Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 kwietnia 2019, Aleks, Grzegorz, Aleksander

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Monitoring GPR. W jakim kierunku powinny pójść zmiany?

Śródmieście powinno być wizytówką miasta i tam należy zintensyfikować działania rewitalizacyjne - wynika z raportu monitoringu Gminnego Programu Rewitalizacji. Po dwóch latach od przyjęcia GPR-u miasto sprawdza, czy założone wcześniej cele odnowy były właściwe i czy przynoszą one spodziewane efekty.

Jaśniej w Bytomiu: 2230 lamp ulicznych przejdzie modernizację

Bytom rozpoczyna projekt modernizacji oświetlenia drogowego, w ramach którego aż 2230 miejskich opraw zostanie wymieniona na energooszczędne oświetlenie LED-owe. W parku, na ulicach i placach Bytomia będzie jaśniej i bezpieczniej. Spadną też rachunki za energię elektryczną – zużycie prądu może zmniejszyć się nawet o połowę!

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Świątynia na wzgórzu jak nowa

Data publikacji: 7 marca 2019logo EFRR.png

Zakończył się gruntowny remont kościoła św. Małgorzaty. Odnowa świątyni na najstarszym bytomskim wzgórzu sfinansowana została ze środków unijnych z Obszaru Strategicznej Interwencji.

Zakres prac remontowych, był bardzo szeroki. Z zewnątrz obejmował m.in.: wzmocnienie i izolację fundamentów kościoła, czyszczenie i naprawę elewacji, remont wieży, wymianę konstrukcji dzwonu, remont dachu i schodów wejściowych (mają one teraz podjazd dla osób niepełnosprawnych). Wewnątrz wymieniono tynki, boazerię i podłogę, wyremontowano chór i przebudowano instalację centralnego ogrzewania. Otoczenie kościoła zyskało nową kostkę brukową i monitoring.

Przy remoncie kościoła pełne ręce roboty mieli także archeolodzy. Odkryli wejście do tajemniczej, nieznanej dotąd krypty, czaszkę pochodzącą prawdopodobnie z XV wieku, a także kamienny fundament, będący podstawą do barokowego, XVII wiecznego ołtarza. Najwięcej jednak emocji wzbudzały podejrzenia, że w trakcie prac natrafiono na fundamenty romańskiej świątyni. Niestety, nie potwierdziły się one, choć archeolodzy nie wykluczają, że niewielka świątynia (6 na 9 metrów) mogła znajdować się w innym miejscu grodu.

Prace trwały od kwietnia 2018 do lutego 2019 r., ich koszt oszacowano na ok. 2,4 mln zł. Projekt „Konserwacja i zachowanie zabytkowego kościoła Św. Małgorzaty w Bytomiu” dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: parafia św. Małgorzaty

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.