Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 stycznia 2020, Maria, Ildefons, Rajmund

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wydział Teatru Tańca AST nie zniknie z Bytomia. Rekrutacja wznowiona!

Senat Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – po dokonanych zmianach personalnych oraz rozpoczęciu zmian programowych na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu – podjął uchwałę o wznowieniu rekrutacji na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu.

Rewitalizacja Bytomia trwa: umowa na renowację budynku MDK nr 1 podpisana

Zabytkowy budynek Młodzieżowego Domu Kultury odzyska dawny blask. 21 stycznia zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda podpisał umowę na renowację kamienicy przy ul. Powstańców Warszawskich 12.

Spotkaj się z prezydentem i porozmawiaj o mieście

Znane są kolejne terminy spotkań prezydenta Mariusza Wołosza z mieszkańcami. Bytomianie mogą porozmawiać o sprawach dotyczących miasta, zgłosić uwagi, poprosić o pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu.

Bytom uśmiecha się do Ciebie z nowych gadżetów!

Kubki, czarne, płócienne torby na zakupy i nowe magnesy na lodówkę można kupić w Biurze Promocji Bytomia (Rynek 7).

Nie stój w kolejce. Zapłać przez internet

Aby uniknąć stania w kolejkach, klienci Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu mogą opłaty komunikacyjne regulować również przez internet. Opłaty można wnosić na rachunek bankowy: Urząd Miejski w Bytomiu, Getin Noble Bank S.A. Oddział Bytom - 83 1560 1049 0000 9030 0005 1440.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Trzej Mędrcy na bytomskim Rynku

Trzej Mędrcy na bytomskim Rynku Data publikacji: 6 stycznia 2020Kiedy w 2005 roku zorganizowano w skromnych warunkach jasełka w Warszawie, nikt nie spodziewał się, że kilka lat później będzie to wydarzenie ogólnokrajowe. Dzisiaj, 6 stycznia po raz kolejny w całej Polsce przeszły Orszaki Trzech Króli, a wydarzenie to odbyło się w kilkuset miastach w naszym kraju. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć Bytomia.

Orszak tworzyły trzy grupy symbolizujące trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Każdej z nich przypisany był jeden kolor. Tej, która wyruszyła z ul. Dworcowej – żółty, grupie startującej z ul. Krakowskiej – czerwony, a grupie startującej z placu Akademickiego – niebieski. Wszystkie grupy po kilkunastominutowym marszu spotkały się na bytomskim Rynku, gdzie śpiewano kolędy i pastorałki, a także przypomniano znaczenie Święta Trzech Króli oraz idei Orszaku, którego tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Cuda cuda ogłaszają”. Warto dodać, że do wspólnego kolędowania zachęcał bytomian zespół „Cantate Domino”, działający od wielu lat przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu – Szombierkach, a także prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który podziękował mieszkańcom naszego miasta za udział w tej pięknej uroczystości oraz złożył noworoczne życzenia.

Przypomnijmy, że od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy. W wielu polskich miastach organizowane są w tym dniu Orszaki Trzech Króli. W 2009 roku przeszedł on ulicami Warszawy, by w kolejnych latach dołączyły do stolicy kolejne polskie i zagraniczne miasta. W 2011 roku było ich zaledwie 5, by w 2012 roku już 24. Od 2013 roku do Orszaku zaczęły dołączać zagraniczne miasta, dzięki czemu ich liczba wzrosła do 96, w 2014 roku – 187, w 2015 roku już 330, zaś w 2016 roku do 420 miast i miasteczek na całym świecie. Z kolei do ubiegłorocznego Orszaku Trzech Króli przystąpiły 752 miejscowości z całej Polski, w którym wzięło udział ponad 1,2 mln uczestników.

Orszaki Trzech Króli odbywają się nie tylko w Polsce, ale również na trzech kontynentach w szesnastu krajach, między innymi w: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Ukrainie, Rumunii, Ekwadorze, Stanach Zjednoczonych czy Rwandzie.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek/Grzegorz Goik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.