Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozpoczęła się rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

Jakie tajemnice skrywa w sobie pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach? Rozpoczęły się prace archeologiczne i remontowe związane z rewitalizacją pałacu, w którym swoje dzieciństwo spędziła Ewa von Tiele-Winckler, znana jako Matka Ewa.

Modelarskie cuda w Bytomiu

Ta impreza to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów modelarstwa, ale także wszystkich tych, którzy na co dzień nie mają styczności z tego rodzaju hobby. Przez dwa dni 2 i 3 marca w Bytomiu już po raz XV odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Modelarski.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Stulecie miechowickiej parafii

Stulecie miechowickiej parafii Data publikacji: 16 października 2017Przed parafianami kościoła p.w. Bożego Ciała ważne data. Już w najbliższą niedzielę, 22 października odbędą się uroczystości stulecia miechowickiej świątyni, którym towarzyszyć będzie konsekracja nowego ołtarza.

Przypomnijmy, że kościół parafialny pod wezwaniem Bożego Ciała wzniesiony został w latach 1914 - 1917 według projektu architekta Teodora Ehla z Bytomia. Budowę rozpoczęto 1 kwietnia 1914 roku.

Kościół ma 48 metrów długości, 29 metrów szerokości i powierzchnię 777 m2. Budowę ukończono w 1917 rokum, a jego konsekracji dokonał ówczesny arcybiskup wrocławski kardynał Adolf Bertram.

Parafia została erygowana 1 maja 1918 roku. Od 28 sierpnia 1994 roku proboszczem parafii jest ksiądz Henryk Oleś. Parafia prowadzi księgi metrykalne datowane od 1919 roku. Kościół w Miechowicach jest najlepszym i najlepiej zachowanym przykładem budowli neobarokowej w Bytomiu i okolicy. Ze względu na jego wartość , w 1996 r. został wpisany do rejestru zabytków.

Ciekawostką jest, że w czasie remontu wieży kościelnej w roku 1996 natrafiono na dokument historyczny sporządzony 24 lipca 1915 roku przez proboszcza Jana Kubotha. Drugi odnaleziony dokument z 1980 r. sporządzony został przez Józefa Bonczola i dotyczył remontu pokrycia dachowego, w czasie kiedy proboszczem był ks. Hubert Nalewaja.

Jubileuszowa msza święta, której przewodniczyć będzie biskup gliwicki Jan Kopiec, rozpocznie się o 11. 30.

Autor: AK
Zdjęcia: arch.UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.