Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 sierpinia 2020, Klara, Lech, Julian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Poznaliśmy koncepcję Zielonej Strefy przy Katowickiej 29

Cieszę się, że mieszkańcy po raz kolejny aktywnie wzięli udział w konsultacjach dotyczących Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej. Dzięki dwóm spotkaniom mogliśmy nie tylko poznać oczekiwania mieszkańców, ale też wspólnie wypracować projekt - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Trwają wiercenia otworów badawczych w rejonie ul. Racjonalizatorów

Trwają wiercenia otworów badawczych w rejonie ul. Racjonalizatorów Data publikacji: 28 lipca 2020Specjalistyczna firma „ProGeo” rozpoczęła wiercenie otworów badawczych, których celem jest szczegółowe rozpoznanie warunków geologicznych w rejonie ul. Racjonalizatorów, gdzie dwukrotnie doszło do powstania zapadliska w 2019 i 2020 roku. Jest to drugi etap przedsięwzięcia, zmierzający do likwidacji wynikłego zagrożenia.

Prace w rejonie ul. Racjonalizatorów realizowane są na zlecenie Węglokoksu Kraj Sp. z o.o., jednak o ich przeprowadzenie apelowały władze naszego miasta. Po powstaniu zapadlisk w 2019 i 2020 r. zaistniała konieczność zbadania warstw skalnych na terenie Parku Ludowego w Miechowicach przy ul. Racjonalizatorów.

Warto dodać, że już w czerwcu – wrześniu 2019 roku naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa przeprowadzili badania geofizyczne i stworzyli ekspertyzę. Wynika z niej, że przyczyną powstania zapadliska przy ul. Racjonalizatorów było wystąpienie zjawisk krasowych – wypłukiwanie wapieni triasowych, zalegających około 10 m pod powierzchnią ziemi – spowodowane wpływem eksploatacji górniczej na tym terenie. Był to pierwszy etap przedsięwzięcia, zmierzającego do zabezpieczenia tego terenu.

Teren zapadliska, który powstał w kwietniu 2019 roku i ponownie pojawił się w styczniu 2020 jest stale kontrolowany przez pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego oraz Oddziału Szkód Górniczych Weglokoksu Kraj Sp. z o.o, jednak aby sprawdzić czy w górotworze istnieją pustki specjalistyczna firma przeprowadzi cztery odwierty, które mają potwierdzić lub wykluczyć istnienie pustek w Parku Ludowym w rejonie ul. Racjonalizatorów. W przypadku ich stwierdzenia pustki zostaną wypełnione, aby zlikwidować potencjalne zagrożenie w przyszłości.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.