akcji.  Zorganizowano także konkurs dla bytomskich uczniów konkurs na najlepszy spot profilaktyczny. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 23 września.
 
O bytomskiej kampanii społecznej przeciw cyberuzależnieniom, będzie można posłuchać także w najbliższy czwartek, 8 września podczas pierwszego powakacyjnego spotkania z ekspertem w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Początek o 17.00.


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.