Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozpoczęła się rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

Jakie tajemnice skrywa w sobie pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach? Rozpoczęły się prace archeologiczne i remontowe związane z rewitalizacją pałacu, w którym swoje dzieciństwo spędziła Ewa von Tiele-Winckler, znana jako Matka Ewa.

Modelarskie cuda w Bytomiu

Ta impreza to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów modelarstwa, ale także wszystkich tych, którzy na co dzień nie mają styczności z tego rodzaju hobby. Przez dwa dni 2 i 3 marca w Bytomiu już po raz XV odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Modelarski.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Upamiętnią ofiary Tragedii Miechowickiej

Upamiętnią ofiary Tragedii Miechowickiej Data publikacji: 10 października 2018Mija 25. rocznica odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary Tragedii Miechowickiej w 1945 roku. W najbliższą sobotę, 13 października w kościele pw. Świętego Krzyża, gdzie znajduje się tablica, odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Początek o godz. 15.45.

Uroczystości rozpoczną się złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą Tragedię Miechowicką w 1945 roku w kościele pw. św. Krzyża w Miechowicach oraz mszą świętą za ofiary tragedii, która miała miejsce w styczniu 1945 roku. Z kolei o 17.00 zapraszamy na prelekcję poświęconą Tragedii Górnośląskiej w Miechowicach.

Sobotniemu wydarzeniu towarzyszy wystawa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pt.:  „Koniec i Początek. Rok 1945” obrazująca Tragedię Górnośląską na terenie całego Górnego Śląska, będąca kompendium wiedzy na temat wydarzeń od 1945 roku. Wystawę będzie można zobaczyć od 13 października do 14 października w kościele św. Krzyża.

Organizatorem uroczystości jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Oddział Bytom, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców w Miechowicach oraz parafia św. Krzyża w Miechowicach.

O tej wstrząsającej zbrodni bytomianie nigdy nie zapomną. Ponad 70 lat temu, 25 stycznia 1945 wkraczające do Miechowic wojska sowieckie dokonały zbrodni na miejscowej ludności, mordując między innymi księdza Jana Frenzla. Wkroczenie wojsk sowieckich na Górny Śląsk niosło za sobą śmierć i zniszczenie, czego dowodem była Tragedia Miechowicka w dniach 25 - 27 stycznia. Z rąk Sowietów zginęło ponad 380 mieszkańców tej niewielkiej wówczas gminy. Zbrodnie w styczniu 1945 roku wstrząsnęły całym Śląskiem, podobnie jak masowe deportacje Górnoślązaków do ZSRR, gdzie w obozach pracy zginęło tysiące mieszkańców naszego regionu.Tam w ciężkich i uwłaczających godności człowieka warunkach pracowali przez wiele lat. Wielu z nich nigdy nie powróciło do domu.

Bytomianie zawsze wierzyli, że prawda o tym, co wydarzyło się ponad 70 lat temu w Miechowicach ujrzy światło dzienne. Dopiero po zmianie ustroju w Polsce oraz dzięki wszczętemu śledztwu przez Instytut Pamięci Narodowej w 2002 roku informacje o straszliwej zbrodni ujrzały światło dzienne. Świadkowie tamtych wydarzeń ujawnili całą prawdę, która ukazała ogrom zbrodni, jakiej dokonali Sowieci.

Ksiądz Jan Frenzel został zamordowany 25 stycznia 1945 r. w piwnicy jednego z domów, gdzie udzielił ostatniego namaszczenia postrzelonemu przez Sowietów chłopcu. Kiedy ksiądz udzielał sakramentów innym domownikom, do piwnicy weszło dwóch żołnierzy radzieckich. Wywlekli księdza siłą z piwnicy, po czym torturując go i poniżając, zaprowadzili do swojego dowódcy do bunkra w Stolarzowicach. Znęcali się nad nim w pobliskiej stodole, po czym uśmiercili strzałem w lewe oko.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców w Miechowicach

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.