Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
06 sierpinia 2020, Slawa, Jakub, Stefan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomskie Mieszkania wymienią ponad 500 okien w lokalach gminnych

Dzięki pozyskaniu przez nasze miasto dofinansowania z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będziemy mogli zrealizować ważną inwestycję dla bytomian, którzy mieszkają w zasobach zarządzanych przez Bytomskie Mieszkania – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Rok 2019 dobrym rokiem inwestycji i poprawy finansów Bytomia - jest raport o stanie miasta

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz udostępnił dziś mieszkańcom i przekazał oficjalnie do Rady Miejskiej raport o stanie miasta za rok 2019. Z liczącego prawie 150 stron dokumentu dowiemy się, jak funkcjonowało miasto w 2019 r. Dyskusja na temat raportu odbędzie się podczas sesji Rady Miejskiej dnia 24 sierpnia.

Umowa na przebudowę ul. Narutowicza podpisana

Firma Berger Bau Polska Sp. z o.o. za ponad 1 mln zł przebuduje jedną z głównych ulic w Stroszku – ul. Narutowicza łączącą ul. Wojciechowskiego i Strzelców Bytomskich. 28 lipca została podpisana umowa, a prace drogowe powinny ruszyć w połowie sierpnia po zatwierdzeniu tymczasowej organizacji ruchu.

Zasady przyjmowania klientów do rejestracji pojazdów

W związku z zamknięciem wejścia głównego do budynku Urzędu Miejskiego, osoby załatwiające sprawy w Wydziale Komunikacji obowiązuje boczne wejście od ul. Parkowej (po prawej stronie od wejścia głównego – obok windy zewnętrznej).

Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z Unii Europejskiej

Sytuacja naszego miasta po raz kolejny została dostrzeżona przez UE. W ramach konkursu Wyzwanie Inteligentnych Miast Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z miast UE, którzy pomogą nam w opracowaniu projektów w obszarach, w jakich nasze miasto musi się rozwijać w przyszłości – mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Bytom pierwszym miastem w Metropolii, gdzie za parkowanie zapłacisz kartą

Aż 30 proc. płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Bytomianie coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 2020 r. w 74 bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Trzej Mędrcy na bytomskim Rynku

Trzej Mędrcy na bytomskim Rynku Data publikacji: 6 stycznia 2020Kiedy w 2005 roku zorganizowano w skromnych warunkach jasełka w Warszawie, nikt nie spodziewał się, że kilka lat później będzie to wydarzenie ogólnokrajowe. Dzisiaj, 6 stycznia po raz kolejny w całej Polsce przeszły Orszaki Trzech Króli, a wydarzenie to odbyło się w kilkuset miastach w naszym kraju. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć Bytomia.

Orszak tworzyły trzy grupy symbolizujące trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Każdej z nich przypisany był jeden kolor. Tej, która wyruszyła z ul. Dworcowej – żółty, grupie startującej z ul. Krakowskiej – czerwony, a grupie startującej z placu Akademickiego – niebieski. Wszystkie grupy po kilkunastominutowym marszu spotkały się na bytomskim Rynku, gdzie śpiewano kolędy i pastorałki, a także przypomniano znaczenie Święta Trzech Króli oraz idei Orszaku, którego tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Cuda cuda ogłaszają”. Warto dodać, że do wspólnego kolędowania zachęcał bytomian zespół „Cantate Domino”, działający od wielu lat przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu – Szombierkach, a także prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który podziękował mieszkańcom naszego miasta za udział w tej pięknej uroczystości oraz złożył noworoczne życzenia.

Przypomnijmy, że od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy. W wielu polskich miastach organizowane są w tym dniu Orszaki Trzech Króli. W 2009 roku przeszedł on ulicami Warszawy, by w kolejnych latach dołączyły do stolicy kolejne polskie i zagraniczne miasta. W 2011 roku było ich zaledwie 5, by w 2012 roku już 24. Od 2013 roku do Orszaku zaczęły dołączać zagraniczne miasta, dzięki czemu ich liczba wzrosła do 96, w 2014 roku – 187, w 2015 roku już 330, zaś w 2016 roku do 420 miast i miasteczek na całym świecie. Z kolei do ubiegłorocznego Orszaku Trzech Króli przystąpiły 752 miejscowości z całej Polski, w którym wzięło udział ponad 1,2 mln uczestników.

Orszaki Trzech Króli odbywają się nie tylko w Polsce, ale również na trzech kontynentach w szesnastu krajach, między innymi w: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Ukrainie, Rumunii, Ekwadorze, Stanach Zjednoczonych czy Rwandzie.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek/Grzegorz Goik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.