Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 października 2019, Piotra, Michala, Ziemowita

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Prezydent spotka się z mieszkańcami

Na początek Szombierki, potem Łagiewniki, Miechowice oraz os. gen. Ziętka i Stroszek – mieszkańcy tych dzielnic będą mogli niebawem spotkać się z prezydentem Mariuszem Wołoszem i porozmawiać o sprawach dotyczących miasta.

#BO Bytom: Zagłosuj online

Bytomski Budżet Obywatelski - zagłosuj online

Przebudowa ulic dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych

Ulice Mochnackiego, Wojciechowskiego, Musialika, Reptowska, Świętej Elżbiety oraz Szyby Rycerskie. To drogi, które w najbliższym czasie zostaną przebudowane. Pierwsze roboty już ruszyły na ul. Mochnackiego w Szombierkach i Reptowskiej w Miechowicach.

Marszałek pozytywnie o zaktualizowanym GPR-ze

Urząd Marszałkowski województwa Śląskiego wydał pozytywną ocenę merytoryczną zaktualizowanego "Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+".

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

W jakim stanie jest miasto? Prezydent zaprasza do debaty

W jakim stanie jest miasto? Prezydent zaprasza do debaty Data publikacji: 6 czerwca 2019Będzie debata nad raportem o stanie miasta za 2018 rok. Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz przedstawił już dokument radnym. Będzie on także przedmiotem dyskusji podczas sesji Rady Miejskiej, 24 czerwca. Do udziału w niej prezydent zaprasza również mieszkańców, a dziś omówił raport z dziennikarzami.

Publiczna dyskusja o działalności zarządu miasta to nowość, która obowiązuje od 2019 roku (art. 28 aa Ustawy o samorządzie gminnym i powiatowym). Prezydent podczas absolutoryjnej sesji Rady Miejskiej musi przedstawić raport, w którym podsumowuje swoje działania w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego.

To bardzo ważny raport
- mówił Mariusz Wołosz. Zawiera nie tylko statystyki i liczby, ale obrazuje również o różne sytuacje, które zastaliśmy i pokazuje, w jaki sposób chcemy rozwiązać problemy. Na szczęście mieszkańcy nadal są aktywni.

A tych, jak podkreślano, jest sporo. Począwszy od ciągle wysokiego bezrobocia (9,5%), przez spadek liczby przedsiębiorstw (o 1,7% mniej niż w 2017 r.) po np. infrastrukturę komunalną czy sportową. Nasze miasto jest po prostu zaniedbane, mieszkańcy widzą to na co dzień - dodawał wiceprezydent Michał Bieda. Naszym zadaniem jest poprawa tego stanu i już robimy kroki w tym kierunku. Jednym z przykładów, którym posłużył się wiceprezydent Michał Bieda to wzrost liczby awarii wodociągowych. Wynika z to z tego, że poprzedni zarząd nie zrealizował w 100% planów remontowych. Miasto nie pokrywało Bytomskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu kosztów utrzymania sieci kanalizacyjnej i deszczowej, chociaż powinno. W tym roku, decyzją prezydenta i rady miejskiej, miasto przekaże BPK 5 mln zł, dzięki temu będzie można naprawić sieć i uniknąć zalania ulic w trakcie deszczowej pogody.

Wiceprezydent Adam Fras odniósł się podczas konferencji prasowej m.in. do sytuacji związanych ze sportem. Spółka Bytomski Sport została przejęta w katastrofalnym stanie, z zadłużeniem 2 mln zł, a przychody z działalności były znacznie mniejsze od poniesionych kosztów - mówił Adam Fras. Kontrole przeprowadzone w spółce wykazały poważne braki w dokumentacji, konta bankowe były zablokowane przez komorników. Zawierano wieloletnie kontrakty z zawodnikami, nie płacąc im składek ZUS. Dziś tylko z tego tytułu trzeba zapłacić 700 tys. zł. Ponadto Bytomski Sport zawarł co najmniej 15 umów dotyczących przystąpienia do długu podmiotu trzeciego na prawie 800 tys. zł. Najbardziej jednak widoczny jest zdemolowany stadion.

W trakcie omawiania raportu, podsumowującego działalność w 2018 roku, nie mogło zabraknąć tematu nielegalnych składowisk odpadów. Jak zaznaczał wiceprezydent Waldemar Gawron, na terenie naszego miasta wydanych było ponad 130 decyzji dotyczących gospodarowania odpadami, w tym odpadami niebezpiecznymi. Nie sprawowano nad tym należytego nadzoru, nie było tez odpowiedniej współpracy pomiędzy poszczególnymi wydziałami urzędu oraz instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w mieście. Od początku objęcia stanowisk przez nowy zarząd miasta wygaszono, zablokowano bądź wycofano już ok. 30 decyzji. Aktywnie kontrolujemy wszystkie podmioty, które dostały jakiekolwiek decyzje - mówi Waldemar Gawron. Jako, że odpady trafiały do nas odpady z innych krajów, nawiązaliśmy zagranicą uzyskując dostęp do ogólnodostępnych baz danych podmiotów prowadzących działalność z całej Europy.

Wojna trwa - dodał Mariusz Wołosz. Wygraliśmy kilka bitew. Niemniej walka przeniosła się z ulic do sądów, prokuratury i policji. Mamy system informacji, który pozwala nam natychmiast reagować na to, co do nas wjeżdża. Bardzo polepszyła się współpraca z policją. Nieuczciwi przedsiębiorcy próbują nas oszukać, my staramy się być sprytniejsi od nich, ale dzisiaj nikt do Bytomia bezkarnie odpadów nie wwiezie.

Raport o stanie miasta za 2018 rok będzie omawiany podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej. Nowelizacja ustawy daje też możliwość wypowiedzenia się mieszkańcom. Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie miasta radni przeprowadzą głosowanie nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania.

Pobierz raport o stanie miasta za 2018 rok

Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.