Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
05 sierpinia 2020, Oswald, Emil, Maria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Spacerując pod basenem

Spacerując pod basenem Data publikacji: 9 stycznia 2014Historia bytomskiej pływalni krytej budynku sięga roku 1929. Wtedy to znany architekt Carl Schmidt wykonał projekt nowoczesnego w formie i sposobie budowania obiektu w stylu funkcjonalizmu. Budynek wzniesiono w latach 1930-31 i mieścił on: kryty basen pływacki, baseny solankowe, dział masaży, łaźnie tradycyjne z wannami, saunę oraz liczne inne pomieszczenia z urządzeniami służącymi do zabiegów przyrodoleczniczych. Na parterze działała kawiarenka z dużym tarasem otwartym od strony budynku Urzędu Miejskiego. Według części historyków basen ten powstawał jako obiekt rezerwowy na potrzeby organizowanej w 1936 roku olimpiady w Berlinie, i jak dzisiaj podkreśla wielu dziennikarzy: Gdyby faktycznie zjechał się tu wtedy cały świat, bytomianie nie mieliby się czego wstydzić. Awangardowy funkcjonalistyczny budynek (…) naszpikowano najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Miał swój własny system odzyskiwania energii. Specjalnie zaprojektowane systemy automatycznie oczyszczały szklany dach nad niecką basenową. Między murami poprowadzone zostały wąskie przejścia, dzięki czemu obsługa mogła swobodnie przemieszczać się po budynku, nie przeszkadzając użytkownikom. - Projektanci wzięli nawet pod uwagę przyszłe szkody górnicze. Konstrukcję całej hali wzmocniono wielkimi żelbetowymi tarczami osadzonymi w konstrukcji dachu, a nieckę basenową wyposażono we własną konstrukcję niwelującą drgania.            
Po ponad 80 latach od wybudowania basenu, zeszliśmy do jego części podziemnej. Efektem tej wyprawy są zdjęcia, do których obejrzenia zapraszamy.

Galeria zdjęć:
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.