Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 marca 2019, Boguslaw, Katarzyna, Oktawian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Szlakiem bytomskich cmentarzy

Szlakiem bytomskich cmentarzy Data publikacji: 20 sierpnia 2017Podczas kolejnej w tym roku wycieczki po Bytomiu z przewodnikiem odwiedziliśmy najważniejsze dla historii miasta cmentarze.

Choć pogoda nie dopisała to kilkadziesiąt osób wybrało się dziś razem z przewodnikiem Sławomirem Hancem na spacer przez miasto poznając po drodze miejsca pochówków bytomian. Odwiedziliśmy nazywany Bytomskimi Powązkami cmentarz Mater Dolorosa, Kirkut, czyli cmentarz żydowski, cmentarz ewangelicki przy ul. Powstańców Śl., na którym pochowana jest m.in siostra jednego z polskich bohaterów generała Andersa i cmentarz żołnierzy radzieckich. Zobaczyliśmy najpiękniejsze nagrobki w Bytomiu i dowiedzieliśmy się m.in. dlaczego Nadburmistrz Brunning nie ma swojej mogiły.

Tegoroczna edycja wycieczek po Bytomiu zbliża się już ku końcowi. Przed nami ostatnia wyprawa. W sobotę, 26 sierpnia odbędzie się wycieczka pt.: Pradzieje Bytomia giną w mrokach dziejów. Podczas podróży poznamy najstarsze znane miejsce osadnicze – czyli grodzisko na Wzgórzu Św. Małgorzaty. Zobaczymy ciekawą wystawę poświęconą pewnemu tajemniczemu tympanonowi. Rozszyfrujemy układ urbanistyczny Bytomia czasów lokacji (1254), odkryjemy relikty murów obronnych i poszukamy średniowiecznych pamiątek w najstarszych bytomskich budowlach. Dowiemy się, skąd dawni bytomianie czerpali wodę pitną i gdzie szukali pomocy w przypadku choroby. A na koniec wstąpimy do pewnej kawiarni, mieszczącej się w dawnym magazynie średniowiecznego kupca. Zbiórka: godz. 9.00. Zapisy do 25 sierpnia. By wziąć udział w wycieczce należy wysłać maila na: promo@um.bytom.pl, (z tytułem: wycieczka po Bytomiu) lub dokonać zgłoszenia dzwoniąc pod nr tel. 32 386 36 69 lub osobiście w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Koszt każdej wycieczki to 5 zł. Opłaty należy dokonać do piątku przed wycieczką w Biurze Promocji Bytomia.

Galeria zdjęć:Autor:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.