Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lutego 2019, Arnold, Konrad, Marceli

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Więcej niż geodezja

Więcej niż geodezja Data publikacji: 30 maja 2014Nowoczesny, idący z duchem czasu system zarządzania informacją przestrzenną bez wątpienia jest tym, czym Bytom wyróżnia się na tle innych miast. Tworzeniu i wdrażaniu nowych technologii w zakresie GIS poświęcona została konferencja „Systemy Informacji Przestrzennej w administracji samorządowej.”
 
Wśród goszczących w Bytomiu prelegentów pojawili się m. in. przedstawiciele Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, Otwartego Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej, firmy ERSI Polska, z którą Bytom współpracuje już od ponad 20 lat oraz reprezentanci śląskich gmin, zajmujący się szeroko pojętą gospodarką przestrzenną.
 
Tematyka konferencji dotyczyła tworzenia, zarządzania i udostępniania informacji geograficznej. W prezentowanych referatach mówiono m.in. o funkcjonowaniu państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, o potrzebach tworzenia globalnej struktury danych przestrzennych oraz ich roli. W drugiej części spotkania zostały przedstawione przykładowe zastosowania i wdrożenia GIS w jednostkach publicznych na poziomie gmin oraz powiatów.

Skutecznemu zarządzaniu przestrzenią miasta i polityce GIS poświęcona była prezentacja gospodarzy. Bytomski przykład wykorzystania infrastruktury informacji przestrzennej, pokazuje, że oprócz funkcji ściśle związanych z geodezją, coraz istotniejsza staje się część poświęcona zagadnieniom społecznym: demografii, bezrobociu, ochronie środowiska czy bezpieczeństwu.

Tworząc bytomski system informacji przestrzennej już dawno wyszliśmy poza samą geodezję. Chcąc stworzyć kompleksową bazę danych informacji o mieście, wiedzieliśmy, że nie da się osiągnąć tego celu bez współpracy, zarówno z naszymi wewnętrznymi jednostkami, jak i podmiotami zewnętrznymi – mówi Wojciech Jeszka, naczelnik Wydziału Geodezji UM.

Warto wspomnieć, że trwają prace nad udoskonaleniem Internetowego Serwisu Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. W czerwcu światło dzienne zobaczy jej unowocześniona odsłona. Obecnie pracujemy nad dostosowaniem serwisu do obecnych wymogów. Użytkownicy stawiają poprzeczkę coraz wyżej i chcąc dotrzymać im kroku postawiliśmy na funkcjonalność serwisu. Nie zabraknie więc np. googlowskich funkcji kompatybilnych z tabletami czy smartfonami – mówi Jeszka.

Organizatorem konferencji były ESRI Polska i Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.