Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2019, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Świętujemy 30. rocznicę wolnych wyborów w Polsce

Świętujemy 30. rocznicę wolnych wyborów w Polsce Data publikacji: 6 czerwca 2019Wykładem Macieja Bartkowa rozpoczęły się wczoraj, 5 czerwca bytomskie obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce. Wydarzenia związane z obchodami potrwają do 8 czerwca. Dzisiaj, 6 czerwca zapraszamy do CH „Agora” na wystawę „Ku wolności”.

Podczas wczorajszego, 5 czerwca wykładu w Biurze Promocji Bytomia Maciej Bartków opowiedział nie tylko o zachowanych dokumentach SB, w których odnotowywano działalność opozycji antykomunistycznej, ale również o działalności bytomskiej opozycji.

Dzisiaj, 6 czerwca zapraszamy na kolejne wydarzenia towarzyszące obchodom 30, rocznicy częściowo wolnych wyborów. O 17.00 w CH „Agora” odbędzie się wernisaż wystawy „Ku wolności!”. Dwa kolejne dni /7-8 czerwca/ upłyną po znakiem spotkań, koncertu, a także wydarzeń sportowych. 7 czerwca o 18.00 zapraszamy do Teatru Tańca i Ruchu Rozbark przy ul. Kilara 29 na koncert „Ku wolności!”, po którym odbędzie się spotkanie z działaczami opozycji antykomunistycznej: Adamem Michnikiem, Zenonem Pigoniem, Piotrem Polmańskim oraz Andrzejem Wielowieyskim.

Na zakończenie bytomskich uroczystości z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów zapraszamy 8 czerwca o 8.00 na mszę świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Ligona 2, zaś o 10.00 do Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla. Tam odbędzie się gra edukacyjna „Ku Wolności” oraz o 12.00 bieg „Ku Wolności”. Z kolei o 12.00 zapraszamy także na turniej piłkarski, który odbędzie się na stadionie Silesii Miechowice przy ul. Dzierżonia 21 w Bytomiu-Miechowicach.

Organizatorem wszystkich wydarzeń z okazji 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów jest Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów /Bytomski Komitet Obywatelski oraz Bytomski Klub Samorządowy/, a patronat nad uroczystościami objął Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Przypomnijmy, że 4 czerwca 1989 roku przeprowadzono pierwszą turę wyborów do Sejmu i Senatu. Wzięło w nich udział 62% uprawnionych do głosowania. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.

Opozycja zdobyła 99 ze stu miejsc w Senacie i 161 w Sejmie, czyli maksymalną liczbę, na jaką zgodziła się ówczesna władza komunistyczna, a wynik wyborów zmienił układ sił politycznych w Polsce. 24 sierpnia 1989 roku Tadeusz Mazowiecki został pierwszym, od zakończenia II wojny światowej, niekomunistycznym szefem rządu w Europie Środkowo-Wschodniej. Za przykładem naszego kraju poszły inne państwa bloku komunistycznego. W Europie rozpoczęła się „Jesień Ludów”, której symbolem stał się upadek muru berlińskiego, 9 listopada 1989 roku.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.