Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
01 grudnia 2020, Natalia, Blanka, Eligiusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Prezydent Bytomia zaproponował właścicielowi EC Szombierki jej odkupienie

W setną rocznicę uruchomienia Elektrociepłowni Szombierki, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz zaproponował właścicielowi zabytku – spółce Rezonator SA – odkupienie Elektrociepłowni Szombierki po cenie, za jaką właściciel nabył ją w 2016 roku. Powodem jest postępująca degradacja zabytku.

Mimo pandemii utrzymujemy budżet miasta na poziomie ponad 1 mld zł

21 grudnia bytomscy radni będą debatować o projekcie budżetu Bytomia na 2021 rok. Projekt uchwały budżetowej został już przedstawiony Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która ma wydać opinię na temat uchwały. Przedstawiamy najważniejsze założenia projektowanego budżetu Bytomia.

Rozpoczyna się przebudowa ważnego skrzyżowania w Szombierkach

Przebudowa skrzyżowania ulicy Frycza Modrzewskiego z ul. Zabrzańską to inwestycja, która ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo na drodze, ale również komfort jazdy kierowców, którzy kierują się z Bytomia w stronę Rudy Śląskiej i Zabrza – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Od 28 listopada zmiany w obostrzeniach związanych z koronawirusem

Od 28 listopada stopniowo będą znoszone obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w naszym kraju. 21 listopada rząd przedstawił plan działania na nadchodzący czas. Najważniejsze zmiany to przywrócenie działalności sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych, a także zmiana daty ferii zimowych w Polsce.

Bytomskie lokale z jedzeniem na wynos - zobacz listę

Decyzją rządu od dzisiaj, 24 października wszystkie restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie są zamknięte dla gości. Lokale gastronomiczne mogą jednak prowadzić sprzedaż na wynos. Zobacz, które bytomskie lokale serwują jedzenie na wynos i z dowozem.

Nowe zasady przyjmowania klientów w Urzędzie Miejskim i USC w Bytomiu

W związku z pojedynczymi przypadkami zakażeń koronawirusem wśród pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz kwarantanną części personelu, od 21 października nastąpią zmiany organizacji pracy w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, zaś od 26 października w USC.

BO Bytom - mieszkańcy wybrali

27 projektów, 30 tysięcy głosów oddanych przez prawie 18 tysięcy osób i aż 15 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Trwają prace na ul. Narutowicza. Konieczna jest wycinka chorych drzew

Trwają prace na ul. Narutowicza. Konieczna jest wycinka chorych drzew Data publikacji: 16 listopada 2020Oględziny drzew przy ul. Narutowicza wykazały, że topole rosnące przy drodze są obumarłe, mają posusz w koronach obejmujący nawet 60% i zagrażają zarówno przejeżdżającym samochodom, jak również pieszym – mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora MZDiM. 17 topoli zostanie wkrótce wyciętych ze względu na ich zły stan, co będzie miało wpływ na przebieg prac remontowych na ul. Narutowicza. Z kolei 6 topoli zostanie usuniętych w związku z budową ścieżki rowerowej – dodaje Paweł Wittich. W miejsce wyciętych drzew zostanie nasadzonych 75 nowych drzew – ozdobnych wiśni.

Ulica Narutowicza to jedna z głównych dróg w Bytomiu – Stroszku, łącząca ul. Wojciechowskiego z ul. Strzelców Bytomskich. Dzięki pozyskaniu dofinansowania w wysokości 75% z Funduszu Dróg Samorządowych w sierpniu rozpoczęła się długo wyczekiwana przez mieszkańców Stroszka inwestycja. Jej realizacja podzielona na 5 etapów obejmuje przebudowę 700-metrowego odcinka jezdni, nową drogę rowerową, elementy uspokojenia ruchu, przebudowę chodnika, nowe nasadzenia drzew i krzewów.

Inwestycja, której koszt wynosi 1 mln 29 tys. zł zgodnie z planem powinna zakończyć się w drugiej połowie listopada, jednak już teraz wiadomo, że ze względu na konieczność wycięcia chorych drzew i oczekiwanie na wydanie pozytywnej decyzji na wycinkę drzew przez organ administracyjny, modernizacja ulicy Narutowicza może się przedłużyć. Wpływ na tempo prac ma również pandemia koronawirusa, bowiem cześć pracowników firmy, odpowiedzialnej za roboty bitumiczne, zachorowała i prace bitumiczne były realizowane z opóźnieniem.

Warto dodać, że przed każdą wycinką drzew sprawdzany jest ich stan fitosanitarny. Jeśli okaże się, że drzewa są chore lub obumarłe i stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia, konieczne jest ich usunięcie. Tak było w przypadku drzew przy ul. Narutowicza, gdzie realizowana jest ważna inwestycja drogowa. Przeznaczone do usunięcia topola rosły przy ulicy oraz chodniku, którym codziennie poruszają się mieszkańcy Stroszka do pracy lub na zakupy do Parku Handlowego. Podczas oględzin stwierdzono, że część topoli jest obumarła, ma posusz sięgający 60%, a łamiące się podczas silniejszego wiatru gałęzie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno kierujących samochodami, jak i pieszych. Wpływ na wydanie pozytywnej decyzji przez Marszałka Województwa Śląskiego na usunięcie topoli miały nie tylko te przesłanki, ale również fakt, że podczas oględzin nie stwierdzono występowania w tym miejscu gatunków chronionych zwierząt, ptasich gniazd i budek lęgowych. W miejscu wyciętych, chorych drzew nasadzonych zostanie 75 drzew – ozdobnych wiśni kanzan.

Nowe nasadzenia będą realizowane przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum MZDiM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.