Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 marca 2019, Maria, Wienczyslaw, Ireneusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Szyb Krystyna i pole golfowe

Szyb Krystyna i pole golfowe Data publikacji: 11 grudnia 2013Tak potocznie nazywa się zabudowaną wieżę wyciągową nieistniejącej już kopalni Szombierki. Sylwetka tego nietypowego szybu (niektórym przypominająca górniczy młot) jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy Bytomia. Stalowa konstrukcja 57-metrowej wieży z siedmioma pomostami obudowana jest cegłą klinkierową.

Stanowiąca dominantę w krajobrazie południowej części miasta 57-metrowa wieża szybu „Krystyna” nie istniejącej już kopalni węgla kamiennego „Szombierki” („Hohenzollern”, „Paulus-Hohenzollern”) powstała w 1928 r. w miejscu pierwotnej wieży szybu „Kaiser Wilhelm” z 1873 r. Była to pierwsza na Górnym Śląsku wieża basztowa z elektrycznymi maszynami wyciągowymi, umieszczonymi na głowicy. Jej modernistyczna elewacja, wyłożona czerwonym klinkierem, wyglądem przypomina olbrzymi młot. W jej górnej części na wysokości 40,6 m umieszczono dwie maszyny wyciągowe o mocy 2700 KM i 2400 KM. Obie wyprodukowano w Hucie „Donnersmarck” w Zabrzu na bazie silników elektrycznych BBC Brown Boveri. Maszyny przenosiły napęd na dwa koła (o średnicy 6,5 i 7 m) z tarczą cierną Koeppego. Poniżej, na poziomie 30,5 m, znajdują się dwa koła dociskowe o średnicy 6 m. Kopalnia „Szombierki” po wielu perturbacjach została zlikwidowana w 1997 r., a większość budynków jej infrastruktury rozebrano w 2001 r. Od niedawna właścicielem znacznej części pokopalnianego terenu i samej wieży jest spółka deweloperska Armada, która zleciła czterem wiodącym pracowniom architektonicznym w regionie opracowanie koncepcji zagospodarowania poindustrialnej przestrzeni. (Z przewodnika Edwarda Wieczorka "Bytom i okolice")

W pobliżu wieży, na pokopalnianych terenach, powstaje pełnowymiarowe pole golfowe. Obecnie możliwa jest już gra na 9 dołkach. Działają driving range (strzelnica golfowa) oraz klub golfowy. W planach spółki jest także nadanie samej wieży szybu Krystyna zupełnie nowych funkcji służących rekreacji i wypoczynkowi.

Wjazd w pobliże szybu i na tereny pola golfowego możliwy jest od ulicy Zabrzańskiej.

Więcej wiadomości na temat szybu Krystyna i terenów po kopalni KWK Szombierki znajduje się na stronach:  Szyb Krystyna, Armada Development S.A. oraz osiedla Srebrne Stawy przy polu golfowym. Informacje o usługach pola golfowego znajdują się na stronie
Armada Golf Club.
 
 

Galeria zdjęć:Autor: KM
Zdjęcia: Marek Stańczyk

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.