Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2019, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz złożyć wniosek o dowód osobisty - przeczytaj!

Od 4 marca dowody osobiste zostaną wzbogacone w warstwę elektroniczną. Dzięki temu, nowe dowody będą mogły posłużyć nam jako podpis elektroniczny przy załatwianiu spraw urzędowych. Wdrożenie wiąże się niestety z utrudnieniami.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Wyloguj się i rób to, co kochasz

Wyloguj się i rób to, co kochasz Data publikacji: 7 września 2016Po ubiegłorocznej akcji Dopalacze kradną życie, Bytom zwraca się w kierunku uzależnień behawioralnych, do których zaliczane jest nałogowe korzystanie z internetu czy gier komputerowych. W bytomskich szkołach ruszyła kampania społeczna poświęcona temu problemowi.

To rzeczywistość, z którą musimy się zmierzyć, bo problem z uzależnieniem od technologii ma już co trzeci gimnazjalista.  Początek roku szkolnego to dobry czas, by tematem zainteresować nie tylko uczniów, ich rodziców, ale wszystkich, którzy dostrzegają zagrożenia w nałogowym byciu online  – mówiła Aneta Latacz, wiceprezydent Bytomia, podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano założenia kampanii społecznej „Wyloguj się i rób to, co kochasz”.

Przeprowadzone w poprzednim roku szkolnym badana ankietowe w bytomskich szkołach nie pozostawiają złudzeń: 94 % ludzi codziennie korzysta z internetu. Gdzie więc przebiega bezpieczna granica korzystania z dobrodziejstw cywilizacji? Według Światowej Organizacji Zdrowia to 10 godzin tygodniowo, czyli ok. 2 godziny w ciągu dnia.
 
Terapia uzależnień od sieci to przede wszystkim nauka kontroli. Muszą się z nią zmierzyć zarówno młodzi siecioholicy, ale przede wszystkim ich rodzice, którzy często wobec tego problemu pozostają bezradni. Na ogół nie mają świadomości, jakie spustoszenie w życiu dziecka powoduje nieograniczony dostęp do sieci, a gdy problem wymaga już interwencji specjalisty, nie wiedzą gdzie szukać pomocy.

Do wrześniowej akcji społecznej włączyły się Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Fundacja Dom Nadziei oraz Środowiskowy Dom Samopomocy Integracja. W ramach prowadzonej do 23 września akcji, w bytomskich szkołach odbędzie się cykl spotkań, na które zaproszeni zostaną rodzice.

Do tematu uzależnień behawioralnych przygotowywaliśmy się już wcześniej m.in. szkoląc naszą kadrę pedagogiczną. 25 pedagogów i psychologów już w kwietniu wzięło udział w warsztatach „Fonoholizm jako nowy wymiar zagrożeń wśród dzieci i młodzieży
” – mówi Aldona Kopczyńska, Naczelnik Wydziału Edukacji UM.

Podczas spotkań z rodzicami na wywiadówkach psycholodzy i pedagodzy będą próbowali wyjaśnić na czym polega cyberuzależnienie, jakie mogą być jego przyczyny i skutki oraz jak przebiega leczenie.

W Polsce nie ma wyspecjalizowanych ośrodków leczenia tego rodzaju uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Ponieważ uzależnienia i współuzależnienia, nieważne czy od substancji chemicznej, czy siecioholizmu, są do siebie bardzo podobne, pomoc można znaleźć w każdym ośrodku leczenia uzależnień oferujących terapię indywidualną i grupową. O zagrożeniach związanych z niekontrolowanym korzystaniem z internetu, będzie też mowa na zajęciach profilaktycznych skierowanych do bytomskich uczniów – mówi Aldona Kopczyńska.

W ramach kampanii Wyloguj się i rób to, co kochasz  przygotowano 15 tysięcy ulotek oraz 13 tysięcy bransoletek z motto akcji.  Zorganizowano także konkurs dla bytomskich uczniów konkurs na najlepszy spot profilaktyczny. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 23 września.
 
O bytomskiej kampanii społecznej przeciw cyberuzależnieniom, będzie można posłuchać także w najbliższy czwartek, 8 września podczas pierwszego powakacyjnego spotkania z ekspertem w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Początek o 17.00.


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.