Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
30 maja 2020, Joanna, Feliks, Ferdynand

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Tajemnica średniowiecznego Bytomia

Tajemnica średniowiecznego Bytomia Data publikacji: 23 lipca 2019Jeśli chcecie poznać mroczne tajemnice średniowiecznego Bytomia oraz historię naszego miasta, ale również odnaleźć zapomniane ślady średniowiecznego grodu zapraszamy w najbliższą sobotę, 27 lipca na kolejną wycieczkę z przewodnikiem po Bytomiu.

Tym razem tematem wycieczki będą „Tajemnice średniowiecznego Bytomia”. Po mieście oprowadzi was historyk i certyfikowany przewodnik Tomasz Śmiałek. Spotykamy się o 12.00 przy gmachu głównym Muzeum Górnośląskiego, pl. Jana III Sobieskiego.

Zapraszamy również na kolejne wycieczki w wakacyjne weekendy. Poniżej prezentujemy ich program:

4 sierpnia (niedziela), Śladami bytomskich Żydów

Start: 11.00 przed gmachem Muzeum, ul. Korfantego.
Spacer tą trasą zaciekawi wszystkich, którzy nie mieli dotąd możliwości zwiedzania Cmentarza Żydowskiego przy ul. Piekarskiej, ale także pozwoli zapoznać się z judaikami ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, przekazanymi tej instytucji w 2017 r. przez Gminę Żydowską, a pochodzącymi z księgozbioru dawnego Domu Modlitwy Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Bytomiu. Trasa spaceru poprowadzi przez zakątki bytomskiego śródmieścia, związane obecnością Żydów w historii naszego miasta.

Prowadzenie: Magda Pospieszałowska, pracownik Muzeum Górnośląskiego.
Zapisy: od 29 lipca

10 sierpnia, Bytom śladami wojny

Start: 10.30 spod Biura Promocji Bytomia, Rynek 7
Nie lada gratka dla miłośników historii II wojny światowej. Plan tej wycieczki obejmuje m.in. przedstawienie fragmentu historii miasta związanej z okresem nazistowskim, m.in. budynków, gdzie znajdowały się siedziby Gestapo i SS, czy Adolf Hitler Schule. W programie również zwiedzanie wnętrza schronów „Sosabowski” i „Trager” na Placu Akademickim.

Prowadzenie: Dariusz Pietrucha, prezes stowarzyszenia Pro Fortalicium.
Zapisy: 5 sierpnia.

17 sierpnia. Park Fazaniec i dolina Bytomki
Start: 9.00 ul. księdza Pawła Krawczyka przy pamiątkowej tablicy (pomiędzy Parafią pw.
Świętej Rodziny oraz Zespołem Szkół nr 3 w Bytomiu ul. Konstytucji 20).

Przyrodnicze walory starego, zabytkowego parku Fazaniec w Bytomiu-Szombierkach, który w ostatnich latach podlegał kompleksowej rewitalizacji, przybliżone zostaną przez pasjonata lokalnej przyrody, który o bytomskich parkach wie wszystko. Trasa tego spaceru obejmuje wędrówkę przez zielone okolice na granicy Bytomia i Rudy Śląskiej, kolonii Zgorzelec, aż do parku Mickiewicza. Przygotujcie się na moc zielonych wrażeń!

Prowadzenie: Łukasz Fuglewicz, pracownik MZZiGK, edukator ekologiczny.
Zapisy: 12 sierpnia

24 sierpnia,  Z dziejów powstań śląskich
Start: 10.00

100-lecie powstań śląskich to dobra okazja do tego, żeby poznać bliżej rolę i znaczenie Bytomia w przebiegu tych historycznych wydarzeń na Górnym Śląsku, a także zajrzeć w miejsca na mapie naszego miasta, które są z nimi nierozerwalnie związane. Na trasie m.in. wejście na teren budynku Poczty przy ul. Piekarskiej, pamiątkowa tablica upamiętniająca Hotel Lomnitz oraz powstający właśnie historyczny mural w podcieniach bramy przy ul. Gliwickiej 8, czy groby powstańców.

Prowadzenie: Tomasz Śmiałek, historyk i certyfikowany przewodnik.
Zapisy: 19 sierpnia

31 sierpnia, Miechowice – szlakiem dziedzictwa von Thiele-Wincklerów
Start: 9.15 - na przystanku autobusowym przy UM w Bytomiu, ul. Wrocławska

To opowieść o początkach przemysłu na terenie Bytomia. Czy nazwiska takie jak Franciszek Aresin, Ignacy Domes, Maria Aresin - piękna „Róża Śląska”, czy Franz von Winckler brzmią dla Was znajomo? Ta malownicza wycieczka wciągnie Was w ich świat i opowie o tym, jak romantyczne historie przeplatały się w ich życiu z dynamiczną działalnością biznesową i społeczną. W programie m.in. zwiedzanie wnętrza Ostoi Pokoju, Domku Matki Ewy oraz kościoła p.w. św. Krzyża.

Prowadzenie: Małgorzata Janota, bytomski oddział PTTK.
Zapisy: 26 sierpnia

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.