Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 lipca 2020, Henryk, Wlodzimierz, Brunon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Turystyczna atrakcja wraca na tory

Turystyczna atrakcja wraca na tory Data publikacji: 24 czerwca 2020Jest najstarszą na świecie nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową, obsługuje 10 stacji, a jej trasa liczy około 21 km. Mowa oczywiście o Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej, która już w najbliższą sobotę, 27 czerwca wyruszy na szlak.

W tym roku na  podróżnych czeka kilka nowości: większa liczba pociągów (trzy pary w ciągu dnia, a nie, jak dotąd tylko dwie), bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży szkolnej do 16 roku życia, a w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca zainteresowanych historią i techniką kolejową po stacji Bytom Karb Wąskotorowy oprowadzi przewodnik. Najważniejsze jednak, że już w sobotę, 27 czerwca miłośnicy GKW będą mogli znowu wyruszyć w trasę z Bytomia do Miasteczka Śląskiego – szczegółowy rozkład jazdy i ceny biletów dostępne są TUTAJ

Pociągi kolei wąskotorowej kursują z Bytomia do Miasteczka Śląskiego, a po drodze zatrzymują się, między innymi, na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu Rezerwatu Segiet, koło słynnej Zabytkowej Kopalni Srebra (wpisanej niedawno na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) oraz przy Zalewie Nakło - Chechło. Przystanek początkowy kolei znajduje się na peronie wąskotorowym (peron V) dworca głównego w Bytomiu. Bilety w cenie 14 zł normalny oraz 7 zł ulgowy można nabyć u obsługi pociągu. Bagaż, w tym rowery i wózki dziecięce, przewożony jest bezpłatnie w wagonie bagażowym.

Warto podkreślić, że bezpłatne przejazdy dla dzieci do lat 7 oraz uczniów szkół podstawowych, średnich i zawodowych do 16 roku życia są możliwe dzięki dofinansowaniu w wysokości 400 tys, zł, jakie przekazała gmina Bytom.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie - powstała w roku 1853 i przez ponad 140 lat służyła śląskiemu przemysłowi przewożąc węgiel, rudy metali, czy kamień. Gęsta sieć wąskich torów łączyła większość górnośląskich hut i kopalń, rozciągała się od Raciborza na południu po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy. W swojej złotej erze sieć wąskich torów liczyła ponad 230 kilometrów obsługując niemal 200 bocznic. Od roku 2002 kolej służy już tylko przewozowi turystów, a utrzymują ją pasjonaci skupieni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz wspierają samorządy, w tym również Miasto Bytom.

W sumie kolej zatrzymuje się na dziesięciu stacjach, mijając po drodze zabytkową Elektrociepłownie w Bytomiu – Szombierkach, a także lokomotywownie w Bytomiu – Karbiu, gdzie można zobaczyć zabytkowe parowozy, wagony wąskotorowe oraz tzw. Salonkę z 1912 roku.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.