Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
30 maja 2020, Joanna, Feliks, Ferdynand

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Historyczny budynek "UL-a" odnowiony

Pięć lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany "Ulem", znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych właśnie dobiega końca.

Budynki po byłej KWK Rozbark zmieniają oblicze

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Świętujemy 30. rocznicę wolnych wyborów w Polsce

Świętujemy 30. rocznicę wolnych wyborów w Polsce Data publikacji: 6 czerwca 2019Wykładem Macieja Bartkowa rozpoczęły się wczoraj, 5 czerwca bytomskie obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce. Wydarzenia związane z obchodami potrwają do 8 czerwca. Dzisiaj, 6 czerwca zapraszamy do CH „Agora” na wystawę „Ku wolności”.

Podczas wczorajszego, 5 czerwca wykładu w Biurze Promocji Bytomia Maciej Bartków opowiedział nie tylko o zachowanych dokumentach SB, w których odnotowywano działalność opozycji antykomunistycznej, ale również o działalności bytomskiej opozycji.

Dzisiaj, 6 czerwca zapraszamy na kolejne wydarzenia towarzyszące obchodom 30, rocznicy częściowo wolnych wyborów. O 17.00 w CH „Agora” odbędzie się wernisaż wystawy „Ku wolności!”. Dwa kolejne dni /7-8 czerwca/ upłyną po znakiem spotkań, koncertu, a także wydarzeń sportowych. 7 czerwca o 18.00 zapraszamy do Teatru Tańca i Ruchu Rozbark przy ul. Kilara 29 na koncert „Ku wolności!”, po którym odbędzie się spotkanie z działaczami opozycji antykomunistycznej: Adamem Michnikiem, Zenonem Pigoniem, Piotrem Polmańskim oraz Andrzejem Wielowieyskim.

Na zakończenie bytomskich uroczystości z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów zapraszamy 8 czerwca o 8.00 na mszę świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Ligona 2, zaś o 10.00 do Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla. Tam odbędzie się gra edukacyjna „Ku Wolności” oraz o 12.00 bieg „Ku Wolności”. Z kolei o 12.00 zapraszamy także na turniej piłkarski, który odbędzie się na stadionie Silesii Miechowice przy ul. Dzierżonia 21 w Bytomiu-Miechowicach.

Organizatorem wszystkich wydarzeń z okazji 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów jest Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów /Bytomski Komitet Obywatelski oraz Bytomski Klub Samorządowy/, a patronat nad uroczystościami objął Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Przypomnijmy, że 4 czerwca 1989 roku przeprowadzono pierwszą turę wyborów do Sejmu i Senatu. Wzięło w nich udział 62% uprawnionych do głosowania. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.

Opozycja zdobyła 99 ze stu miejsc w Senacie i 161 w Sejmie, czyli maksymalną liczbę, na jaką zgodziła się ówczesna władza komunistyczna, a wynik wyborów zmienił układ sił politycznych w Polsce. 24 sierpnia 1989 roku Tadeusz Mazowiecki został pierwszym, od zakończenia II wojny światowej, niekomunistycznym szefem rządu w Europie Środkowo-Wschodniej. Za przykładem naszego kraju poszły inne państwa bloku komunistycznego. W Europie rozpoczęła się „Jesień Ludów”, której symbolem stał się upadek muru berlińskiego, 9 listopada 1989 roku.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.