Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lutego 2019, Arnold, Konrad, Marceli

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Szlakiem wymiaru sprawiedliwości

Szlakiem wymiaru sprawiedliwości Data publikacji: 8 lipca 2017W sobotnie przedpołudnie uczestnicy wycieczki po Bytomiu zajrzeli do miejsc na co dzień niedostępnych dla mieszkańców: sali sądowej w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, gabinetu prezydenta miasta czy więziennej celi.

To już trzecia edycja letnich wycieczek, którą organizuje Biuro Promocji Bytomia. 8 lipca przewodnik PTTK oprowadził chętnych m.in. po gmachu ratusza. Obiekt wzniesiono w drugim dziesięcioleciu XX wieku na potrzeby Sądu Cywilnego, który w 1916 roku został oddzielony od Sądu Karnego, znajdującego się w efektownym budynku na ul. Piekarskiej. Gmach na ul. Parkowej służył sądownictwu do końca II wojny światowej. Po 1945 roku nowe, polskie władze przeznaczyły go na cele administracyjne; później przeniosła się tutaj bytomska Miejska Rada Narodowa, a w końcu wszystkie najważniejsze władze samorządowe.

Budynek przy ul. Parkowej zaprojektowano w duchu eklektycznym, nawiązującym do rezydencji klasycystycznych i barokowych.

Uczestnicy byle mile zaskoczeni, bo przed budynkiem ratusza czekał na nich prezydent miasta Damian Bartyla, który następnie zaprosił turystów do swojego gabinetu.

Kolejnym punktem podróży szlakiem "Bytomskiego wymiaru sprawiedliwości - od średniowiecza do współczesności" był Areszt Śledczy w Bytomiu. Gości witał zastępca dyrektora jednostki mjr Dariusz Myrcik.

Wizytujący najpierw zapoznali się z działalnością Służby Więziennej, charakterystyką Aresztu Śledczego w Bytomiu w świetlicy centralnej. Później zwiedzili szpital więzienny, w tym oddział internistyczny, gabinety zabiegowe, celę szpitalną, celę zabezpieczającą, a stamtąd udali się do oddziałów penitencjarnych, gdzie zobaczyli celę więzienną, dyżurkę oddziałowego oraz łaźnię.

Zwiedzający dowiedzieli się m.in. o wykonywaniu do 1920 roku na dziedzińcu wyroków śmieci poprzez powieszenie, jak i ścięcie toporem. 

W Areszcie Śledczym w Bytomiu służbę pełni dziś 181 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. To jednostka typu zamkniętego przeznaczona dla: tymczasowo aresztowanych mężczyzn pozostających do dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Bytomiu, Sądu Rejonowego w Bytomiu, tymczasowo aresztowanych chorych na cukrzycę insulinozależną, tymczasowo aresztowanych oraz skazanych kobiet i mężczyzn, którzy wymagają leczenia w warunkach szpitalnych, recydywistów penitencjarnych oraz osadzonych niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Znajduje się tutaj 359 miejsc, w tym 53 w szpitalu więziennym. Aktualne zaludnienie jednostki to 326 osadzonych.

Ostatnim miejscem znajdującym się w planie wycieczki był Sąd Rejonowy w Bytomiu. Na zwiedzających ogromnie wrażenie zrobił zasadzony dziedziniec z obiegającymi go krużgankami, których kolumnadę zdobią herby Bytomia, Śląska, Polski oraz symbol sprawiedliwości - waga.

Jedną z ciekawostek związaną z tym miejscem jest ta dotycząca wykonanego w 1876 roku wyroku śmierci. Skazano jednego z największych rabusiów tego okresu - Karola Pistulkę, który wraz z Wincentym Eliaszem obrabował kasę zarządu dóbr Tiele Wincklerów w Katowicach. Ukradli wówczas kilka tysięcy marek wraz z kasą pancerną. Poza tym mieli na koncie kilkanaście spektakularnych
przestępstw.

Każdy, komu nie udało się dotrzeć na sobotnią wycieczkę może zapisać się na kolejne, odkrywające ciekawe zakątki miasta. Kolejna już za tydzień - 15 lipca pod hasłem: "Poznaj tajemniczą historię schronu i byłego Gimnazjum w Miechowicach".

By wziąć w niej udział należy wysłać maila na: promo@um.bytom.pl, (z tytułem: wycieczka po Bytomiu), dokonać zgłoszenia dzwoniąc pod nr tel. 32 386 36 69 lub osobiście w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Koszt każdej wycieczki to 5 zł.

Galeria zdjęć:Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: arc UM Bytom; D.Trela - Areszt Śledczy Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.