Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 września 2020, Renata, Filipina, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Miejska Biblioteka Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna jest samorządową instytucją kultury, działającą na rzecz społeczności lokalnej poprzez gromadzenie, opracowywanie, przetwarzanie i udostępnianie źródeł oraz zasobów wiedzy. Ma na celu rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, upowszechnienie wiedzy oraz wspomaganie rozwoju edukacji i kultury.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Wszystkie kolory Ewy Blaut

Wszystkie kolory Ewy Blaut Data publikacji: 11 września 2020W czasie, kiedy kolejne firmy i instytucje zamykały swoje drzwi i rezygnowały z zaplanowanych projektów, ona otworzyła w Bytomiu Galerię Sztuki Współczesnej. Mowa o Ewie Blaut, artystce, biznesmence, która przy ul. Dworcowej 36 znalazła przystań dla swoich pasji i udostępniła tę przestrzeń innym twórcom.

Śledząc karierę zawodową Ewy Blaut, śmiało można powiedzieć, że „z niejednego pieca jadła chleb”. Ukończyła bytomską Szkołę Baletową i przez 8 lat tańczyła w zespole Opery Śląskiej. Przez 30 lat rozpieszczała podniebienia gości w swoich cukierniach i restauracjach, ale wciąż rozwijała swoją wielką pasję artystyczną.

W 2002 roku z jej inicjatywy powstała Art Blaut Academy, w ramach której zorganizowała kilkadziesiąt plenerów malarskich, ceramicznych, fotograficznych w kraju i za granicą. W „Restauracji-Galerii Pod Czaplą” w Bytomiu przez 18 lat odbyło się ok. 150 wernisaży i wystaw. Od 14 lat kieruje Akademią Weekendową przy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w ramach której odbywają się zajęcia dla amatorów malarstwa, rysunku i grafiki. Uczestniczyło w niej przeszło 1000 twórców nieprofesjonalnych.

Jak wskazuje nazwa, jest ona autorską Galerią Ewy Blaut, w której artystka prezentuje swoją twórczość, ale jak podkreśla, Dworcowa jest miejscem, gdzie wystawiane będą również dzieła innych twórców m. in. prace uczestników plenerów Art Blaut Academy, a także profesjonalnych twórców. Na inauguracji Galerii w dniu 6-tego czerwca, Ewa Blaut zaprezentowała swoje prace malarskie, fotograficzne i rzeźby. Obecnie na wystawie można oglądać obrazy powstałe podczas lipcowego pleneru w Kościelisku.

Grafik wystaw jest już zapełniony do końca roku. Działalność wystawiennicza to nie wszystko, bowiem przestrzeń Galerii jest przestrzenią do twórczych poszukiwań, także w innych dziedzinach sztuki.

Bardzo mi zależy na tym, by wypełnić tą dużą przestrzeń dobrą energią. Organizuję weekendowe warsztaty z rysunku i malarstwa dla osób dorosłych (amatorów), którzy będą mieli możliwość realizowania swojej wrażliwości artystycznej. Wszystkie zajęcia będą prowadzone przez profesorów Akademii ASP w Katowicach. W planach mamy też akademię rysunku i malarstwa dla młodzieży oraz kurs przygotowawczy na studia, jednakże ze względu na pandemię musimy zaczekać na lepszy czas. Od lat powtarzam, że Bytom ma ogromny potencjał kulturalny, o który trzeba dbać i go rozwijać m. in. edukując artystycznie młode pokolenia. Taka ma być moja Galeria - otwarta dla wszystkich, którzy kochają sztukę i tych, którzy dopiero odkrywają jej niezwykłą moc. Zapraszam chętnych do rozwijania swojej pasji na naszych warsztatach - mówi Ewa Blaut, właścicielka Galerii.

Warto wspomnieć, że do współpracy przy tworzeniu Galerii, Ewa Blaut zaprosiła Daryę Hancharovą, młodą białoruską artystkę, absolwentkę ASP w Katowicach, która ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych przeglądach grafiki i malarstwa. Więcej inofrmacji o galerii na: www.artblautacademy.pl.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot.G. Goik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.