Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
31 maja 2020, Aniela, Petronela, Kamila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Historyczny budynek "UL-a" odnowiony

Pięć lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany "Ulem", znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych właśnie dobiega końca.

Budynki po byłej KWK Rozbark zmieniają oblicze

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Uczcili pamięć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

Uczcili pamięć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki Data publikacji: 9 października 2019Mszą świętą za ojczyznę uczcili bytomianie 35. rocznicę pobytu ks. Jerzego Popiełuszki w naszym mieście. Uroczystości odbyły się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie 8 października 1984 roku kapłan odprawił jedną z ostatnich mszy w swoim życiu.

Podczas wczorajszej uroczystości, w której wzięli udział między innymi przedstawiciele: władz miasta, Rady Miejskiej, Parlamentu RP, Policji, Wojska Polskiego, Solidarności, a także bytomianie podkreślano postawę i walkę księdza Jerzego Popiełuszki, który stawał w obronie słabszych, walcząc o prawo do godnego życia dla Polaków.

Wizyta kapelana „Solidarności” w Bytomiu w 1984 roku była szczególnie ważnym wydarzeniem dla mieszkańców naszego miasta. Bytom był jednym z czterech miast, oprócz Krakowa, Gdańska i Bydgoszczy, gdzie Popiełuszko modlił się i odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem robotników Huty Warszawa. W czasie stanu wojennego odprawiał msze św. za ojczyznę, które gromadziły rzesze wiernych z całej Polski. Do Bytomia w 1984 roku Popiełuszko przyjechał w ramach obchodzonego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Jego przyjazd do Bytomia był wydarzeniem niewątpliwie doniosłym i wyjątkowym. W kościele  pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Popiełuszko 8 października 1984 roku odprawił mszę i wygłosił kazanie, którego słuchało prawie 1 000 osób. Warto podkreślić, że wizytę księdza Jerzego Popiełuszki w Bytomiu do końca trzymano w tajemnicy przez władzami.

Poza Warszawą i Częstochową, gdzie na Jasną Górę przybywał Popiełuszko na Pielgrzymki Ludzi Pracy, to właśnie Bytom był jednym z czterech miast, oprócz Krakowa, Gdańska i Bydgoszczy, gdzie kapelan „Solidarności” modlił się i odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny. Jak się jednak okazało odprawiona 8 października 1984 roku msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego była jedną z ostatnich w życiu Jerzego Popiełuszki.

Jerzy Popiełuszko odprawił jeszcze w kilku następnych dniach msze w Gdańsku i na Jasnej Górze w Częstochowie oraz uczestniczył w uroczystościach  w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie. 19 października przyjechał do Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę świętą w kościele świętych Polskich Braci Męczenników. Wracają w nocy do Warszawy w okolicach Przysiek k. Torunia został uprowadzony przez urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę i Waldemara Chmielewskiego i bestialsko zamordowany. Jego ciało odnaleziono dopiero 30 października w Zalewie Wiślanym.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.