Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2019, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Uczcili pamięć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

Uczcili pamięć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki Data publikacji: 9 października 2019Mszą świętą za ojczyznę uczcili bytomianie 35. rocznicę pobytu ks. Jerzego Popiełuszki w naszym mieście. Uroczystości odbyły się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie 8 października 1984 roku kapłan odprawił jedną z ostatnich mszy w swoim życiu.

Podczas wczorajszej uroczystości, w której wzięli udział między innymi przedstawiciele: władz miasta, Rady Miejskiej, Parlamentu RP, Policji, Wojska Polskiego, Solidarności, a także bytomianie podkreślano postawę i walkę księdza Jerzego Popiełuszki, który stawał w obronie słabszych, walcząc o prawo do godnego życia dla Polaków.

Wizyta kapelana „Solidarności” w Bytomiu w 1984 roku była szczególnie ważnym wydarzeniem dla mieszkańców naszego miasta. Bytom był jednym z czterech miast, oprócz Krakowa, Gdańska i Bydgoszczy, gdzie Popiełuszko modlił się i odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem robotników Huty Warszawa. W czasie stanu wojennego odprawiał msze św. za ojczyznę, które gromadziły rzesze wiernych z całej Polski. Do Bytomia w 1984 roku Popiełuszko przyjechał w ramach obchodzonego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Jego przyjazd do Bytomia był wydarzeniem niewątpliwie doniosłym i wyjątkowym. W kościele  pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Popiełuszko 8 października 1984 roku odprawił mszę i wygłosił kazanie, którego słuchało prawie 1 000 osób. Warto podkreślić, że wizytę księdza Jerzego Popiełuszki w Bytomiu do końca trzymano w tajemnicy przez władzami.

Poza Warszawą i Częstochową, gdzie na Jasną Górę przybywał Popiełuszko na Pielgrzymki Ludzi Pracy, to właśnie Bytom był jednym z czterech miast, oprócz Krakowa, Gdańska i Bydgoszczy, gdzie kapelan „Solidarności” modlił się i odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny. Jak się jednak okazało odprawiona 8 października 1984 roku msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego była jedną z ostatnich w życiu Jerzego Popiełuszki.

Jerzy Popiełuszko odprawił jeszcze w kilku następnych dniach msze w Gdańsku i na Jasnej Górze w Częstochowie oraz uczestniczył w uroczystościach  w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie. 19 października przyjechał do Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę świętą w kościele świętych Polskich Braci Męczenników. Wracają w nocy do Warszawy w okolicach Przysiek k. Torunia został uprowadzony przez urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę i Waldemara Chmielewskiego i bestialsko zamordowany. Jego ciało odnaleziono dopiero 30 października w Zalewie Wiślanym.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.