Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 stycznia 2020, Felicja, Rafal, Tymoteusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Trwa nabór wniosków PONE

Od 5 sierpnia trwa nabór wniosków na dofinansowanie do wymiany pieców węglowych oraz montażu odnawialnych źródeł energii na rok 2019/2020 w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Bytom.

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Uwaga na groźną roślinę

Uwaga na groźną roślinę Data publikacji: 26 czerwca 2019Wygląda niepozornie, ale kontakt z nią może zakończyć się poważnymi dolegliwościami. W ostatnim czasie z pomocą mieszkańców i policji udało się zlokalizować, a następnie usunąć trzy stanowiska barszczu Sosnowskiego.

Kilka dni temu usunięto groźną roślinę z rejonu ulic Dworskiej oraz Węglowej, gdzie pojawiły się pojedyncze zaczątki ogniska w fazie przedgeneratywnej, czyli jeszcze przed zawiązaniem się nasion - mówi Łukasz Fuglewicz z Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Skupisko niebezpiecznych roślin usunięto też z okolic ulicy Karbowskiej w Miechowicach, gdzie najwyższy okaz „barszczu” miał blisko 3 metry wysokości.

Barszcz Sosnowskiego to roślina, której nie można pomylić z żadną inną. Jest niebezpieczna dla zdrowia, bo jej liście i łodygi porastają włoski wydzielające parzącą substancję, która przy upalnej pogodzie jest jeszcze bardziej szkodliwa. W żadnym razie nie powinniśmy usuwać rośliny bez ubrania ochronnego i rękawic - tłumaczy Łukasz Fuglewicz.

Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany, długo nieznikające blizny, zapalenie spojówek. Na szczególne niebezpieczeństwo narażeni są alergicy, dzieci i zwierzęta. Występowanie barszczu Sosnowskiego jest niepożądane także z innego powodu.

To gatunek inwazyjny, który potrafi się „rozpanoszyć” także w przestrzeni urządzonej, czyli w parkach, na skwerach, powodując utratę bioróżnorodności. Jako ciekawostkę podam, że aby skutecznie usunąć barszcz, prócz usunięcia samej rośliny należało wykopać jego korzenie sięgające przeszło pół metra w ziemię - mówi Łukasz Fuglewicz.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: fot. Łukasz Ługlewicz

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.