Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 września 2020, Dora, Gerard, Teodor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

BO Bytom: Głosuj online

Ruszyło głosowanie w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Wejdź na: https://bo.bytom.pl/ i zdecyduj, które projekty zostaną zrealizowane.

Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Wymienią się doświadczeniami oraz obawami związanymi z procesem odchodzenia od węgla, a także poszukają najlepszych rozwiązań, aby skutki transformacji dla gospodarek miast górniczych były jak najmniej odczuwalne. W czwartek, 24 września w Bytomiu odbędzie się III Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Kolejna drogowa inwestycja zakończona. Tym razem w Łagiewnikach

Rozbudowa kanalizacji deszczowej, budowa chodnika, a także roboty bitumiczne na ulicy Szyby Rycerskie. Zakończyła się kolejna inwestycja drogowa warta około 1,2 mln. Jej realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie prawie 550 tys. zł.

Bytomski Rynek znów się zazielenił

Nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin w modułowych donicach oraz nowe pergole i ławki. Zakończyły się prace związane z odnową zieleni na płycie bytomskiego Rynku. Wszystkie prace kosztowały około 230 tys. zł.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

To inwestycja na miarę XXI wieku. W Bytomiu powstaje osiedle hybrydowe

To inwestycja na miarę XXI wieku. W Bytomiu powstaje osiedle hybrydowe Data publikacji: 14 lutego 2020Będzie wykonane z energooszczędnych i ekologicznych materiałów, wykorzystujące energię elektryczną z fotowoltaiki, a ogrzewanie oraz ciepła woda będą pochodzić z własnej produkcji. To tylko niektóre zalety osiedla hybrydowego, które powstaje w Bytomiu-Łagiewnikach przy ul. Adamka.

Budowa osiedli hybrydowych to nowoczesna inwestycja na miarę XXI wieku. Wykorzystując ekologiczne i energooszczędne materiały budujemy osiedle, które ma zapewnić nie tylko komfort mieszkających w nich lokatorów, ale przede wszystkim zredukować maksymalnie rachunki za jego eksploatację – mówi Rafał Szczerba z firmy Infopolgaz z Bytomia.

Inwestycję, która od listopada 2019 roku prowadzona jest przy ul. Adamka w Bytomiu-Łagiewnikach realizuje przedsiębiorstwo INFOPOLGAZ - Instalacje Gazów Technicznych, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych. Osiedle hybrydowe będzie składać się z czterech budynków czterokondygnacyjnych, w których łącznie powstanie 28 mieszkań. Na każdej z kondygnacji zaplanowano po dwa mieszkania o średniej powierzchni 64 m2, w których będzie pokój dzienny z aneksem kuchennym, dwa pokoje sypialnej oraz przedpokój i łazienka.

Decydując się na budowę osiedla hybrydowego w Bytomiu braliśmy pod uwagę nie tylko dobrą lokalizacje terenu, ale również bardzo dobry kontakt z władzami miasta, które życzliwie podeszły do rozmów z nami i zapewniły nam wsparcie – mówi Rafał Szczerba. Warto również podkreślić dobre skomunikowanie ulicy Adamka z ul. Łagiewnicką w kierunku Zabrza i Gliwic /Drogowa Trasa Średnicowa/ oraz ul. Chorzowską, a więc z centrum miasta oraz Chorzowem i Katowicami – podkreśla Rafał Szczerba.

To bardzo ważne, że inwestorzy dostrzegają potencjał, jakie ma nasze miasto. Dobra komunikacji z największymi miastami Metropolii, rozwinięta sieć szkół i placówek kulturalnych, a ponadto wiele miejsc, gdzie można odpocząć na łonie natury, z pewnością są atutem Bytomia, jako miasta gdzie warto zamieszkać – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Osiedle hybrydowe to nie tylko energooszczędny budynek wybudowany kompleksowo, ale przede wszystkim zastosowane w nim rozwiązania, dzięki którym staje się on praktycznie samowystarczalny. Przede wszystkim każdy materiał użyty do jego budowy jest analizowany przez specjalnie powołanego do tego koordynatora, który m.in. dobiera szyby okien o bardzo niskim współczynniku przenikalności ciepła, zaś trójszybowe okna i wysokiej jakości ścianki działowe powodują, że dom hybrydowy jest prawie całkowicie wyciszony. 

Ponadto w budynkach zastosowano system gospodarowania wodą deszczową, niezależny energetycznie system hybrydowy, a także możliwość gromadzenia wody opadowej oraz produkcję ciepłej wody i ogrzewania z własnych zasobów. Na szczególną uwagę zasługuje również nowa technologia odzysku wody. Tzw. woda szara, czyli woda wytwarzana w czasie domowych procesów takich jak: mycie naczyń, kąpiel czy pranie, będzie po oczyszczeniu wykorzystywana m.in.: do spłukiwania wody w toalecie, dzięki czemu nie tylko zmniejszy się jej zużycie, ale również będzie to miało wpływ na niższe rachunki za wodę.

Osiedle hybrydowe to również wiele nowych rozwiązań związanych z ogrzewaniem. W mieszkaniach dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej oraz rekuperacji /odzysku ciepła z wentylacji/ połączonej z ogrzewaniem podłogowym, w każdym pomieszczeniu będzie taka sama temperatura. W mieszkaniach dodatkowo będzie zamontowany specjalny system oczyszczania powietrza /pompa ciepła z funkcją klimatyzacji/, który również wpłynie na utrzymanie stałej temperatury nie tylko latem, ale również zimą. Warto podkreślić, że ta nowoczesna technologia będzie wyposażona w tzw. system smart control. Umożliwi on lokatorom sterowanie tymi funkcjami za pomocą smartfonów, a tym samym kontrolę nad systemem i dodatkowe oszczędności.

Tym samym osiedle hybrydowe będzie spełniało wszystkie najnowsze standardy pod względem wykorzystania materiałów energooszczędnych, ekologicznych oraz związanych z odnawialnymi źródłami energii, dlatego tak duże jest zainteresowanie tego typu mieszkaniami.

Zainteresowanie osiedlami i budynkami hybrydowymi z wykorzystaniem najnowszych technologii rośnie w naszym kraju. Jest to widoczne również na Śląsku, dlatego już planujemy kolejne takie inwestycje w Bytomiu
– mówi Rafał Szczerba.

Warto podkreślić, że tylko w 2019 roku Wydział Architektury Urzędu Miejskiego w Bytomiu wydał pozwolenia na budowę domów wielorodzinnych /34 mieszkania/ przy ul. Musialika, 5 budynków dwulokalowych, a także 127 budynków jednorodzininnych, w tym 36 dla Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Bytomiu.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Wizualizacja - INFOPOLGAZ - Instalacje Gazów Technicznych, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.