Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
30 maja 2020, Joanna, Feliks, Ferdynand

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Historyczny budynek "UL-a" odnowiony

Pięć lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany "Ulem", znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych właśnie dobiega końca.

Budynki po byłej KWK Rozbark zmieniają oblicze

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

W Bytomiu znowu kręcą

W Bytomiu znowu kręcą Data publikacji: 15 lipca 2019Walory architektoniczne i historia Bytomia po raz kolejny zostały docenione przez producentów filmowych. Tym razem w naszym mieście kręcone były dzisiaj, 15 lipca sceny do filmu dokumentalnego poświęconemu historii komandosów Wawelberga, którzy w okresie III powstania śląskiego prowadzili działania dywersyjne.

Film „Komandosi Wawelberga” poświęcony jest działalności oddziałów dywersyjnych Tadeusza Puszczyńskiego – Wawelberga, które tuż przed wybuchem III powstania śląskiego w 1921 roku między innymi brały udział w akcjach specjalnych. Ich celem było wysadzenie mostów i torów kolejowych uniemożliwiając tym samym przerzut Niemcom regularnych oddziałów na Górny Śląsk. A tam z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło po decyzji Wojciecha Korfantego – Polskiego Komisarza Plebiscytowego i dowódców wojskowych powstanie, dzięki któremu część Górnego Śląska powróciła w 1922 roku do odrodzonej Polski.

W rolę Tadeusza Puszczyńskiego wcielił się młody rekonstruktor z Rybnika Krzysztof Kuzera, który jest członkiem Stowarzyszenia GRH „18 Kołobrzeski”. Podczas zdjęć kręconych w Bytomiu nagrano sceny związane z wydarzeniami, jakie miały miejsce w nieistniejącym  już hotelu „Lomnitz”, gdzie przypomnijmy swoją siedzibę miał Wojciech Korfanty – Polski Komisarz Plebiscytowy oraz zapadła decyzja o wybuchu III powstania śląskiego, a także scenę poświęconą przyjazdowi Tadeusza Puszczyńskiego z Warszawy do kwatery na Górnym Śląsku.

Film dokumentalny poświęcony „Komandosom Wawelberga” realizowany jest dla TVP Historia. Jego emisja planowana jest w drugiej połowie września 2019 roku.

Warto podkreślić, że najważniejszym zadaniem komandosów Puszczyńskiego przed wybuchem III powstania śląskiego była akcja „Mosty”. W ramach operacji zniszczono 7 mostów na najważniejszych liniach kolejowych, na dwóch poważnie uszkodzono tory, a także częściowo zniszczono łączność pomiędzy Górnym Śląskiem a Niemcami. Tym samym komandosom udało się zdezorganizować Niemcom ruch kolejowy z Kędzierzyna do Nysy, z Wrocławia do Opola oraz z Wrocławia do Kluczborka, co uniemożliwiło przerzucenie regularnych formacji wojskowych na Górny Śląsk.

Grupa Puszczyńskiego oprócz niszczenia torów kolejowych i wysadzania mostów, miała na swoim koncie również zniszczenie dworców kolejowych, zakładów przemysłowych oraz linii telegraficznych.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom - Grzegorz Goik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.