Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2019, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom uśmiecha się do Ciebie

Bytomskie koszulki  i torby zdobił już m.in. zabytkowy tramwaj, bytomski lew i smok. Teraz czas na odrobinę ekstrawagancji i zupełnie nowy look. W Biurze Promocji Bytomia są już do kupienia nowe wzory gadżetów promocyjnych.

Wystartowała I edycja programu Lokal na kulturę

Osiem lokali w atrakcyjnych miejscach, a przede wszystkim z korzystnym czynszem czekają na chętnych, którzy wezmą udział w I edycji programu „Lokal na kulturę”. Oferty można składać do 12 sierpnia w Bytomskich  Mieszkaniach przy  ul.  Zielnej  25 b.

BO Bytom! BO - mamy 4 mln zł.

Rusza Bytomski Budżet Obywatelski. Po kilku latach przerwy mieszkańcy ponownie będą mogli zdecydować na co przeznaczyć część miejskich pieniędzy. Na ten cel zagwarantowano aż 4 mln zł. Nabór wniosków potrwa od 15 lipca do 10 września.

Z pomocą poszkodowanym w wybuchu gazu

Trwa liczenie strat  po sobotnim wybuchu gazu przy ul. Katowickiej. Mieszkańcy, których dotknęła tragedia nie są jednak sami. Z pomocą ruszyło Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, które uruchomiło subkonto, na które można wpłacać pieniądze na rzecz poszkodowanych rodzin. 

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Świątynia na wzgórzu jak nowa

Data publikacji: 7 marca 2019logo EFRR.png

Zakończył się gruntowny remont kościoła św. Małgorzaty. Odnowa świątyni na najstarszym bytomskim wzgórzu sfinansowana została ze środków unijnych z Obszaru Strategicznej Interwencji.

Zakres prac remontowych, był bardzo szeroki. Z zewnątrz obejmował m.in.: wzmocnienie i izolację fundamentów kościoła, czyszczenie i naprawę elewacji, remont wieży, wymianę konstrukcji dzwonu, remont dachu i schodów wejściowych (mają one teraz podjazd dla osób niepełnosprawnych). Wewnątrz wymieniono tynki, boazerię i podłogę, wyremontowano chór i przebudowano instalację centralnego ogrzewania. Otoczenie kościoła zyskało nową kostkę brukową i monitoring.

Przy remoncie kościoła pełne ręce roboty mieli także archeolodzy. Odkryli wejście do tajemniczej, nieznanej dotąd krypty, czaszkę pochodzącą prawdopodobnie z XV wieku, a także kamienny fundament, będący podstawą do barokowego, XVII wiecznego ołtarza. Najwięcej jednak emocji wzbudzały podejrzenia, że w trakcie prac natrafiono na fundamenty romańskiej świątyni. Niestety, nie potwierdziły się one, choć archeolodzy nie wykluczają, że niewielka świątynia (6 na 9 metrów) mogła znajdować się w innym miejscu grodu.

Prace trwały od kwietnia 2018 do lutego 2019 r., ich koszt oszacowano na ok. 2,4 mln zł. Projekt „Konserwacja i zachowanie zabytkowego kościoła Św. Małgorzaty w Bytomiu” dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: parafia św. Małgorzaty

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.