Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 listopada 2020, Ksenia, Walerian, Franciszek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Tragiczny rok 1945 - spotkanie ze świadkami historii

Tragiczny rok 1945 - spotkanie ze świadkami historii Data publikacji: 21 listopada 2020Zajęcie Bytomia i okolicznych miejscowości przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku związane było z licznymi zbrodniami popełnionymi przez Sowietów. O tym, co wydarzyło się 75 lat temu wiemy dzięki relacjom świadków. Już w najbliższą środę, 25 listopada o tragedii 1945 roku opowiedzą dr Jan Golla i Siegfried Nawrath.

Spotkania ze świadkami są częścią projektu realizowanego przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej, który prowadzony jest od 11 lat w ramach Archiwum Historii Mówionej. Przez wiele lat udało się zebrać ponad 500 wywiadów. W ramach Archiwum Historii Mówionej organizowane są również w Polsce spotkania ze świadkami historii. Ich ideą jest zapoznanie się z historią i wydarzeniami, jakich nie znajdziemy w podręcznikach, a spotkania są „żywą lekcją historii”.

Jednym z takich spotkań będzie 25 listopada o 18.00 spotkanie ze świadkami historii, którzy opowiedzą o tragicznych wydarzeniach w Stolarzowicach i Górnikach w 1945 roku. Wydarzenie jest organizowane przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej oraz DFK Stolarzowice i będzie transmitowane online na profilu FB Domu Współpracy Polsko – Niemieckiej pod linkiem: http://facebook.com/haus.gliwice

Świadkami podczas środowego spotkania będą dr Jan Golla oraz Siegfried Nawrath, którzy opowiedzą o tragicznych wydarzeniach w styczniu 1945 roku związanych z wkroczeniem Armii Czerwonej. Podczas spotkania opowiedzą również o zbrodniach na miejscowej ludności, wywózkach do Związku Radzieckiego oraz obozach pracy w Polsce, m.in. w Blachowni.

Warto dodać, że o Tragedii Górnośląskiej związanej ze zbrodniami na Śląsku oraz wywózkami mężczyzn i kobiet do Związku Radzieckiego w 1945 roku zaczęto mówić dopiero po upadku komunizmu w Polsce. Od 1990 roku spisywano, nagrywano oraz gromadzono dokumenty o tym trudnym dla Górnoślązaków okresie.

Przypomnijmy również, że od tygodnia można oglądać w kościele pw. Chrystusa Króla w Stolarzowiach wystawę poświęconą losom mieszkańców Stolarzowic i Górnik w 1945 roku. W kościele stanęła też wystawa poświęcona losom mieszkańców Górnik i Stolarzowic w czasie i po zakończeniu II wojny światowej. Wystawa przygotowana przez Joachima Makowskiego i Sebastiana Rosenbauma jest efektem dziesięcioletniej pracy mieszkańców tej części Bytomia, którzy pragną udokumentować lokalną historię i zachować ją dla następnych pokoleń. Gromadzenie archiwów w postaci dokumentów, zdjęć, relacji świadków rozpoczęło się w 2010 roku i trwa do dziś. Wystawa prezentuje tylko fragment materiałów, które zostały zebrane w ciągu minionej dekady.

Kilka słów o świadkach historii, którzy 25 listopada opowiedzą o wydarzeniach, które miały miejsce w 1945 roku:

Dr Jan Golla
– urodził się w Stolarzowicach w 1937 roku. W wieku 7 lat uczęszczał do niemieckiej szkoły podstawowej. W 1945 roku jego ojciec został deportowany na wschód, gdzie zmarł, zaś matkę wywieziono do obozu dla kobiet w Blachowni. Od 1945 do 1951 roku Jan Golla był uczniem polskiej szkoły oraz ukończył Liceum Ogólnokształcące. Po maturze rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie, a po rezygnacji studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach. Jan Golla był radnym Rady Miejskiej w Bytomiu, wieloletnim członkiem Zarządu koła DFK w Stolarzowicach.

Siegfried Nawrath – urodził się w 1936 roku w Stolarzowicach. Był uczniem niemieckiej, a od 1946 roku polskiej szkoły podstawowej. Od 1951 do 1953 uczęszczał do Zasadniczej Szkoły Zawodowej, po ukończeniu której pracował w Kopalni Węgla Kamiennego w Miechowicach. W 1990 roku został członkiem Zarządu Związku Mniejszości Niemieckiej DFK, w którym działał przez cztery kadencje.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Materiały organizatorów

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.