Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
30 maja 2020, Joanna, Feliks, Ferdynand

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Historyczny budynek "UL-a" odnowiony

Pięć lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany "Ulem", znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych właśnie dobiega końca.

Budynki po byłej KWK Rozbark zmieniają oblicze

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Wybrali króla

Wybrali króla Data publikacji: 20 czerwca 2019Strzały z brackiej armaty rozpoczęły dziś /20 czerwca/ uroczystość intronizacji Rady Królewsko-Marszałkowskiej Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego. To już tradycja, że co roku w Boże Ciało przybywają do naszego miasta druhowie z całej Polski.

Doroczna ceremonia rozpoczęła się mszą świętą w kościele WNMP, skąd delegacje brackie oraz władze miasta pod sztandarami przeszły na płytę Rynku, gdzie odbyła się ceremonia pasowania nowo wstępujących braci kurkowych, przekazanie władzy brackiej Królewsko- Marszałkowskiej oraz wręczenie oznaczeń.

Zgodnie tradycją symbole władze królewskiej odebrał Paweł Galwas. Funkcje marszałków pełnić będą: Artur Koleba oraz Rafał Korzeniowski.

Bardzo się cieszę, że na ziemi bytomskiej tak prężnie działa bractwo, którego historia sięga XV wieku. Dzisiejsza uroczystość przypomina nam o dziejach naszego miasta i historii oręża polskiego. Mimo 41 lat przerwy w działalności idee bractwa nie umarły. Podtrzymując tradycję wyboru króla kurkowego, szczególnie młodzi bytomianie mają szansę zapoznać się z bogactwem polskiej historii – mówił Mariusz Wołosz, prezydent miasta.

Jak co roku imprezie towarzyszyły zawody strzeleckie. Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego jest jedną z najstarszych organizacji, której historia sięga XV wieku. Jego reaktywacja u schyłku komunizmu była możliwa dzięki zaangażowaniu osób pielęgnujących pamięć i tradycje bytomskiej konfraterni strzeleckiej. Z upływem wieków bractwa zmieniły swoje funkcje i cele społeczne. Organizacja angażuje się w szereg przedsięwzięć, które uświetniają m.in. miejskie imprezy. Dla mieszkańców jest z kolei żywą lekcją historii o dawnej broni, staropolskich obyczajach i strojach.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.