Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 listopada 2020, Ksenia, Walerian, Franciszek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Uczniowie przypomnieli historię Ireny Sendlerowej

Uczniowie przypomnieli historię Ireny Sendlerowej Data publikacji: 2 lutego 2019Podczas II wojny światowej zaangażowana była w pomoc Żydom, za co została uhonorowana w 1965 roku tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Irena Sendlerowa to postać szczególna, autorytet, wzór osobowy dla współczesnego świata. Co o niej wie jednak dzisiejsza młodzież? Przekonaliśmy się o tym podczas konkursu poświęconemu legendarnej działaczce Żegoty.

Wojewódzki konkurs, którego celem było przygotowanie krótkiej etiudy teatralnej nawiązującej tematycznie do postaci i wartości etycznych wyznawanych przez Sendlerową rozstrzygnięty został w piątek, 1 lutego w Teatrze Rozbark. W konkursie wzięło udział 24 uczniów między innymi z: Bytomia, Gliwic, Zabrza, Sosnowca, Bierunia oraz Lędzin, jednak na finałowej gali zaprezentowano cztery nagrodzone etiudy - Anieli Trojanowskiej „Nic takiego nie zrobiłam” i Aleksandry Cisek „Za wszelką cenę” / ex aequo 1. miejsce/, Pauliny Ptak „Najmłodsza z uratowanych” /2. miejsce/ oraz Pauliny Oberskiej „Nieokiełznany żar” /3. miejsce/. Z kolei wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Mazur „W poszukiwaniu dobra”, Bożena Neumann /bez tytułu/, Aleksander Stępień „Życie zostało nam darowane” i Karolina Miciak „Spotkanie po latach”.

Dziękuję Wam za ogromną pracę, jaką włożyliście w stworzenie utworów przypominających życie i dokonania Ireny Sendlerowej, która do dziś pozostaje dla nas wzorem do naśladowania
– mówił prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz podczas podsumowania konkursu poświęconemu pamięci Ireny Sendlerowej.

Jak zaznacza dyrektor Szkoły Podstawowej nr 43 /organizatora konkursu/ – Łucja Bobek, impulsem do zorganizowania konkursu z teatrem w tle, była historia uczennic z Kansas, które w ramach szkolnej olimpiady historycznej wystawiły o Sendlerowej sztukę „Życie w słoiku”. Przedstawienie było pokazywane w całych Stanach Zjednoczonych i spopularyzowało za oceanem tę cześć historii Zagłady oraz heroiczną postać Polki.

Nauka historii nigdy nie należała do łatwych, a teraz w dobie masy informacji, jakie zewsząd docierają do młodych, wydaje się jeszcze trudniejsza - mówi Łucja Bobek, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 43. Naszym zadaniem jest wskazać im właściwy kierunek, a o Holokauście - tym bezprecedensowym w dziejach ludzkości procesie niszczenia i nienawiści, mówić bez przemilczeń, m.in. poprzez angażowanie uczniów w takie przedsięwzięcia jak nasz konkurs – dodaje Łucja Bobek.

Prace uczestników oceniali Hubert Michalak – dramatolog, doktorant Uniwersytetu Opolskiego, Adam Biernacki - reżyser, scenarzysta, instruktor teatralny oraz Renata Piątkowska - pisarka, autorka książek dla dzieci, w tym publikacji „Wszystkie moje mamy”, wpisującej się w nurt książek poruszających temat wojny.

Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawowali nauczyciele: Agnieszka Wyszomierska, Ewa Świąc oraz Krzysztof Kasprzyk.

Patronat nad konkursem objął Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Przypomnijmy również, że rok 2018 poświęcony był pamięci Ireny Sendlerowej. Nasza rodaczka w czasie II wojny światowej pomagała żydowskim dzieciom. Historycy i biografowie Ireny Sendlerowej podają, że uratowała z getta ponad 2 tysiące dzieci. Sendlerowa brała również udział w powstaniu warszawskim, prowadząc punkt medyczny, a potem szpital powstańczy.

Po wielu latach za swoją działalność została uhonorowana między innymi: tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (1965 rok) oraz najwyższym polskim odznaczeniem: Orderem Orła Białego (2003 rok).

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.