Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 marca 2019, Gabriel, Marek, Gabor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Wieża wyciągowa szybu byłej KWK "Szombierki"

Data publikacji: 9 grudnia 20131201085650.jpgNależąca do koncernu Schaffgotschów kopalnia "Hohenzollern" w miał głębokość 104 m. Jego pierwsza wieża wyciągowa, wyposażona była w maszynę parową.

Na przełomie XIX i XX kopalnię intensywnie rozbudowywano, a szyby pogłębiano. Po podziale Śląska w 1922 "Hohenzollern" pozostał w Niemczech. Wiosną 1929 roku oddano do użytku nową wieżę wyciągową o konstrukcji basztowej. Stała się wkrótce jednym z charakterystycznych punktów krajobrazu okolic Bytomia. W potężnej głowicy wieży w roku 1933 zainstalowano elektryczną maszynę wyciągową szwajcarskiej firmy Braun-Bovery o mocy 2,4 MW - podówczas najsilniejszą w Europie. Po II wojnie kopalnię przemianowano na "Szombierki", zaś szyb "Kaiser Wilhelm" nazwano "Krystyną". W kształcie wieży niektórzy dopatrują się zarysu górniczego pyrlika. Kopalnia "Szombierki" zakończyła samodzielne istnienie w 1993 roku, po połączeniu z kopalnią "Centrum".

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.