Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 marca 2019, Maria, Wienczyslaw, Ireneusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Uczcijmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Uczcijmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości Data publikacji: 29 października 2018Dla milionów Polaków był to przełomowy dzień. 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę tego wyjątkowego dla naszego kraju wydarzenia. Zapraszamy wszystkich bytomian do wspólnego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości.

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały również w Compiegne zawieszenie broni kończące działania bojowe w I wojnie światowej. Po 123 latach niewoli Polska odzyskiwała niepodległość, w obronie której przyszło jednak walczyć naszemu narodowi w kolejnych latach. Powstanie wielkopolskie, wojna polsko - bolszewicka, powstania śląskie, walki z Ukraińcami o Lwów, spór polsko - czeski i polsko - litewski. To wydarzenia, jakie wpłynęły na ostateczne ustalenie granic II Rzeczypospolitej Polskiej.

Ciekawostką jest fakt, że mimo iż 11 listopada w okresie międzywojennym był obchodzony przez władze państwowe, to dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku uznano oficjalnie 11 listopada za Święto Niepodległości. W przytoczonej ustawie czytamy między innymi:
 
„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

Główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Bytomiu rozpoczną się już 10 listopada. W tym dniu zapraszamy na dwa koncerty, które odbędą się w Operze Śląskiej w Bytomiu. W pierwszym z nich „Rok 1918 – Powitanie wolności” o 11.00, w którym wystąpi zespół Paka Rycha, usłyszymy polskie pieśni patriotyczne, zaś w koncercie wieczornym /godz. 19.00/ wykonane zostaną największe dzieła muzyczne Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Jana Sebastiana Bacha oraz Adama Wesołowskiego. Tuż przed koncertem odbędzie się także uroczystość wręczenia Medali Miasta Bytomia.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada – uroczystości miejskie rozpoczną się od złożenia kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego /godz. 11.45/, mszą świętą za Ojczyznę w kościele Świętej Trójcy (ul. Kwietniewskiego/Piekarska) /godz. 12.30/, po której /godz. 14.15/ pod pomnikiem Wolności odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz Orkiestry Wojskowej z Bytomia.

Obchodom 11 listopada, podobnie jak w latach poprzednich, będą towarzyszyły również inne imprezy. 30 października /godz. 9.30/ w Teatrze Rozbark odbędzie się VI Wojewódzki Konkursu Pieśni Patriotycznej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zaś od 2 do 4 listopada na Pływalni Krytej przy ul. Parkowej 1 rozegrany zostanie XXI Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej Młodzików o Puchar Niepodległości. Z kolei 9 listopada o 17.00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej na wykład „Droga Polski do niepodległości” w ramach którego zapoznają się Państwo z historią walk Polaków o odzyskanie niepodległości.

W dniu Święta Niepodległości tradycyjnie w naszym mieście odbędzie się również 11 listopada Bieg Niepodległości. Będzie to już piąta edycja tego wydarzenia sportowego, które co roku przyciąga miłośników biegów z Bytomia i okolicznych miejscowości. Zapraszamy o 11.00 do Parku Kachla.

14 listopada zapraszamy również na Przegląd Twórczości Patriotycznej dla bytomskich przedszkoli, zaś w dniach od 20 do 26 listopada na XII Bytomską Jesień Literacką, w programie której przewidziano warsztaty, konkursy, seminaria, koncert, a także spektakle teatralne.

Szczegóły na załączonym plakacie.
Plakat po korekcie.jpg

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.