Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
04 czerwca 2020, Helga, Karol, Franciszek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

odNOWA kościoła św. Jacka

Kościół pw. św. Jacka to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych zabytków w Rozbarku i naszym mieście. Dzięki dwóm projektom unijnym, w wybudowanym na początku XX wieku kościele prowadzone są prace konserwatorskie, restauratorskie oraz remontowe, dzięki którym zabytkowy obiekt za prawie 30 mln zł zostanie odnowiony.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Uczcijmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Uczcijmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości Data publikacji: 29 października 2018Dla milionów Polaków był to przełomowy dzień. 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę tego wyjątkowego dla naszego kraju wydarzenia. Zapraszamy wszystkich bytomian do wspólnego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości.

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały również w Compiegne zawieszenie broni kończące działania bojowe w I wojnie światowej. Po 123 latach niewoli Polska odzyskiwała niepodległość, w obronie której przyszło jednak walczyć naszemu narodowi w kolejnych latach. Powstanie wielkopolskie, wojna polsko - bolszewicka, powstania śląskie, walki z Ukraińcami o Lwów, spór polsko - czeski i polsko - litewski. To wydarzenia, jakie wpłynęły na ostateczne ustalenie granic II Rzeczypospolitej Polskiej.

Ciekawostką jest fakt, że mimo iż 11 listopada w okresie międzywojennym był obchodzony przez władze państwowe, to dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku uznano oficjalnie 11 listopada za Święto Niepodległości. W przytoczonej ustawie czytamy między innymi:
 
„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

Główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Bytomiu rozpoczną się już 10 listopada. W tym dniu zapraszamy na dwa koncerty, które odbędą się w Operze Śląskiej w Bytomiu. W pierwszym z nich „Rok 1918 – Powitanie wolności” o 11.00, w którym wystąpi zespół Paka Rycha, usłyszymy polskie pieśni patriotyczne, zaś w koncercie wieczornym /godz. 19.00/ wykonane zostaną największe dzieła muzyczne Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Jana Sebastiana Bacha oraz Adama Wesołowskiego. Tuż przed koncertem odbędzie się także uroczystość wręczenia Medali Miasta Bytomia.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada – uroczystości miejskie rozpoczną się od złożenia kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego /godz. 11.45/, mszą świętą za Ojczyznę w kościele Świętej Trójcy (ul. Kwietniewskiego/Piekarska) /godz. 12.30/, po której /godz. 14.15/ pod pomnikiem Wolności odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz Orkiestry Wojskowej z Bytomia.

Obchodom 11 listopada, podobnie jak w latach poprzednich, będą towarzyszyły również inne imprezy. 30 października /godz. 9.30/ w Teatrze Rozbark odbędzie się VI Wojewódzki Konkursu Pieśni Patriotycznej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zaś od 2 do 4 listopada na Pływalni Krytej przy ul. Parkowej 1 rozegrany zostanie XXI Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej Młodzików o Puchar Niepodległości. Z kolei 9 listopada o 17.00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej na wykład „Droga Polski do niepodległości” w ramach którego zapoznają się Państwo z historią walk Polaków o odzyskanie niepodległości.

W dniu Święta Niepodległości tradycyjnie w naszym mieście odbędzie się również 11 listopada Bieg Niepodległości. Będzie to już piąta edycja tego wydarzenia sportowego, które co roku przyciąga miłośników biegów z Bytomia i okolicznych miejscowości. Zapraszamy o 11.00 do Parku Kachla.

14 listopada zapraszamy również na Przegląd Twórczości Patriotycznej dla bytomskich przedszkoli, zaś w dniach od 20 do 26 listopada na XII Bytomską Jesień Literacką, w programie której przewidziano warsztaty, konkursy, seminaria, koncert, a także spektakle teatralne.

Szczegóły na załączonym plakacie.
Plakat po korekcie.jpg

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.