Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 marca 2019, Maria, Wienczyslaw, Ireneusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Wycieczka śladami bytomskich Żydów

Wycieczka śladami bytomskich Żydów Data publikacji: 5 sierpnia 2018Dziś w Bytomiu mieszka tylko kilkoro przedstawicieli społeczności żydowskiej. Jednak przez wiele stuleci żyła tu duża żydowska diaspora. Dziś śladami, jakie po niej pozostały, wyruszyła kolejna wycieczka z cyklu „Poznaj Bytom z przewodnikiem”.

Powszechnie znane bytomianom miejsca związane z historią Żydów to w pierwszej kolejności kirkut przy ulicy Piekarskiej oraz plac Grunwaldzki, gdzie niegdyś stała synagoga. Jednak śladów społeczności żydowskiej w mieście jest znacznie więcej. Na wyprawę po interesującym świecie wielokulturowego Bytomia sprzed lat, do miejsc, gdzie Żydzi się modlili, gdzie rytualnie obmywali i wreszcie, gdzie spoczęli po śmierci, zabrała dziś przewodniczka PTTK Małgorzata Janota. Wycieczka wyruszyła punktualnie o 10.00 z Rynku. Trasa wycieczki wiodła przez kilka ważnych punktów, m.in. ulicę Piastów Bytomskich, gdzie kiedyś znajdował się cmentarz żydowski, czy ulicę Smolenia, przy której stał żydowski dom starców oraz mykwa, czyli rytualna łaźnia. Końcowym przystankiem był czynny cmentarz żydowski przy ul. Piekarskiej.

W programie tegorocznej edycji wakacyjnych wycieczek po Bytomiu pozostały jeszcze trzy wyprawy. Każda dotychczasowa cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

11 sierpnia, g. 10.00, start: Rynek 7 BYTOM ŚREDNIOWIECZNY

Bytom średniowieczny, czyli najdawniejsze czasy naszego miasta – od X wieku po upadek górnictwa w XV wieku. W programie m.in. Wzgórze Małgorzatki, najstarszy bytomski kościół oraz relikty średniowiecznego miasta. Dodatkową atrakcją będzie pokaz walk rycerzy z Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde. Zapisy od 6 sierpnia.

18 sierpnia, g. 10.00, start: Rynek 7 DZIEJE MAJĄTKU KAROLA GODULI


Śladami Karola Goduli, najbardziej tajemniczego i fascynującego Górnoślązaka I poł XIX wieku… Co znaleziono w kapsule czasu? – zwiedzanie kościołów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach oraz kościoła pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Goduli. Bilety tramwajowe Centrum Bytomia – Szombierki i Szombierki – Godula (i z powrotem) we własnym zakresie. Zapisy od 13 sierpnia.

25 sierpnia, g. 10.00 , start: Rynek 7 ALEJA LEGIONÓW – ZAŁOŻENIA ARCHITEKTONICZNE

Aleja Legionów – niezwykła ulica będąca świadectwem czasów największego rozkwitu Bytomia. W programie m.in. zwiedzanie willi nadburmistrza Bruninga oraz budynku Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Zapisy od 20 sierpnia.

Zwiedzanie miejskich zabytków w ramach cyklu „Poznaj Bytom z przewodnikiem” organizowane jest przez bytomski oddział PTTK oraz Referat Promocji Bytomia Urzędu Miejskiego w Bytomiu. By wziąć udział w wycieczkach, wystarczy dokonać zgłoszenia, dzwoniąc pod nr tel. 32 386 36 69, mailowo (promo@um.bytom.pl) lub osobiście w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Koszt każdej wycieczki wynosi 6 zł.

Galeria zdjęć:Autor:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.