Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lutego 2019, Arnold, Konrad, Marceli

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Ferie tuż tuż

Zima nie odpuszcza, ku uciesze szkolnej braci, która 11 lutego rozpocznie dwutygodniową labę. Bez względu na to czy biała aura za oknem się utrzyma, przygotowania do akcji „Zima w mieście” – corocznego cyklu imprez dla dzieci i młodzieży spędzającej ferie w domu, trwają na całego.

Wakacje w mieście

Wakacje w mieście Data publikacji: 13 czerwca 2017Lato w mieście nie musi oznaczać nudy. Jest wiele form spędzenia wakacji w Bytomiu. Aż 881 uczniów z naszego miasta skorzysta z ofert półkolonii przygotowanych przez szkoły, ośrodki kultury, stowarzyszenia czy kluby sportowe.

- Gmina przeznaczyła w tym roku ponad 97 tys. złotych na organizację wypoczynku w okresie wakacji. 719 dzieci spędzi lato w mieście biorąc udział w różnego rodzaju zajęciach rozwijających ich pasje, a ponad 160 wyjedzie na półkolonie w góry i nad morze. Zainteresowanie było ogromne, dlatego wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane - informuje Agnieszka Puźlewicz-Kowalczyk z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Wypoczynek stacjonarny zapewnia w tym roku 11 organizatorów: Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 (od 26 czerwca do 7 lipca), Szkoła Podstawowa nr 3 (26.06-30.06), SP nr 4 (od 21.08. do 25.08), Klub Sportowy "Górnik" Bytom (od 26.06. do 30.06.), SP 16 (od 27.06. do 3.07), Spółdzielczy Klub "Relaks" BSM (od 26.06 do 21.07), Ośrodek Kulturalno-Oświatowy Tęcza (od 3.07. do 28.07), świetlica "Promyk św. Alberta" (od 21.08. do 31.08), SP 38 (od 26.06. do 30.06), świetlica im. św. Elżbiety (od 10.07 do 21.07. oraz od 21.08. do 31.08) oraz Platforma Zdrowia i Aktywności w SP 54 (26.06 do 7.07).

Wypoczynek wyjazdowy zapewnia kilkunastu organizatorów. Dzieci i młodzież wyjadą m.in. do Cieszyna Drawskiego, Jastrzębiej Góry, Łeby, Wygnańczyc, Kokotka, Ostródy, Węglowic, Wdzydz Kiszewskich, Wąsosza, Suchedniowa i Pobierowa.

Pasjonatów literatury i rysunku z pewnością zainteresuje cykl wakacyjnych spotkań literacko-plastyczno-edukacyjnych i ruchowych przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Spotkania odbędą się w filiach MBP 6,13,20, 27 lipca (w placówce filialnej nr 20 oprócz 13 i 20 lipca) oraz 3, 10, 17, 24 i 31 sierpnia (placówka filialna nr 20 bez 17 sierpnia). Wszystkie zajęcia potrwają dwie godziny - od 11 do 13. Mają one na celu zapoznanie dzieci z różnymi zwierzętami. Po każdym spotkaniu zostanie przygotowana prezentacja prac wykonanych przez dzieci w trakcie zajęć.

To nie jedyna propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej, którą przygotowano z myślą o najmłodszych. Biblioteka zachęca do udziału w zajęciach Letniej Akademii Detektywów.Spotkania będą miały formę warsztatów artystycznych połączonych z zabawami, szaradami, łamigłówkami oraz prezentacjami multimedialnymi. - Dzieci poznają sylwetki najsłynniejszych detektywów literackich świata oraz popularnych detektywów z książek i filmów dla dzieci i młodzieży. Uczestnikom zostaną przybliżone przygody Sherlocka Holmesa, Herkulesa Poirot, Jane Marple, Jacquesa Clouseau, Inspektora Gadżeta, Pana Samochodzika, Detektywa Pozytywki oraz wielu innych - wymienia Bogusława Wnęk-Zych z MBP. Dzieci zdobędą wiedzę na temat najpopularniejszej literatury detektywistyczno-przygodowej oraz jej adaptacji fabularnych i animowanych. Prezentacjom multimedialnym będą towarzyszyć warsztaty plastyczne, zabawy, łamigłówki, szarady, zagadki o tematyce kryminalnej oraz czytanie fragmentów książek detektywistycznych dla dzieci. Prace plastyczne będą kształtować wyobraźnię i umiejętności manualne dzieci. Zagadki, szarady, łamigłówki zostaną tak opracowane, aby rozwijać zdolność logicznego myślenia oraz umiejętność pracy w zespole.

Harmonogram zajęć:
4 lipca (od godz. 12. do 13.30) – Jane Marple: detektyw-amator
11 lipca (od godz. 12. do 13.30) – Herkules Poirot: pochwała szarych komórek
18 lipca (od godz. 12. do 13.30 – Sherlock Holmes: genialny detektyw z Baker Street
25 lipca (od godz. 12. do 13.30) – Lasse, Maja, Blomkvist i Agata, czyli dziecięcy detektywi na tropie przygód
1 sierpnia (od godz. 12. do 13.30) – Tomuś Orkiszek, Marek Piegus i Krysia w pogoni za kapeluszem za 100 tysięcy
8 sierpnia (od godz. 12. do 13.30) – Pan Samochodzik i Inspektor Gadżet: technika w służbie detektywa
22 sierpnia (od godz. 12. do 13.30) – Inspektor Clouseau i porucznik Columbo: detektywi policyjni na straży porządku
31 sierpnia (od godz. 12 do 13) – zakończenie wakacji

Aktywnych sportowo uczniów na zajęcia zaprasza Bytomskie Towarzystwo Szermiercze. - Jak co roku będziemy organizowali zajęcia wakacyjne we wtorki i czwartki w godz. 17 – 20. Na miejscu jest możliwość wypożyczenia sprzętu i uczestniczenia w walkach szermierczych - zachęca Krzysztof Ćwioro, wiceprezes zarządu BTS. Zajęcia są bezpłatne.

Od 1 lipca, w każdą sobotę, dzieci i młodzież będą mogli poznać najciekawsze zakątki miasta - taką szansę daje akcja "Poznaj Bytom z Przewodnikiem" - wycieczki organizowane śladem architektonicznych perełek Bytomia. Poznamy m.in. historię bytomskich cmentarzy, zwiedzimy schron w Miechowicach, poznamy tajemnice podziemia najstarszego istniejącego w mieście kościoła.
Przewodnik rozpocznie oprowadzanie grup o godz. 9 (z wyjątkiem wycieczki do schronu). Wycieczki są odpłatne i kosztują 5 zł.

Z kolei w sierpniu, we wtorki, czwartki i soboty w Parku Miejskim im. F. Kachla odbywać się będą bezpłatne zajęcia z capoeiry - brazylijskiej sztuki walki przypominającej momentami taniec. Walce zawsze towarzyszy muzyka. Zajęcia we wtorki i czwartki rozpoczynają się o godz. 17, a w soboty o godz. 13. By wziąć w nich udział trzeba mieć ukończone 7 lat.

Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: Krzysztof Wieczorek/UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.