Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 września 2020, Dora, Gerard, Teodor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Wymienią się doświadczeniami oraz obawami związanymi z procesem odchodzenia od węgla, a także poszukają najlepszych rozwiązań, aby skutki transformacji dla gospodarek miast górniczych były jak najmniej odczuwalne. W czwartek, 24 września w Bytomiu odbędzie się III Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Bytomski Rynek znów się zazielenił

Nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin w modułowych donicach oraz nowe pergole i ławki. Zakończyły się prace związane z odnową zieleni na płycie bytomskiego Rynku. Wszystkie prace kosztowały około 230 tys. zł.

Wstrzymano użytkowanie obiektów po byłym zakładzie Jopek

PINB na wniosek prezydenta miasta wydał postanowienie o natychmiastowym wstrzymaniu użytkowania obiektów na terenie posesji przy ul. Łokietka 10, gdzie w październiku 2019 roku wybuchł pożar tekstyliów. Powodem wydania ww. postanowienia jest użytkowanie obiektu niezgodnie z przeznaczeniem i nielegalne składowanie odpadów.

Bytom gotowy do Sprzątania świata

Kilkaset worków, ponad kilka tysięcy rękawiczek i 10 kontenerów, z których każdy pomieści 7 metrów sześciennych odpadów. Bytom przygotowuje się do międzynarodowej akcji Sprzątania Świata 2020.

Powszechny Spis Rolny

Od 1 września do 30 listopada w całym kraju prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny. Jego wyniki są źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Udział w spisie jest obowiązkowy.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Spółdzielnie i zarządcy wspólnot o segregacji

Spółdzielnie i zarządcy wspólnot o segregacji Data publikacji: 11 lutego 2020Segregacja odpadów i jej kontrole w praktyce były tematem spotkania wiceprezydenta Michała Biedy z zarządcami budynków. Od nowego roku obowiązują nowe przepisy, które m.in. nakładają na samorządy obowiązek kontroli segregacji. 

Wiceprezydent uspokajał: będziemy to robić w sposób wyważony - zapewniał. W przypadku nieprawidłowości zaczniemy od upomnień i działań edukacyjnych. Niemniej kontrole są potrzebne, zwłaszcza jeśli chodzi o egzekwowanie opłat. Zdarza się, że lokatorzy zaniżają liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość, dlatego miasto będzie prowadziło większą kontrolę w tym zakresie.

Rozmawiano również o placykach gospodarczych. Nie wszędzie są one zamykane, jednak - jak wynika z praktyki - ich zamykanie ułatwia utrzymanie porządku. Poruszano również kwestię zastosowania w osiedlach nowych rozwiązań, praktykowanych w innych krajach (a także kilku miastach w Polsce), jakimi są półpodziemne pojemniki na odpady. Są one bardziej estetyczne i zajmują mniej miejsca.

Nowe przepisy dotyczące segregowania odpadów wzbudzają sporo emocji. Nie ma już możliwości wyboru, każdy ma obowiązek segregować odpady. Ewentualne problemy związane z egzekwowaniem przepisów i kontrolą segregacji będą z zarządcami budynków omawiane na bieżąco.

 


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.