Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 września 2020, Renata, Filipina, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Weź udział w happeningu i poznaj historię powstań i plebiscytu

Weź udział w happeningu i poznaj historię powstań i plebiscytu Data publikacji: 12 września 2020Spacery po Bytomiu, wystawy, gry edukacyjne, spotkania z autorami książek historycznych, a także koncert muzyczny. Zapraszamy w piątek, 18 września do Bytomia na happening historyczny z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu.

Piątkowe wydarzenie to kontynuacja obchodów, które rozpoczęły się w lutym 2020 roku i związane były z 100. rocznicą utworzenia Polskiego Komisariatu Plebiscytowego i mianowania Wojciecha Korfantego Polskim Komisarzem Plebiscytowym. Tym samym jest to kolejna okazja do poznania historii wydarzeń, które wpłynęły na sytuację Górnego Śląska w latach 1920-1921, a więc okresu kiedy rozstrzygały się losy przynależności tego regionu do Polski lub Niemiec.

Happening historyczny zaplanowano w trzech różnych miejscach naszego miasta. Od godz. 11.00 uczniowie wezmą udział w grach edukacyjnych, spacerach po mieście śladami plebiscytu i powstań śląskich oraz zobaczą wystawy poświęcone najważniejszym wydarzeniom z lat 1919 -1921. W Bytomskim Centrum Kultury od 11.00 do 13.00 zapraszamy na warsztaty śpiewania, zaś do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Sobieskiego na spotkanie z autorami książki „Korfanty. Silna bestia” - Barbarą Szmatloch i Józefem Krzykiem.

To jednak nie wszystkie atrakcje piątkowego wydarzenia. Od 15.00 do 16.30 mieszkańcy mogą wziąć udział w spacerach powstańczych. Z kolei w Beceku o 17.00 zaplanowano spotkanie z Grzegorzem Płonką i Mirosławem Basajem, reżyserami filmu muzycznego o powstaniach śląskich. O 18.00 zaś w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7 zapraszamy na promocję książki Barbary Szmatloch i Józefa Krzyka „Korfanty. Silna bestia”.

Wydarzeniem towarzyszącym imprezie będzie koncert muzyki polskiej z udziałem Śląskiej Orkiestry Kameralnej, inaugurujący XV Międzynarodowy Festiwal Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Bytomskim Centrum Kultury o godz. 19.00.

Wszystkie szczegóły dotyczące wydarzeń w ramach Happeningu Historycznego - „W 100-lecie powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu” dostępne są TUTAJ oraz na plakacie poniżej.

Organizatorem wydarzenia jest Górnośląskie Towarzystwo Historyczne, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Biuro Programu „Niepodległa” oraz gmina Bytom.
 
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
 Plakat_18 września.jpg

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Materiały organizatora

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.