Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2019, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Wybrali króla

Wybrali króla Data publikacji: 20 czerwca 2019Strzały z brackiej armaty rozpoczęły dziś /20 czerwca/ uroczystość intronizacji Rady Królewsko-Marszałkowskiej Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego. To już tradycja, że co roku w Boże Ciało przybywają do naszego miasta druhowie z całej Polski.

Doroczna ceremonia rozpoczęła się mszą świętą w kościele WNMP, skąd delegacje brackie oraz władze miasta pod sztandarami przeszły na płytę Rynku, gdzie odbyła się ceremonia pasowania nowo wstępujących braci kurkowych, przekazanie władzy brackiej Królewsko- Marszałkowskiej oraz wręczenie oznaczeń.

Zgodnie tradycją symbole władze królewskiej odebrał Paweł Galwas. Funkcje marszałków pełnić będą: Artur Koleba oraz Rafał Korzeniowski.

Bardzo się cieszę, że na ziemi bytomskiej tak prężnie działa bractwo, którego historia sięga XV wieku. Dzisiejsza uroczystość przypomina nam o dziejach naszego miasta i historii oręża polskiego. Mimo 41 lat przerwy w działalności idee bractwa nie umarły. Podtrzymując tradycję wyboru króla kurkowego, szczególnie młodzi bytomianie mają szansę zapoznać się z bogactwem polskiej historii – mówił Mariusz Wołosz, prezydent miasta.

Jak co roku imprezie towarzyszyły zawody strzeleckie. Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego jest jedną z najstarszych organizacji, której historia sięga XV wieku. Jego reaktywacja u schyłku komunizmu była możliwa dzięki zaangażowaniu osób pielęgnujących pamięć i tradycje bytomskiej konfraterni strzeleckiej. Z upływem wieków bractwa zmieniły swoje funkcje i cele społeczne. Organizacja angażuje się w szereg przedsięwzięć, które uświetniają m.in. miejskie imprezy. Dla mieszkańców jest z kolei żywą lekcją historii o dawnej broni, staropolskich obyczajach i strojach.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.