Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
03 czerwca 2020, Leszek, Anatola, Tamara

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Od 30 maja kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, jednak pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach, tramwajach. To tylko niektóre zmiany, jakie nas czekają od najbliższego weekendu

Zasady przyjmowania klientów w Urzędzie Miejskim pozostają bez zmian

Nadal podstawową formą kontaktu z klientem magistratu będzie forma elektroniczna (e-puap, elektroniczna skrzynka podawcza, mail) oraz droga pocztowa. Sprawy wymagające przyjścia do urzędu będą załatwiane po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu. Terminy spotkań będą ustalane w poniedziałki od 8.00 do 17.00, a od wtorku do piątku od 8.00 do 14.30.

Tarcza antykryzysowa - pracodawca, pracownik, NGO

Ulgi w podatkach, dopłata do stanowiska pracy, zmiany w rozliczaniu zadań publicznych, zasiłki opiekuńcze – w czasie epidemii z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i pracownicy.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Tarcza antykryzysowa - pracodawca, pracownik, NGO

Tarcza antykryzysowa - pracodawca, pracownik, NGO Data publikacji: 4 maja 2020Ulgi w podatkach, dopłata do stanowiska pracy, zmiany w rozliczaniu zadań publicznych, zasiłki opiekuńcze – w czasie epidemii z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i pracownicy.

PRZEDSIĘBIORCA

Miasto
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, może skorzystać z ulg w zakresie opłat lokalnych. Chodzi tu przede wszystkim o podatki, czynsze oraz opłaty za zajęcie pasa drogowego. Wnioski rozpatrywane są indywidualnie, a rozpatruje je zespół ds. pomocy bytomskim przedsiębiorcom, powołany przez prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza. – więcej przeczytasz tutaj

Powiatowy Urząd Pracy
Przedsiębiorca może ubiegać się o przyznanie ze środków Funduszu Pracy jednorazowej pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto do 4 maja potrwa nabór wniosków mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników – czytaj więcej.

Unia Europejska
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą ubiegać się także o środki unijne. Pomoc dotyczy utrzymania miejsc pracy, pożyczek, bezzwrotnego wsparcia na działalność gospodarczą. To oferta w ramach Śląskiego Pakietu dla Gospodarki. Przygotowany przez zarząd województwa śląskiego program jest uzupełnieniem działań rządowych w ramach Tarczy Antykryzysowej – czytaj więcej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
ZUS oferuje małym firmom m.in. zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień, maj; świadczenie postojowe dla osób na umowach zlecenie, agencyjnych, o dzieło, a także samozatrudnionych. Firmy mogą skorzystać też z ulgi w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej – czytaj więcej

Informacje o pomocy rządowej dla przedsiębiorców z podziałem na rodzaj firm (jednoosobowa, mikrofirma, mała firma, średnia firma, duża firma) - tutaj

NGO
Przewidziano również pakiet osłonowy dla organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą - zmiany w zlecaniu i rozliczaniu zadań publicznych oraz inne rozwiązania, które mają ułatwić organizacjom funkcjonowanie w warunkach epidemii – czytaj więcej

Zwolnienia i ulgi oferowane przez Bytom w zakresie podatku od nieruchomości - SZCZEGÓŁY TUTAJ

PRACOWNIK


Z pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej można skorzystać też indywidualnie. Pakiet pomocowy dla pracownika obejmuje m.in. dodatkowy zasiłek opiekuńczy, zwolnienie z podatku od świadczenia postojowego czy brak konsekwencji związanych z opóźnieniem w składaniu deklaracji podatkowej PIT za 2019 rok – czytaj więcej.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: www.gov.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.